Culorile voblerelor

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Culorile voblerelor

Mesaj de costica_fishing » 05 Aug 2004, 23:12

M-am apucat sa-mi cumpar (si) din astea.

Din diverse motive, cred eu ca ar merge mai bine vara, cand vegetatia a ajuns aproape de suprafata si nu prea te mai descurci cu alte alea, in cayul in care apa e prea limpede si trebuie sa gasesti ceva care sa semene cat mai mult a peste-prada, etc.

Avand in vedere, pe de o parte, ca pana acum nu am o experienta cuprinzatoare cu privire la aceste naluci, si pe de alta parte ca nu e chiar de colo sa cumperi vreo 10 si, cand le vede cineva mai "batran" sa-ti spuna ca n-a vazut vreodata un peste prins la asa ceva, parca ...


Spre exemplu, am cumparat acum un an un vobler (categoria mai "scumpa" - cred ca era un Rapala - un colorit aprox. natural, cu bile inauntru, tot tacamul, 7 cm - deci rezonabil). L-am incercat aproape la toate partidele de pescuit - rezultate 0. Alt exemplar, luat de la Arrow ( chinezarie de la reduceri, max. 35.000 acum un an, colorat capul rosu, trunchiul metalizat, tot cu bile), a avut un succes remarcabil la stiuca.

Mai nou, sfatuit fiind, am cumparat pt stiuca si salau, urmatoarele Rapala:

Countdown 7 cm - FT
Shad Rap 7 cm - un colorit natural, de babusca pubera.
Si ceva unguresc Hannos..., si ceva Salmo (cred Husky), asa ca sa nu plec cu mana goala de la Energo, desi mi s-a spus cu prea prind! Ma dusesem sa vad un bat (Skill..).

Mai caut modelul Husky Jerk, de care vreau sa cumpar tot o culoare sau doua mai naturale, 5 si 7 cm. Inca nu am gasit in nici un Arrow in tara ceva pe gustul meu. Aveau la Cluj, unde o sa ajung pe 9 septembrie.

Ce ma intriga este ca peste tot (dar in special la Salmo) am vazut voblere cu un colorit mai mult sau mai putin de biban. Vi se par eficace?
Am inteles ca stiuca este "canibala". Dar bibanul traieste in grupuri, ma indoiesc de astfel de tendinte.

Cat de importante vi se par bilele din interior?

Am vazut trusa lui Dan, si de asemenea, voi cumpara unul sau doua Tail Dancer, asa, ca sa o fac pe desteptul cu Wave. :lol:

Orice informatie este binevenita!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 08:26

Pattern-ul "Perch" (biban) e super folosit, din simplu motiv ca bibanul, rapace cum il stim, maninca atit puietul cit si icrele tuturor speciilor cu care coabiteaza. Asa ca rapitorii, care au un ridicat simt al protectiei icrelor (vezi salaul mascul care la pazeste 3 saptamini, fara sa se miste de linga "cuib") ataca bibanul cu orice prilej.

Voblerele "rattling" (cu bile) adauga elementul "audio" pe linga prezentarea vizuala naturala si vibratii. Dar nu merg chiar oricum si oricind. De obicei se utilizeaza in cazul pestilor activi in hranire. Au o prezentare mult prea "zgomotoasa" ca sa atraga pestii slab activi, mai curind inhiba si "ramasita" aia de instinct de hranire.

In alta ordine de idei, voblerele n-au sezon. Merg bine in orice perioada si sint zeci de locuri si situatii in care prind mai bine decit orice alta naluca. Tot secretul e sa "inveti" sa le faci sa lucreze la parametrii optimi (viteza de recuperare, miscari din virful lansetei, etc.). Cind le-ai prins "secretul" succesul e al tau.

Ma mir ca n-ai prins cu Countdown-ul ala de 7 cm. "Fire Tiger"-ul e un pattern super-versatil, permitind pestelui sa-l vada la orice adincime. Poate nu ti-a explicat nimeni cum lucreaza un vobler CountDown. Daca ai nevoie de "sfaturi" da-mi un semn, sa nu-mi "racesc gura" de pomana :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Aug 2004, 08:26

nu stiu ce-ai vazut la mine in trusa, dar eu n-am Tail Dancer :lol:
am 90 % Salmo, cateva daddy si inca un producator roman nu mai stiu cum il cheama acum, unu facut de Sorin Dragoi manual ( sic ), si alte cateva poppere facute de Malin Musatescu
asta daca nu am uitat ceva
in orice caz, voblerul este la mine ultima optiune ca naluca

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 08:29

Mare pacat! :lol: La mine e pe dos, la orice rapitor, mai putin salaul, incep cu voblere si schimb pe "table" numai daca nu prind. Dar e chestie de "gust".
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 06 Aug 2004, 08:29

Depinde ce peste urmaresti. Culoarea voblerelor e o chestiune ce tine de gustul pestelui :) . Astazi poti sa prinzi foarte bine la o anumita culoare, iar maine in, in acelasi loc, poate sa nu mai mearga. Deasemenea, dimensiunea e foarte importanta, mai ales la clean si pastrav. La stiuca, am prins si la vobler de 2,5 cm (cautam cleanul), dar vine si la alea mari (bineinteles).

De obicei, culoarea e bine sa fie cat mai naturala, dar sunt zile(mai ales vara) cand merg foarte bine culorile turbate (portocaliu cu galben si verde, etc..)

Pana acum nu am folosit decat voblere Salmo. Mi se par foarte bune, iar pretul este mai uman decat la Rapala. Totusi intentionez sa-mi iau si un model, doua de la Rapala, sa-mi satisfac eu o curiozitate.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 08:40

Ramin la parerea ca a cumpara un vobler din "curiozitate" e un punct de vedere gresit. Cumperi un vobler avind in minte pestele pe care vrei sa-l prinzi. Nu vreau sa "ma dau mare" dar un vobler bine ales, face cit 20 de oscilante si rotative. In august 2002, pe Sontea, la Ceatal, pescuiam cu doi prieteni. Am incercam 3 voblere pina l-am gasit pe cel potrivit, si prindeam mirlite de 1 kg in ritm de 75% (4 din 6 aruncari). La 20 de metri de noi, "omul Deltei" (nu-i dau numele, nu vreau sa-l umilesc), cu 2 turisti in barca incerca sa le "desluseasca" arta pescuitului la stiuca, folosind oscilante. Dupa ce a aruncat de 50 de ori fara rezultat a binevoit sa intrebe "La ce prindeti?". I-am spus, ba chiar m-am apropiat de barca lui si i-am arata voblerul, moment in care a "strimbat din nas" si a zis "Eu nu dau cu dracovenii d-astea!". "OK!" i-am raspuns si am scos 3 mirlite una dupa alta "de sub barca" lui, moment in care omul a strins rapid si s-a dus in treaba lui.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Aug 2004, 08:46

wave, las-o
asta nu demonstreaza in nici un caz suprematia voblerelor
este doar un exemplu, poate fi si o exceptie :)
am si eu contraexemple cate vrei
am deschis alt topic unde sa continuam discutia pe tipuri de naluci

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 09:11

N-am zis niciodata ca voblerele sint "universal" mai bune! Am spus ca sint mai bune, in anumite locuri si anumite momente!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Aug 2004, 09:13

da, scuza-ma atunci
eu asa am inteles din fraza
un vobler bine ales, face cit 20 de oscilante si rotative

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 09:23

DE ce nu te-oi face tu analist politic?! Ca ai rupt fr4aza din context si stai s-o toci marunt acum! Urma un exemplu foarte particular. :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Scrie răspuns