Combinatia ideala twister-jig

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 26 Feb 2007, 23:32

creca vro 50 pe dunare :lol:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 26 Feb 2007, 23:39

esti p-aproape :D , 50 de grame pe Olt, cand a venit apa mare si era curent de iti lua jig-ul la vale mai ca vobleru! :D

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 27 Feb 2007, 00:50

poi cand era apa mare era si kkniu , la ce bun sa mai dai, atunci ma mut pe balta la o stuk :lol:

mikebazga
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 30 Oct 2006, 22:12
Localitate: MAIERU- BN

Mesaj de mikebazga » 27 Feb 2007, 17:12

Ok,ms,insa m-ati cam bagat in ceatza;voi doar shaduri folositi?Apoi,functie de culoarea apei,sau fundalul cerului(senin,innorat)sunt indicate anumite culori?(ca si la linguri oscilante,de ex)Gruburile au corpul mai subtire si apendicele vibratil mai lung;atunci tot cam la jumate din lungimea totala a twisterului tre'sa iasa carligul?Daca nu iese,mai taiem din"cap"?(ca din coada.. ):D

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 27 Feb 2007, 18:21

iti spun cum fac eu cu culorile. In traista am 2 truse. In una shaduri albe si shaduri si gruburi verzi. In a doua am tot felu de shaduri si gruburi de diverse culori. incep cu alb. daca merge raman pe alb. daca nu incerc grub verde. daca merge raman pe grub verde. apoi bag pe shad verde. daca tot nu merge scot a doua cutie si de acolo aleg ce ma inspira mai mult. Exista o teorie cu relatia dintre culori, conditii atmosferice, anotimp si calitatea apei insa la mine nu a mers.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 27 Feb 2007, 20:33

E bine de pastrat o proportie intre greutatea, marimea jigului si dimensiunea twisterului. Carligul sa nu fie prea lung pentru a permite o miscare cat mai naturala...si in functie de curentul apei se alege gramajul.
Am vazut scris si mai sus , ceea ce este adevarat , conteaza si culoarea twisterului care il folosesti :wink:

mikebazga
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 30 Oct 2006, 22:12
Localitate: MAIERU- BN

Mesaj de mikebazga » 28 Feb 2007, 10:15

Ok,merci,insa,referitor la specii;"folclorul"spune ca shadurile.prind salai,iar gruburile,bibani.Personal,n-am prins salau la grub,adevarul e ca sunt novice la acest stil de pescuit,n-am experienta,asa ca mai pun si intrebari de..gaga :oops:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 28 Feb 2007, 10:32

folclorul greseste , nu are nici o legatura
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 28 Feb 2007, 11:35

mikebazga scrie:Ok,merci,insa,referitor la specii;"folclorul"spune ca shadurile.prind salai,iar gruburile,bibani.
lasa folclorul,si grub-ul prinde salau,in anumite conditii mai bine decat shadul.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 28 Feb 2007, 12:23

asa auzisem si eu despre gruburi ca prind bibani. De fapt la grub am prins cei mai frumosi salai, cei mai frumosi bibani, cele mai multe stiuci, carasi, fitofagi s.a.m.d. Chiar, de ce nu incep eu cu grub? :lol: Asa ca nu te mai lua dupa teorie.

Cel mai productiv grub a fost unul de 8 cm de culoare verde inchis cu ceva puncte negre in el. Pe punga scrie Riverside, YUM supercharged - put a usturoi. Am avut o punga de 10 buc adusa din state si acum mai am doar unu vai de mama lui de zdrente ce e, asa am tras de ele. De abia astept sa ma mai duc sa imi iau un sac. Pe magazinele online nu am vazut gruburile astea, le-am luat dintr-o alimentara la oha (din target parca).

Mihai
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Scrie răspuns