daiwa laguna 1500

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
hauki
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 25 Dec 2004, 19:36

daiwa laguna 1500

Mesaj de hauki » 25 Dec 2004, 19:43

Salut,m-ar interesa ceva pareri legate de mulineta daiwa laguna 2000,si in special daca e construita pe sistem de oscilatie cu ax elicoidal(wormgear).

angler
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 11 Iun 2004, 11:16
Localitate: Iasi

Mesaj de angler » 29 Dec 2004, 11:54

Mulinetele din seria Laguna nu au sistem de oscilatie cu ax elicoidal, ci de tip mai ieftin cu roata dintata din aliaj de aluminiu (ce-i drept prevazuta cu rulment pe ax).
Pinionul e de alama, roata principala e de aliaj de aluminu turnata pe un ax de alama.
Capacul surubului care fixeaza manivela si piesa care sustine pick-up-ul (dinspre rola de ghidaj) sunt din plastic si le-as considera minusuri daca n-as tine cont de pretul mulinetei si de faptul ca Daiwa are mulinete mai scumpe cu "aceleasi solutii tehnice".
Cele de mai sus nu sunt prezentate la specificatiile tehnice, pe care le poti gasi usor pe net.
Eu am o Laguna 2500 foarte bine "stransa" (fara jocuri la mecanisme), care functioneaza ireprosabil.
Cam atat :)
...si pescuitul va va face liberi!

hauki
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 25 Dec 2004, 19:36

Mesaj de hauki » 29 Dec 2004, 23:16

Multumesc de raspuns,intradeavar chestiile care mi le-ai spus despre mulineta nu le-am gasit pe net cu toate ca am cautat pe o groaza de site-uri,oricum mi-au fost de mare folos. :)
La multi ani! & Fir Intins!

Scrie răspuns