Culorile voblerelor

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 06 Aug 2004, 13:07

costica_fishing scrie:
Sunt convins ca sunt mai versatile. Insa nu cred ca voi generaliza folosinta lor intrucat, de obicei pescuiesc in ape adanci (+5m), unde nu pot ajunge cu voblere floating, iar pentru cele scufundatoare cred ca trebuie sa pun un fir mai gros , care sa-mi dea ceva sanse sa le recuperez in caz de agatatura.
Cumpara-ti sau construieste-ti un dezagatator,daca nu vrei sa plangi dupa voblere.Mai ales ca ai barca(din cate am inteles)...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 06 Aug 2004, 13:12

Wavedancer scrie:
Countdown, este un model "suspending". Caracteristica principala este scufundarea "controlata". La modelele fabricate de Rapala rata de scufundare este de 1 picior / secunda. Asta inseamna aproximativ 1 mtreu / 3 secunde. Il lansezi, din momentul in care atinge apa incepi sa numeri FARA SA RECUPEREZI, pina simti contactul cu fundul apei. Faci un calcul simplu, afli adincimea apei si la urmatoarea lansare incepi recuperarea la adincimea la care vrei sa evolueze voblerul. Daca dupa citeva lansari, n-ai un atac, schimbi adincimea, pina gasesti palierul pe care se afla pestii.
Wavedancer:
Daca apa este curgatoare?Curent mai puternic,mai slab...Teoria nu mai pusca :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 06 Aug 2004, 13:22

Intr-adevar Tudor are dreptate.Suspending sta intre ape,cand nu este recuperat,pe cand Countdown este SINKING,altfel nu s-ar scufunda si ai numara degeaba ca nu ar ajunge la fund. :shock:
Si eu sunt dependent de voblere,pentru mine sunt nalucile in care am cea mai mare incredere.In mare parte am:1 trusa plina de Rapala,1 Salmo si un vobler pe a carui barbeta scrie C.xxx,Jointed,nu stiu cine l-a facut,dar am prins cam toate speciile cu el.
De curand mi-am luat cateva oscilante de la BerTi,sper sa nu ma dezamageasca.Singura oscilanta pe care am mai folosit-o pana acum este Mepps Syclops nr. 2 alama cu care am luat destula stiuca.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 14:21

Countdown e un "hibrid", de fapt. Are caracterisitica voblerelor "suspending" (pastreaza adincimea de evolutie cind este tractat) dar atinge respectiva adincime prin "mijloace proprii" (se scufunda). Asa ca adevarul e undeva la mijloc.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 06 Aug 2004, 16:24

Apropo de culori-asta era topicul,nu?-din ce am observat eu pe ape mai tulburi cu vizivilitate scazuta culori vii-FT, GFR, CLN , FCR( Florescent Chartrouse), pe ape cu vizibilitate buna culori naturale-S, G, B(blue), BG( Blue Gill), RFSH(Redfin Shiner)-culorile de la Rapala- http://www.gamefisherman.co.uk/ishop/10 ... cr513.html. Ca modele mai universale W. cred ca esti si tu de aceeasi parere cu mine(am mai discutat in alt topic) Countdown de 7 si 9 cm, si SSR 7,8,9 cm. Rapala face in opinia mea cele mai bune voblere din lume si decat 2-3 proaste mai bine 1 dar bun.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 07 Aug 2004, 09:34

"Rapala face in opinia mea cele mai bune voblere din lume si decat 2-3 proaste mai bine 1 dar bun."

Eu nu as putea afirma asa ceva despre nici o marca. Ar insemna ca am testat toate modelele de voblere ale tuturor marcilor existente in lume.
Pescuiesc si cu Rapala dar sunt si alte marci care-mi dau satisfactie, unele mai mult decit Rapala.

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re:

Mesaj de RNN57 » 09 Sep 2018, 11:29

Wavedancer scrie:Ramin la parerea ca a cumpara un vobler din "curiozitate" e un punct de vedere gresit. Cumperi un vobler avind in minte pestele pe care vrei sa-l prinzi. Nu vreau sa "ma dau mare" dar un vobler bine ales, face cit 20 de oscilante si rotative. In august 2002, pe Sontea, la Ceatal, pescuiam cu doi prieteni. Am incercam 3 voblere pina l-am gasit pe cel potrivit, si prindeam mirlite de 1 kg in ritm de 75% (4 din 6 aruncari). La 20 de metri de noi, "omul Deltei" (nu-i dau numele, nu vreau sa-l umilesc), cu 2 turisti in barca incerca sa le "desluseasca" arta pescuitului la stiuca, folosind oscilante. Dupa ce a aruncat de 50 de ori fara rezultat a binevoit sa intrebe "La ce prindeti?". I-am spus, ba chiar m-am apropiat de barca lui si i-am arata voblerul, moment in care a "strimbat din nas" si a zis "Eu nu dau cu dracovenii d-astea!". "OK!" i-am raspuns si am scos 3 mirlite una dupa alta "de sub barca" lui, moment in care omul a strins rapid si s-a dus in treaba lui.
CE MINCIUNI DE AUTOBAZA AI IN TINE :wallbash: :wallbash: :wallbash: Intrebai de lansete si voblere, la voi in oras, la dnu Sandu Poclei si acum te simti profesor? Vai si amar :lol1: :lol1: :lol1:
< º))))><

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Culorile voblerelor

Mesaj de SF » 09 Sep 2018, 17:04

Aveam par pe vremea aia , eram cat de cat rational in pescuit , adica aveam trasaturi si ceva capturi , intre timp sau schimbat unele mici detalii :lol: :lol: :lol:

Wavedancer ii un clasic :wink: , bun rau , ii , daca chiar asa mult te doare , inca , poate un psiholog bun te poate ajuta !Incearca !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Culorile voblerelor

Mesaj de SF » 09 Sep 2018, 17:06

Da , printre treburile care nu s-au schimbat is greselile gramaticale , ma intereseaza asa de mult :lol: :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns