...compresor home made pentru aerograf

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de old_radu » 06 Iun 2013, 19:23

...sunt cativa ani de cand am inceput sa-mi cioplesc primele voblere si "arsenalul" ce-l detin este in majoritate reprezentat de aceste voblere ce le construiesc in perioada iernii.
...inca din start am avut problema paintului , iar ca unica solutie am folosit vopsele spray
...deoarece doresc un "look" superior pentru voblerele mele , m-am hotarat sa-mi construiesc un compresor
...dupa "studii aprofundate" si dupa ce mi-am procurat majoritatea subansamblelor sunt gata sa trec la partea de montaj
...la capitolul montaj am cateva dubii pe care nu am reusit sa le clarific si m-am gandit ca poate sunt printre voi unii care sa ma ajute in cest sens

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de bogdan82 » 06 Iun 2013, 19:51

zi ce dubii ai :) si cu ce aerograf vei vopsi :)

intreaba si pe forumul asta

http://www.cartula.ro/forum/

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de florin1948 » 06 Iun 2013, 20:07

Zi ce te doare ! De la unul de la altul pana la urma o incropim cumva.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de old_radu » 06 Iun 2013, 20:48

...pe "cartula" am citit si mi-am facut o idee despre ce inseamna un compresor pt aerograf , dar si acolo sunt chestii neclare , cel putin pt mine (unii sustin necesitatea a 2 manometre , necesitatea valvei unisens , picuratorul acela in caz de condens , etc. )
...deocamdata nu vreau sa imi deschid cont si acolo , ma gandeam ca gasesc si aici ajutor .
...am o butelie de aragaz de camping , ruseasca , de 5 l
...sunt curios daca o pot folosi ca si vas de acumulare aer , daca rezista la presiunea necesara , daca nu se oxideaza in interior in caz de condens , daca a fost gaz in ea (propan) exista riscuri in cazul sudarii unor stuturi , daca este suficient doar stutul unde a fost montat robinetul buteliei (are robinet ca orice butelie de aragaz , a fost modificata in acest sens pentru a fi umpluta mai usor) ???
...si ar mai fi alte multe intrebari , o sa incer sa le iau pe rand .

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de florin1948 » 06 Iun 2013, 21:16

In principiu un manometru ajunge, valva unisens e buna dar se poate si sari, picuratorul de apa iar e bun ( se mai face condens chiar in compresor ), butelia rezista fara probleme, un stut mai trebuie sudat ( intrare - iesire ), obligatoriu regulatorul de presiune cu protectie la suprapresiune ( reglabil). Daca stau si ma gandesc bine, si eu am vrut la un moment dat sa-mi fac (
aveam un compresor de frigider) dar dupa ce m-am documentat la preturi si costuri, am ajuns la concluzia ca nu fac mare branza si am cumparat unul . M-a costat cam 3,5 mil. si merge f. bine de vreo 4 ani. Nici nu-l folosesc prea mult ( destul de rar) ca twisterele nu le pot vopsi cu aerograful ( cel putin deocamdata ). Daca ai talente la mecanica merita sa incerci, sfatul meu e sa-ti iei unul, eventual secon hand.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de bogdan82 » 06 Iun 2013, 21:34

Radule hai s-o luam pe rand

1. toata schema de aici este necesara pt un vopsit corect(lipsa puseurilor de presiune si a vaporilor de apa din aer)

http://www.cartula.ro/Articole/Unelte-i ... prese.html

ai nevoie de doua manometre - unul pt presiunea pe care o ai in rezervor si unul pt presiunea „de lucru”. la un compresor „bricolat” este necesar manometru pe butelie din motive atat de siguranta cat si de „comoditate” ... eu lucram cu 10 bari(pe cel bricolat) in rezervor si cu 1-5 bari pe aerograf(in functie de aerograf, vopsea si tehnica)

valva unisens intre pompa(compresor de frigider) si butelie este si ea necesara ... iti dai seama ce face un 10 bari in timp unui motor de frigider ...

cam ai nevoie si de picuratorul ala(mai ales daca nu ai capcana de apa la intrare) ... intr-un metru cubic de aer conditii normale se afla cam 30g de apa ... 1m3 la 1bar=100l la 10 bari ... conteaza si cat vopsesti si cu ce vopsesti ...

ca sa ai o presiune relativ constanta pe aerograf ai nevoie de 3 stuturi in butelie pt intrare, pt iesire si pt picurator

ai nevoie si de filtrul ala de apa/ulei ... mai ales cand vopsesti metalice sau emailuri

regulatorul de presiune cu protectie de suprapresiune este obligatoriu si ala

2. daca a fost de propan(nu butan) ar merge butelia aia ... din cate stiu eu propanul lichefiat sta in butelie pe la 8.5bari ... metanul sta la o presiune de vreo 5 ori mai mica ...

eu nu prea m-as juca cu butelia(gen sudat stuturi, etc) ... as cauta o butelie care candva a fost omologata pt presiuni de minim 20bari ... asta as face eu ... stiu povesti naspa cu butelii de co2 bricolate pt acvariu ...

ca o concluzie ... presimt ca te vor costa minim 200 lei materialele pt un compresor corect ... mai bine mai pui inca atat si-ti iei un compresor chinezesc pt aerograf ...

asta este ok ... l-am avut eu vreo 5 ani(l-am vandut prin 2007), se cam incalzeste, dar daca il opresti o data la juma de ora este ok ...

http://hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=291

http://www.amazon.co.uk/Wiltec-Airbrush ... B004BDBVZ0

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de old_radu » 06 Iun 2013, 21:46

...sa cumpar un compresor nu se justifica investitia deoarece "produc" voblere doar pentru "consum" propriu
...cred ca e pacat sa nu incerc macar sa fac compresorul , dar nici nu vreau sa risc stiind ca este periculos daca nu respecti anumiti indicatori
...dispun de butelie si "motor" frigider
...am gasit pe ebay , la pret convenabil , regulator cu manometru si presostat ... astept sa-mi soseasca
...ceva fitinguri s-or mai gasi
florin1948 scrie:un stut mai trebuie sudat ( intrare - iesire )
...intrare-iesire se rezolva cu un " T " montat in locul robinetului buteliei...sau nu ?...ma gandeam sa mai sudez un stut pentru "picurator"

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de old_radu » 06 Iun 2013, 21:48

Scuze Bogdane !
...am postat inainte sa vad ce ai scris tu :oops:

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de bogdan82 » 06 Iun 2013, 22:09

nu cred ca ar merge un T pt intrare iesire ... butelia actioneaza drept un „tampon de presiune” ... daca pui intrarea si iesirea pe un T, nu cred ca e bine sa vopsesti cand se incarca butelia ... daca ai 5l la 10bari, o sa ai 25l la 2 bari ... gandeste-te cat de repede se dezumfla o roata care are cam 2bari si are si ceva litri :) iar prin ventil nu cred ca iese mai mult aer decat iese prin 0.3mm :)

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: ...compresor home made pentru aerograf

Mesaj de MuskMd » 07 Iun 2013, 05:37

schema aia chiar e ok . nu stiu cum o fi la aerograf dar in mod normal la vopsire profi aerul pt pistol se trateaza printr-o instalatie de racire , care elimina si condensul. pt hobby , eu zic ca e suficient un robinet de purjare amplasat in cel mai jos punct al buteliel. problema e doar sa iti aduci aminte sa ii dai cate un "fas" periodic :) sau vei avea din cand in cand niste stropi foarte enervanti .
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns