Comenzi lansete SUA

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Comenzi lansete SUA

Mesaj de spiridusul » 30 Mai 2013, 18:55

Stiu ca e greu, ca s-au inasprit conditiile, ca nu mai sunt multi...dar totusi poate cineva sa-mi aduca o lanseta din SUA? Daca stiti pe cineva va rog spuneti-mi si mie.

Multumesc anticipat.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de spiridusul » 03 Iun 2013, 22:47

Nimeni? A devenit atat de prohibitiva aceasta activitate?

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de bogdan82 » 03 Iun 2013, 23:16

a devenit spiridusule :)

pt ca majoritatea celor care dadeau comenzi nici nu foloseau intermediar in SUA :) comandau direct prin Atlas :) unii dintre ei imi sunt chiar prieteni, deci stiu ce spun ... nu prea se mai baga nimeni la comenzi mari prin state si in mod regulat ... poate doar pachete mici trimise prin EMS in provincie

acum nci intermediarul din SUA nu te-ar ajuta ... am auzit povesti ca daca agentului vamal i se pare prea mica valoarea declarata la produse, cauta pe internet(pe magazinele online) pretul real al produselor in fata ta :)

au exagerat unii cu niste electronice aduse prin firme intermediare(de genu Atlas) si s-a cam stricat caruta :) cand aduci cate o mie de telefoane mobile lunar pe care le declari drept haine SH, mai devreme sau mai tarziu o sa te ia un procuror la intrebari ...

cei care mai aduc produse din SUA sunt obligati sa le aduca pe firma(ca sa-si recupereze TVA-ul) si sa plateasca taxe vamale ... taxele vamale n-ar fi o problema prea mare, dar trebuie sa platesti ceva dari la stat pt o firma care importa scule de pescuit de cateva mii de dolari lunar :)

si s-a mai spart si caruta de la Constanta :) apropo ... pt cine nu stie, s-a cam terminat cu containerele de 10.000E sau 20.000E aduse direct din China pline cu diverse chinazarii(printre care si scule de pescuit) vandute prin complexe comerciale de genul Dragonul Rosu/Sir ... din sursele mele, se pare ca vamesii nostri trag tare pt Shoengen

harpon-@
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 27 Mar 2013, 11:05

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de harpon-@ » 04 Iun 2013, 09:42

schengen :); a gresi e omeneste :wink:

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de rapace » 04 Iun 2013, 09:47

harpon-@ scrie:schengen :); a gresi e omeneste :wink:
Intelegi tu alta data de ce shoe in gen e vb :headbash: :headbash:

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de bogdan82 » 04 Iun 2013, 12:00

harpon-@ scrie:schengen :); a gresi e omeneste :wink:
daca intepatura asta se vrea a fi o reglare de conturi pt discutia de aici

http://www.rapitori.ro/forum/probleme-p ... 62-10.html
http://www.rapitori.ro/forum/probleme-p ... 13362.html

te anunt ca e o diferenta destul de mare intre greselile gramaticale grave(de sintaxa si ortografie) care-ti apartin(daca esti acelasi harpon din link-urile de mai sus) si „Shoengen”, adica o literea pusa in plus unui substantiv propriu dintr-o limba nefamiliara multora ...

P.S. dar ai dreptate, a gresi este omeneste, o sa scriu pe tabla de 100 de ori „Shengen” :)

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de spiridusul » 04 Iun 2013, 16:06

si totusi legal, cu vama si restul, nu merita aduse din SUA? Sau s-a micsorat marja de profit si nu mai este rentabil?

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de RYOBI » 04 Iun 2013, 18:09

Nu prea merita legal cu platit shipping +TVA+vama numai daca ti sa pus pata pe o scula care nu se gaseste aici.
Nu are nici o legatura cu marja de profit pur si simplu iesi prea scump.
La lansete e complicata treaba pt ca nu prea se pot trimite prin posta americana si singura alternativa sunt firmele de curierat.
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de spiridusul » 04 Iun 2013, 18:30

RYOBI, cat de scump iesi? Pretul de magazine plus cat%? TVA stiu cat este, dar restul nu am idee, shipping si taxe vamale. Macar sa stiu daca mai merita sa ma gandesc la asa ceva sau astept sa plece cineva si sa rog sa vina cu batul de 7,6 dintr-o bucata inapoi :)

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: Comenzi lansete SUA

Mesaj de bogdan82 » 04 Iun 2013, 18:32

spiridusul scrie:si totusi legal, cu vama si restul, nu merita aduse din SUA? Sau s-a micsorat marja de profit si nu mai este rentabil?
te costa prea mult :) uite ... daca aduci din SUA trei lansete de 400$ fiecare, dintr-o bucata, te va costa 70$ transportul(te poate costa si 90$), 24% TVA, 3.5% taxe vamale si 2.3RON taxa de vamuire ...

deci te costa 140$ in plus per lanseta, adica un adaos de 35% ... la lansetele mai ieftine te costa mai mult :) cele pe care le poti impacheta sub 150cm le poti comanda prin EMS ... prin EMS nu ti se face vamuirea direct in Bucuresti, deci teoretic te mai poti „intelege”(milogi) intr-un fel sau altul cu agentul vamal(in provincie se mai poate). Nu peste tot se poate(nu ma refer numai la spaga), la mine nu merge ...

il poti ruga pe cel care-ti vinde produsele sa-ti puna o valoare mai mica(90% dintre vanzatorii de pe ebay sunt dispusi sa faca asta) si sa platesti taxe mai mici ... te poti intelege si cu anumite magazine - plat.co.jp nu prea accepta, japanprofishing.com accepta ...

daca comanzi 3 lansete de 200$ in mod ideal ai un adaos de 43% ...

daca comanzi doar o lanseta, transportul te costa minim 70$ ... deci cam te-ai ars :)

Scrie răspuns