cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de viorel. » 31 Oct 2016, 18:02

Gloomis nu vinde blankul NRX !
Iar lansete de serie cu puterea indicata de tine din seria NRX cred ca doar cea pt
Umbrella o poti modifica
Oricum la o lanseta de serie ce costa 500 usd nu cred ca mai are rost sa aduci modificari
pescar particular

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de albert.C » 31 Oct 2016, 18:30

Ms viorel,de 2 zile tot caut insa nu prea gasesc nimic,vreau sa-mi fac un moft cu un bat custom,nu am pescuit eu multe bete premium insa ma gandesc ca unul de fabrica are cam tot ce-i trebuie,asta vad partea buna la custom...il faci cum vrei tu in limitele a ceea ce permite blank-ul.Sa inteleg ca trebuie sa cumpar un bat si sa-l modific ?Asta inseamna bani fwtwti aiurea ...

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de viorel. » 31 Oct 2016, 19:51

Pai sa dai peste 500 usd pe un bat si apoi sa-l violezi ...
Cam da e **** :)) sau cum am zis mai sus : viol
pescar particular

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de stefanflorin » 01 Noi 2016, 08:27

Eu sincer nu vad rostul unui bat de genul pt. Dunare. Acolo mai de graba unu rezistent la tavaleala, cu o actiune buna, ca de transmis sigur transmite tot ce trebuie si un IM...dar pana la urma mofturile nu se comenteaza :D
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de George1985 » 01 Noi 2016, 09:12

Hmm Rapture pt Dunare

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de cristian.ene » 01 Noi 2016, 09:13

Lansete NRX lungi de 8`6``ft. nici nu exista :lol:

http://www.gloomis.com/content/g-loomis ... ional.html#

In plus lansetele pentru salmon -steelhead nu au cele mai bune actiuni pentru jigging adic aau actiuni in general mai progresive si mai lente decat blankurile dedicate pentru aplicatiile Spin Jig,Mag Bass sau alte serii pentru pescuit cu plastice. Adaptarea unor blankuri concepute pentru pescuit la unele specii pentru altele este in general un compromis.

Daca blankurile SCV pentru salmon -steelhead sunt in mod ,,intamplator,, rapide comparativ asta nu insemana ca sunt exact ce trebuie pentru pescuit cu plastice.Nu intamplator blankuri apreciate in USA de la NFC,LAmiglas sau Rainshadow,Phenix au actiuni mult mai lente pentru niste pesti care sunt somoni nu salai :!: .

Chestia cu lansetele atat de lungi iarasi nu o inteleg pentru ca o lanseta lunga si puternica este clar obositoare fata de una mai scurta. pescuitul de pe mal pe Dunare este un compromis si mai mare pentru ca cele mai buen locuri nu pot si abordate.

Si da la un pescuit cu naluci grele nu are sens un blank HM, un blank IM transmite tot ce trebuie in conditiile unor jiguri grele (peste 10g) iar diferenta de greutate pentru niste lansete pentru pescuit in barca(sub 2.30m) este neglijabila.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de George1985 » 01 Noi 2016, 09:17

Total Fishing au in plan aducerea seriilor performante de la Sakura, gen Shukan? :twisted:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Noi 2016, 09:32

Nu intamplator blankuri apreciate in USA de la NFC,LAmiglas sau Rainshadow,Phenix au actiuni mult mai lente pentru niste pesti care sunt somoni nu salai :!: .
Ene dragule sa vezi ce actiuni au lansetele americane pentru walleye si apoi sa mai zici de actiunea s@steelhead.Lansetele s@steelhead trag spre allround..multi apreciaza asta in detrimentul ''specializarilor'' care nu fac altceva decat sa te faca sa cari la un pescuit un snop de lansete, dar nah fiecare cu pasaricile lui..

Intre cele mai senzitive lansete de fabrica, lasand la o parte cele de peste ocean in pretul carora se reflecta mai mult transportul si vama decat altceva, as nota ABU Veritas si Villain si Spro Gamakatsu Akillas..precis ca mai sunt si altele..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de cristian.ene » 01 Noi 2016, 10:00

Putini pescuiesc cu reactive pe Dunare, majoritar dau cu plastice.

Ca actiune pentru pescuit pe Dunare mi-au placut blankurile Phenix M1 mai mult decat blankuri ca UMBX,SCV, NFC SJ/MB sau altele . Actiune Fast - Ex Fast dar progresiva in drill , grafit elastic ,bine echilibrate, suficient de senzitive,rezistente,usoare cu toate aceste nu prea sunt apreciate decat de o minoritate. Cei mai multi au idei fixe si prejudecati de genul SCV, UMBX, NFC :D

Doar la NFC am gasit o serie cu actiune asemantoare dar cu un numar redus de modele si puteri.

Nu am spus Walleye am spus SJ care de ex la NFC sunt absolut ok ca actiuen modele 705 si 706 sunt potrivite cu jiggingul local.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de Dan Stefan C. » 01 Noi 2016, 11:32

George1985 scrie:Total Fishing au in plan aducerea seriilor performante de la Sakura, gen Shukan? :twisted:
In acest moment, importatorul Sakura aduce doar modelele Ryokan, Shinjin Neo si Sportism Neo. In momentul in care vor fi importate si alte serii, vor fi disponibile si in magazinul nostru.

Scrie răspuns