cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de dalezian » 18 Ian 2016, 20:01

dalezian scrie:Pentru lansetele care mi-au trecut prin mana, topul este:

1. Loomis NRX 803S (locul 1 DETASAT)
2. T Russell - nu mai stiu ce putere, dar era montat cu k-uri super/ultra/mega micro si titan
3. SCV extreme de fabrica (foarte putin sub locul 2)
4. Andrew's Fishing ML (custom Y + micro K) - montat cu inele cam mari
5. NFC MB 705 (IM) montat foarte prost cu Y cat volanul de la masina
6. Phenix M1 medium (custom K) montat corect (fooooarte aproape de locul 5)
7. Avid 6'6" din 2 buc medium, de fabrica
8. Avid 8'6" Heavy de fabrica
Am uitat sa spun despre Phenix UMBX, cel de 1 1/4 oz, montat de cast. Undeva intre NFC MB 705 (IM) si Phenix M1.

Deasemeni lansetele de pe locurile 1-4 se diferentiaza foarte clar de restul. Probabil diferenta intre un HM si un IM.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de Gogol » 18 Ian 2016, 20:49

Si mie mi se pusese pata pe un nrx 803s dar m-am linistit. ma costa mult, eu ii schimbam inelele si mandrina. L-am simtit un superblank. Nu am pescuit cu el, doar doar zguduit la tf. A mai fost unul pe la bazar dar a zburat instantaneu.
Dalezian, cand esti in bucuresti sa mi-l dai si mie sa-l pescuiesc, tare sunt curios.
Cat duce maxim? practic duce mult peste 9 gr.
Dau la schimb pt pescuit un scv cu torzite de 7,6 pana in 18 gr.

dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de dalezian » 18 Ian 2016, 21:37

Gogol scrie:Si mie mi se pusese pata pe un nrx 803s dar m-am linistit. ma costa mult, eu ii schimbam inelele si mandrina. L-am simtit un superblank. Nu am pescuit cu el, doar doar zguduit la tf. A mai fost unul pe la bazar dar a zburat instantaneu.
Dalezian, cand esti in bucuresti sa mi-l dai si mie sa-l pescuiesc, tare sunt curios.
Cat duce maxim? practic duce mult peste 9 gr.
Dau la schimb pt pescuit un scv cu torzite de 7,6 pana in 18 gr.
Cel de la bazar a ajuns la mine :). Este un suuuper bat. Urat cu spume, dupa gusturile mele, dar toate functionalitatile cu 10+. Si puterniiic....peste avidul heavy. Dar are varful foarte fin. Merge de la 3,5 gr + guma pana pe la max 10 gr+guma.
In legatura cu schimbul...facem o partida impreuna. Sa se dezghete apele. Acum stau in Bucuresti.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de adrian99 » 18 Ian 2016, 22:58

laure,te-ai dedulcit... :lol:
cand pescuiai acum ceva ani pe C4...cu rapture nu era bine?
:lol:

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de spiridusul » 19 Ian 2016, 00:09

Din ce am pescuit eu, Airrus Micropuls, St. Croix Legend Elite, Savagear Finezze si mi-a placut foarte mult si Fenwick Tech Walleye de 7'2.

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de liviu68 » 22 Ian 2016, 21:07

Dintre lansetele ceva mai puternice care se arata și senzitive?

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de dsg » 22 Ian 2016, 21:29

liviu68 scrie:Dintre lansetele ceva mai puternice care se arata și senzitive?
Am avut legend elite Mh. E f senzitiv.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de SF » 22 Ian 2016, 22:33

Nu am avut nici un bat cu care sa nu fi simtit trasatura pescuind corect , in conditiile in care pescuisc ape adanci , in mare , curenti si vanturi ! Atata vreme cat intelegi cat de cat cum tre sa mentii linia in apa , simti un atac pe cadere in apa de 30 de m la soft , in mijlocu apei .
Poti sa ai ultimu bat extraterestru , daca nu controlezi linea o sa scoti softu cu urme de dinti si nu stii de ce :wink:
Practic , orice joarsa ii suficient de senzitiva atata vreme cat dai cu textil si ai un minim habar de cum sa te pozitionezi in functie de curenti si vant , dealtfel daca tii cont de directia curentului , nu ai cum sa gresesti , insa ...chestiile astea vin cu timpu , si ii mai usor sa dai banu pe o lanseta declarata senzitiva decat sa obtii experienta pe balta !

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de TheFly » 23 Ian 2016, 08:37

Eu cred ca tu ai stiut precis de ce iti pui numele "SF" :). Ti se potriveste.

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: cele mai senzitive lansete ,de fabrica sau custom

Mesaj de liviu68 » 23 Ian 2016, 10:16

SF scrie:Nu am avut nici un bat cu care sa nu fi simtit trasatura pescuind corect , in conditiile in care pescuisc ape adanci , in mare , curenti si vanturi ! Atata vreme cat intelegi cat de cat cum tre sa mentii linia in apa , simti un atac pe cadere in apa de 30 de m la soft , in mijlocu apei .
Poti sa ai ultimu bat extraterestru , daca nu controlezi linea o sa scoti softu cu urme de dinti si nu stii de ce :wink:
Practic , orice joarsa ii suficient de senzitiva atata vreme cat dai cu textil si ai un minim habar de cum sa te pozitionezi in functie de curenti si vant , dealtfel daca tii cont de directia curentului , nu ai cum sa gresesti , insa ...chestiile astea vin cu timpu , si ii mai usor sa dai banu pe o lanseta declarata senzitiva decat sa obtii experienta pe balta !
S-ar putea ca lucrurile sa stea chiar așa, totuși discuțiile despre lansete sunt utile, chiar dacă uneori lansetele sunt supralicitate. O lanseta puternica, robusta, dar care nu este foarte grea, așa cum ajung sa fie lansetele mai puternice, cred ca o sa creeze și senzația unui plus de senzitivitate sau măcar o sa fie mai plăcută la pescuit.
Mie mi-a plăcut un model de lamiglas GLB 90, cred, ușurință și destul de puternica pe vârf, nu suficient de puternica pe talon, dar plăcută la pescuit.
Așteptăm ceva semnale despre CTS.

Scrie răspuns