Clone Ryobi Zauber

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
player4
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 04 Noi 2012, 11:00

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de player4 » 24 Noi 2012, 14:19

George1985 scrie:De fapt wormshaftu e piesa cea mai slaba,ca rezistenta, de la mulineta.
Si asta nu spun eu, nu dau nume, dar este unul din cei mai priceputi in echipament rapitori, cel putin din Constanta!
Nimic mai gresit.... Daca ai fi desfacut vreodata vreo mulineta si ai fi tinut in mana un wormshaft, ai fi vazut ca de fapt este cea mai "sanatoasa" piesa din mulineta, fiind cel mai adesea fabricata din inox (deci nu alama sau aluminiu...). Diferenta se face la angrenajele care fac legatura intre axul principal si worm shaft. Astfel, un slider sanatos si lubrifiat cum trebuie, daca mai culiseaza si pe inca niste tije de ghidaj in afara de wormshaft, bate la fund orice sistem s-curve (care foloseste cel mai aderea angrenaje exclusiv de aluminiu).

Puteti vedea de ex. angrenajele acestui penn afinity http://ospescas.blogspot.ro/2012/08/pen ... obres.html
cu worm si doua tije de ghidaj sanatoase, lucru care reduc la minim orice joc in orice directie a axului principal si nu numai..

player4
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 04 Noi 2012, 11:00

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de player4 » 24 Noi 2012, 14:29

(continuare)
La unele modele mai noi de mulinete, sliderul se prezinta in semicerc si culiseaza doar pe o parte a wormshaftului. De fapt culisat e mult spus, pentru ca singurul punct de contact ramane doar dintele care se intrepatrunde cu filetul worm-shaftului, reducandu-se astfel la cativa mm patrati suprafata de contact si implicit de frecare..

La sistemul S-curve sunt multe zone de frecare continua (de cele mai multe ori aluminiu pe aluminiu), pe toate partile nitului respectiv, iar stabilitatea axului principal este afectata atat de jocul nitului in locasul S-ului cat si in laterale...

Sigur, atat implementarea worm-shaftului cat si as-curve-ului difera calitativ, de la firma la firma, model la model si, bineinteles de la pret la pret...

Eu unul prefer worm-shaftul!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de George1985 » 24 Noi 2012, 14:35

Personal nu am avut ocazia sa desfac o mulineta de asa calibru :roll:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de draqdevil » 24 Noi 2012, 17:54

Sunt in ceatza deja:)) Exista zauber cu s-curve?

player4
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 04 Noi 2012, 11:00

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de player4 » 24 Noi 2012, 18:00

draqdevil scrie:Sunt in ceatza deja:)) Exista zauber cu s-curve?
Nu! Discutia a deviat tot in urma unei confuzii..

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de octavio79 » 24 Noi 2012, 22:46

adiwolf scrie:anul asta am pescuit in aceeasi barca cu un foarte bun prieten.
amandoi mulinete similare, eu Ryobi Zauber, el Trabucco Zauber
am crezut ca face criza de nervi la un moment dat dupa cate peruci a facut si nu este un incepator, ba din contra.
mulinetele chiar daca sunt similare, nu este acelasi lucru.
Si Trabucco zauber chiar sa fie calitativ inferioara la Ryobi zauber?? sau poate acea mulineta avea vreo problema?
Clonele nu sunt construite tot de Ryobi ??

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de draqdevil » 24 Noi 2012, 22:53

Nush de trabucco,dar eu am luat un tubertini care imi pare 10000% identic cu cel ryobi,de fapt tubertini scrie doar pe cutie,lipit cu autocolant:) Eram si eu curios de cel de la trabucco,parca este modelul CM,ce are in + cu exceptia rulmentului fatza de un zauber normal,sau ce are in - :)

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de octavio79 » 24 Noi 2012, 23:14

draqdevil scrie:Nush de trabucco,dar eu am luat un tubertini care imi pare 10000% identic cu cel ryobi,de fapt tubertini scrie doar pe cutie,lipit cu autocolant:) Eram si eu curios de cel de la trabucco,parca este modelul CM,ce are in + cu exceptia rulmentului fatza de un zauber normal,sau ce are in - :)
Vroiam sa-mi cumpar un spro red arc dar am vazut de curand tubertini si chiar ma intereseaza.Mi se pare zauber curat,mai mult il gasesti ceva mai ieftin.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de draqdevil » 24 Noi 2012, 23:24

Recomand tubertini de la xxx:)

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Re: Clone Ryobi Zauber

Mesaj de edi_curiosul » 24 Noi 2012, 23:30

sa ma repet, sunt IDENTICE
http://mulinete.wordpress.com/2012/11/1 ... bi-zauber/

daca apar diferente intre ele ca se defecteaza sunt doar coincidente, loturi separate

Scrie răspuns