cu ce va umflati barcile?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
laurul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 112
Membru din: 18 Ian 2011, 16:42

cu ce va umflati barcile?

Mesaj de laurul » 08 Mar 2011, 16:54

pompestiu, .....dar va intreb daca exista compresoare de 12 volti..dedicate..adica volum mare(debit) si presiune mica..si dublu sens..care sa ajute si la dezumflare.....
daca exista si ati utilizat asa ceva, poate impartasiti din experienta...
ms

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 08 Mar 2011, 17:04

Exista, se gasesc peste tot Carrefour, Decathlon, Real, probabil ca si Metro sau selgros
Se gasesc si pe siteuri mai specializate cum ar fii
http://www.totalfishing.ro/pompa-electr ... -1901.html
http://www.yacht-tng.ro/accesorii.php?sub=1005
http://www.marine-shop.ro/1624.r.html

Tre sa dai doar "sarci" :D

Avatar utilizator
mandea85
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 28 Sep 2010, 10:25

Mesaj de mandea85 » 08 Mar 2011, 17:13

Eu mi-am luat din carrefour acum vreo 2 ani asa ceva,il am si acum si in fiecare vara lam folosit umflat/desumflat banana+colac aproape in fiecare wekend si nu a dat nici un semn de oboseala si baga destul de ok.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 08 Mar 2011, 18:17

Da , gasesti compresoare la 12 V , inclusiv cu acumulator ( nu depinzi obligatoriu de priza de la masina ) . Singura lor problema este faptul ca nu au puterea de-a umfla barca 100 % . Ultimele 4-5 pompe le dai cu ,, broasca " . Oricum , iti vor usura eforturile fantastic .

Cum zice Andrei , le cam gasesti pe mai peste tot . Cu siguranta insa gasesti asa ceva la Decathlon , la un pret de aprox 80 RON.

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 08 Mar 2011, 18:26

eu nu am inca barca dar planuiesc achizitia uneia in curand si atunci am de gand sa o umflu cu aer :D

PS on-topic daca vrei ceva care sa umfle puternic de ce nu incerci compresoarele portabile pt umflat rotile de la masina.daca alea sunt in stare sa umfle o roata cat sa nu stea pe pana(acuma nu stiu exact cate atmosfere) ar trebui sa umfle si o barca.cred ca se gasesc pe la magazinele de piese auto.recunosc ca nu am asa ceva pt masina ci una normala de picior.
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 08 Mar 2011, 18:43

BygDaddy scrie:eu nu am inca barca dar planuiesc achizitia uneia in curand si atunci am de gand sa o umflu cu aer :D

PS on-topic daca vrei ceva care sa umfle puternic de ce nu incerci compresoarele portabile pt umflat rotile de la masina.daca alea sunt in stare sa umfle o roata cat sa nu stea pe pana(acuma nu stiu exact cate atmosfere) ar trebui sa umfle si o barca.cred ca se gasesc pe la magazinele de piese auto.recunosc ca nu am asa ceva pt masina ci una normala de picior.
Pompa de masina nu e tocmai buna pentru ca are un singur sens umfla incet si nu stiu daca rezista in mers continuu pana se umfla ambarcatiunea... am incercat sa umflu o roata de tractor folosit pe post de "barca" si s-a oprit de doua-trei ori ...pompa fiind una de la metro, vreo 99 ron doar...

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 08 Mar 2011, 18:52

kzoli scrie:
Pompa de masina nu e tocmai buna pentru ca are un singur sens umfla incet si nu stiu daca rezista in mers continuu pana se umfla ambarcatiunea... am incercat sa umflu o roata de tractor folosit pe post de "barca" si s-a oprit de doua-trei ori ...pompa fiind una de la metro, vreo 99 ron doar...
Cine stie .... cunoaste ! :wink:

laurul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 112
Membru din: 18 Ian 2011, 16:42

Mesaj de laurul » 08 Mar 2011, 19:40

modigliani scrie:
kzoli scrie:
Pompa de masina nu e tocmai buna pentru ca are un singur sens umfla incet si nu stiu daca rezista in mers continuu pana se umfla ambarcatiunea... am incercat sa umflu o roata de tractor folosit pe post de "barca" si s-a oprit de doua-trei ori ...pompa fiind una de la metro, vreo 99 ron doar...
Cine stie .... cunoaste ! :wink:
fereasca dumnezeu sa fie fiabila....ca daca este si ai uitat de ea...cam face barca poc....
alea sunt compresoare de presiune mare si debit mic...bune la cauciucuri..dar la barci...e si riscant...si o umfli mai repede cu broasca.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 08 Mar 2011, 21:02

Mai concret :

compresoarele cu acumulator , cele pe care le recomand eu , nu au puterea necesara sa umfle o barca la mai mult de 90 - 95 % din capacitatea acesteia de preluare . Ca atare niciodata nu vor face ca barca sa pocneasca . Tocmai de aceea mentionez ca ultimele pompe le dai din ,, broasca " . Si repet , au avantajul acumulatorului ( nu mereu poti umfla barca in imediata apropiere a masinii . ) Cat despre a umfla barca mai repede cu broasca decat cu acumulatorul ..... never ! Cu uriasul avantaj de a putea si dezumfla barca la finele partidei !

compresoarele pentru anvelope sunt puternice . Insa masa de aer / minut pe care acestea o imping este f mica . Pe langa faptul ca vor umfla o barca intr-un timp f lung , .... da , acestea prezinta riscul de a o pocni .

Crede-ma pe cuvant , nu vorbesc din carti , nu fac ecuatii pe net , .... cu acumulatorul de care-ti zic + 10 pompe din broasca , montat podina , montat motorul pe oglinda , am barca la apa in mai putin de 5 minute

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 08 Mar 2011, 21:21

modigliani scrie: compresoarele cu acumulator
Hehe , si ale dracu' compresoare mai sunt bune la alte alea : la saltele pneumatice , la intetit focul , la suflat praful din mulinete si accesorii , la aspirat cutiile cu ,, maimute " , .... etc ! Asta uitasem ! :wink:

Scrie răspuns