Culorile voblerelor

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Aug 2004, 09:25

wave,
nu scrie nicaieri in mesajul tau " in anumite cazuri " sau " cateodata " sau altceva similar :lol:

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 09:30

Atita vreme cit precizez un anumit moment ("august 2002") si un anumit loc ("pe Sontea, la Ceatal"), are rost sa mai particularizez inca o data?!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Aug 2004, 09:31

ok, man, am spus ca am inteles, mi-am cerut scuze :)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 09:33

Nu-i nevoie de scuze Dane! Iti dai seama ca nu pot sa ma supar pentru un schimb de opinii. :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 06 Aug 2004, 09:34

Revin cu explicatii:

Nu am folosit pana acum Countdown si nici Shad Rap. Sunt virgine. Le-am cumparat din Timisoara, asa ca sa nu zic ca am primit diurna degeaba. :lol:

Iar Salmo ala e Minnow de 6cm, deasemenea virgin.

Diseara voi fi la mare, la Vadu, iar maine seara, la Periboina, sa incerc faza cu barca ancorata (merci W.) +twistere. Probabil, duminica seara o sa mai aprofundez problema canalului de la Dorobantu + voblere.

Sunt convins ca sunt mai versatile. Insa nu cred ca voi generaliza folosinta lor intrucat, de obicei pescuiesc in ape adanci (+5m), unde nu pot ajunge cu voblere floating, iar pentru cele scufundatoare cred ca trebuie sa pun un fir mai gros , care sa-mi dea ceva sanse sa le recuperez in caz de agatatura.

In ceea ce priveste patternul perch, experienta mea (la pestisor viu) estea ca rapitorii atacau cu mai mare tragere de inima boartele sau albitura decat bibanasii (diferenta era vizibila). Cred ca nici rapitorii (mai putin stiuca - blindata fiind in gura) nu agreeaza tepii bibanului.


Dar de patternul glass - ... (alea semi-transparente) ce ziceti? Teoretic ar trebui sa mearga, imprumutand in mare parte coloritul apei si devenind astfel mai discrete (zic eu!).

Preferati formele mai bondoace sau mai suple?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Aug 2004, 09:34

am inteles eu gresit ce ai scris tu, despre asta este vorba

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 09:47

Spuneam undeva ca pling si acum dupa doua voblere Heddon. Alea erau oarecum "glass". Adica facute din policarbonat transparent (unul pe o nuanta verzuie, altul fumuriu) si aveau pe centru o folie metalica, ca o oglinda. Am facut "ravagii" pe Razelm, la salau cu ele. Din pacate le-am pierdut pe amindoua si nu mai gasesc modelul ala nicaieri! :cry:

Una dintre cele mai bune momeli la pescuitul stiucii cu pestisor viu, este bibanul mic. Traieste o gramada in cirlig si este extrem de vioi.

Forma voblerelor se alege in functie de conditiile de pescuit si specia vizata. De obicei in concordanta cu speciile de pestisori-prada din apa in care se pescuieste. Atentie! Voblerele "fat" ("bondoace") au "reactivitate" mult mai mare decit cele "minnow" (incarca mult mai mult lanseta in timpul recuperarii). Recomandata este folosirea unei lansete cu rezerva de putere mare, care sa permita o intepare eficienta.

Countdown, este un model "suspending". Caracteristica principala este scufundarea "controlata". La modelele fabricate de Rapala rata de scufundare este de 1 picior / secunda. Asta inseamna aproximativ 1 mtreu / 3 secunde. Il lansezi, din momentul in care atinge apa incepi sa numeri FARA SA RECUPEREZI, pina simti contactul cu fundul apei. Faci un calcul simplu, afli adincimea apei si la urmatoarea lansare incepi recuperarea la adincimea la care vrei sa evolueze voblerul. Daca dupa citeva lansari, n-ai un atac, schimbi adincimea, pina gasesti palierul pe care se afla pestii.

La Periboina, i-ati si o mina de gingirica proaspata (gasesti la cherhana) in barca. S-ar putea sa mearga mai bine decit twister-ele. Fir Intins!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 06 Aug 2004, 10:48

Vreau sa sustin parerea lui Wave (no offense dane :D ) , ca, DESEORI un vobler bine ales rupe tot. Exemplu, lacul Gura Apei, eu cu vobler (Salmo hornet), ceilalti sir de muste, oscilante, etc...Eu 2 buc. ceilalti 0 !!!
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 06 Aug 2004, 11:00

Sefule, nu vrau saplec cu salau din Razelm (acum!!!). Targetul meu e sa invat sa manuiesc twisterul (si calare si pe jos), sa-mi imbunatatesc tehnica care va sa zica (ia sa vedem, se prinde filtrul?), o prezentare mai deosebita, etc.

Daca m-ar fi tentat ceva viu, era un pumn de rame din alea de mare, pentru pestii aia care vizitau lacul

Apropos, cum stam cu vantul?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 06 Aug 2004, 12:24

Wave imi pare rau dar iar trebuie sa te contrazic. La cit de mult scrii n-am facut-o de multe ori, ceea ce inseamna ca in majoritatea cazurilor sunt de acord cu tine.
Countdown nu este acelasi lucru cu suspending.
Countdown sunt modelele sinking adica se duc la fund fara sa ai nevoie sa animezi voblerul, modelele suspending ramin pe loc cind opresti animatia.
Eu pescuiesc mult cu voblere japoneze, Lucky Craft, Illex, Da Miki etc...
In general gasesti modele S = sinking, SP = suspending, FL = floating

Scrie răspuns