COMPARATII

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

COMPARATII

Mesaj de Pop Vasile » 23 Noi 2008, 11:18

Cred ca toti ne preocupam sa avem scule bune. Visam sau dorim sa le avem pe cele mai bune !

Unele site-uri ( ex. magazine virtuale foto ) ofera posibilitatea de a compara diversi parametri a diferitelor produse.

Este posibil ca la sculele de pescuit sa fie mai dificila comparatia unor caracteristici ( ex. actiunea sau senzitivitatea) sau sa existe perceptii diferite de la un pescar la altul ( observ ca unii pescari lauda clasica Germina- fibra de sticla RDG anii 1970..... )

Cred ca un cunoscator ar putea sa construiasca un sistem de comparatie elocvent. Bineinteles, fara celebrul raport pret/calitate ! ( pretul este ferm; calitatea este ceea ce discutam ! Raportul si-l face fiecare, dupa bugetul actual sau cel viitor. Sau dupa pretentii.)

Nu vreau sa cad in derizoriul unor comparatii fara criterii clare, dar va rog sa-mi spuneti daca exista ( pe piata, in mod obijnuit) ceva mai bun decit:
1. mulinata Simano Stella 1000 (pentru UL bineinteles !)
2. mulineta Simano Stella 2500 pentru spinning mediu
3. mulineta Simano Calcuta , baitcasting 50 - 150 gr
4. bat Lamiglass XMG 50, 7', 7 -15 gr, salau
5. bat St. Croix Legend Elit, 5'9'', fast, 1-5 gr, pescuit UL: pastrav, clean, biban
6. bat Simano Speed Master 240 cm, 15 -40 gr, pesti medii

Va rog sa precizati si de ce o alta varianta este mai buna. Adica: care sunt caracteristicile superioare.

Cred ca o astfel de discutie este de utilitate publica chiar si in absenta unor parametri clari, tabelari.

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 23 Noi 2008, 14:00

dupa cum ziceai si tu, de la pescar la altu difera preferintele, unora le plac niste criterii , altora altelte, e o chestie de obisnuinta. in tara noastra e nasol ca nu poti merge undeva sa iti faci ceva cumparaturi de echipament unde sa poti pune mana pe ce vrei sa cumperi si sa faci comparatiile tu la fata locului.
asa pe net, e aiurea , pana gasesti ce iti trebe, iti trebuie rabdare, timp si bani.
degeaba iti zic eu acuma ca stella mai nustiu cum ca vine altu si rade de mine si zice ca aia e ceea ce trebuie si ca nu exista altceva mai bun :lol: intelegi? e o chestie de preferinta, lucruri bune sunt pe piata, dar e greu pana gasesti exact ce cauti. si eu am zis ca nu e mare lucru ... de ex. un bat de 8'6" 1/4 - 1 1/2 fast... tu stii cat de mult difera modelu de bat de la un producator la altu??? si e nasol ca dureaza si destul de mult pana iti vine acasa, il scoti te uiti la el de iti vine rau, pleci cu el la peste, si acolo vezi ce si cum ...
parerea mea e ca lucrurile enumerate de tine sunt incontestabil de calitate, acuma depinde si daca e ceea ce vrei/ai nevoie :wink:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 23 Noi 2008, 16:32

@ Pop Vasile......Tot ce-i in lista ta sint scule excelente cu care poti pescui multa vreme fara sa te doara capul.DAR ,cum zice P5iHo ,intri intr-un supermagazin de talia lu Cabelas si intervine CIRCOTEALA. Ba ca lanseta aia o simti mai altfel decit Legendu tau,ba ca Steez-ul ala te urca mai aproape de Karma decit Stella ta. Si daca da naiba sa faci si o excursie in Japonia.......Dar nu vad lanseta de cast pt Calcutta !!!.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 24 Noi 2008, 12:49

Jedi scrie: Dar nu vad lanseta de cast pt Calcutta !!!.
Intii am luat lanseta ( cu reducere !): PENN MiLENIUM 198 cm, 50 - 140 gr

Am pescuit o singura data cu el folosind mulineta Simano Stella 2500, stiuca, vobler 48 gr. A fost OK - dupa cite mi-am dat eu seama !
Am cerut pareri despre bat, pe forum, dar nu am primit.

Am nevoie si de o lanseta baitcasting mediu, 20 - 50 gr.

Ma ajuti cu un sfat, te rog ?

Cu multumiri.

CC59
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 09 Apr 2006, 12:19
Localitate: panciu,vrancea
Contact:

Mesaj de CC59 » 24 Noi 2008, 12:59

@Pop Vasile
unde ai gasit Pennul?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 24 Noi 2008, 13:06

La magazinul Avat din Cluj - in spatele fabricii de bere.
Nu stiu ce numar de telefon au, dar il gasesti pe net.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 24 Noi 2008, 17:51

Pop Vasile scrie:La magazinul Avat din Cluj - in spatele fabricii de bere.
Nu stiu ce numar de telefon au, dar il gasesti pe net.
Mag. AVAT Cluj-0264439439.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 24 Noi 2008, 18:36

Vasile , asa ca idee nu te rog sa imi spui tu de ce este mai buna lanseta ta " Lamiglass XMG 50, 7', 7 -15 gr, salau" decat cea cu care dau eu ex. Loomis IMX 3.5-10,5 g , Fast la salau, si mai am si clasa superioara.
Imi pare ciudat sa dai cu parerea ca de ex. nu exista nimic mai bun decat shimano "nu stiu care " la cast sau..........Eu zic de pilda ca exista mai multe obtiuni pentru diferite spule de pescuit.
Din punctul meu de vedere Daiwa Stiz este mai buna ca si Shimano stella , Spune tu de ce nu este asa? :wink:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 25 Noi 2008, 02:11

Pop Vasile scrie:
Jedi scrie: Dar nu vad lanseta de cast pt Calcutta !!!.
Intii am luat lanseta ( cu reducere !): PENN MiLENIUM 198 cm, 50 - 140 gr

Am pescuit o singura data cu el folosind mulineta Simano Stella 2500, stiuca, vobler 48 gr. A fost OK - dupa cite mi-am dat eu seama !
Am cerut pareri despre bat, pe forum, dar nu am primit.

Am nevoie si de o lanseta baitcasting mediu, 20 - 50 gr.

Ma ajuti cu un sfat, te rog ?

Cu multumiri.
....................................Pai in plaja de greutati dorite de tine se incadreaza cel mai bine StCroix Premier Musky heavy de 6'10" 1/2- 2 oz . Si parca n-ai zis ce marime e Calcutta ta.Cel putin 201 ma gindesc.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 25 Noi 2008, 12:06

Jedi scrie:Si parca n-ai zis ce marime e Calcutta ta.Cel putin 201 ma gindesc.
Este Calcutta 201.

Scrie răspuns