Cizme indicate pentru pescuitul static în barcă

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Cizme indicate pentru pescuitul static în barcă

Mesaj de Dril » 07 Dec 2021, 12:14

Salutare!
Am tot încercat fel și fel de variante de cizme pentru pescuitul iarna din barcă și nu am fost mulțumit de nimic. Unele transpiră piciorul, altele îngheață, altele Sunt incomode când stai pe balon etc etc
Dacă a-ți găsit varianta minune, aș vrea să o împărtășiti și cu mine. În wekendul trecut mi.a înghețat piciorul în cizmele scurte de neopren de la Prologic. În urmă cu 2 săptămâni am pățit același lucru cu ceva de cauciuc de la Tresco. Și am ciorap de la Norfin special pt vreme rece. Dupa ce am răsfoit forumul, am ajuns la concluzia că mai toți pescarii recomandă pt static în barcă cizmele cu ciorap din EVA ( rapala sau poloneze) . Am avut ceva asemănător made în china și nu aveam pic de flexibilitate și din ce îmi amintesc transpirau că draq picioarele in ele.
Merci frumos!
PS Dacă dăm 4000 de lei pe o lanseta de jig, mă gândesc că ar fi indicat să alocăm ceva asemănător pt confortul și sănătatea noastră pe malul apei. Mă gândeam la un compromis: cizma până pun barca la apă și apoi schimbat în bocanci în barcă :headbash:
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cizme indicate pentru pescuitul static în barcă

Mesaj de tito » 07 Dec 2021, 14:39


Scrie răspuns