Cum se prinde struna de carlig ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
turbo20010
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 03 Aug 2004, 09:29

Cum se prinde struna de carlig ?

Mesaj de turbo20010 » 03 Aug 2004, 09:35

Noroc.
As dori sa ma ajutati, daca se poate.
Am luat 2 strune si nu stiu cum se prind de carlig. Intr-o parte, struna are o pafta (vartej), iar in cealalta are doar un inel de metal (gen belciug).
Cred (nu sunt sigur) ca, carligul se prinde de pafta, iar belciugul de firul principal. Dar ce te faci daca carligul nu are gaura (este de tip pana) ?
In alta ordine de idei, cum se pot pastra lipitorile ? Vreau sa cumpar cateva si sa merg cu ele in Delta.
Multumesc.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 09:50

Inteleg ca vrei sa dai la stiuca cu pestisor viu. Atunci, ar fi recomandat sa folosesti strune din kevlar, care poate fi folosit ca orice fir "normal". Daca insisti sa folosesti strune metalice, atunci foloseste ancore sau cirlige duble, speciale pentru pescuitul cu pestisor viu, au ochet si problema ta e rezolvata.

Lipitorile le poti pastra ca si rimele negre, in pamint "de cirtita", sau si mai bine in pamintul din care au fost scoase. Roaga-l pe vinzator sa-ti dea si citiva pumni din pamintul in care le tine el.

Fir intins!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum se prinde struna de carlig ?

Mesaj de MihaiV » 03 Aug 2004, 14:35

[quote="turbo20010"] Dar ce te faci daca carligul nu are gaura (este de tip pana) ?[/quote]

Il pui deoparte si iti cumperi altul.
La restul s-a raspuns.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 14:36

Un raspuns "no comment", Mihai! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Scrie răspuns