Cele mai bune lansete de jig japoneze

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 03 Dec 2019, 18:03

Din ce am avut si am pescuit de la Graphiteleader , in opinia mea toate sunt peste SC V de la St. Croix. Vorbesc de Calamaretti (modelele mentionate in prima pagina), Nuovo Tiro si Silverado . Acum sa vedem ce o fi si cu Vivo Nuovo , dar am un feeling ca si modelul asta e ce trebuie la jig.

Cristiand
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 21 Ian 2018, 23:55

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Cristiand » 15 Mar 2022, 01:07

tito scrie:
25 Oct 2019, 12:47
Depinde ce intelegi prin fiabilitate, ca daca vrei una care sa reziste la lovituri si sa fie senzitiva, nu vei gasi. Iti recomand Graphiteleader Calamaretti , o lanseta excelenta de jig, senzitivitate la superlativ, in drill lucreaza progresiv si nu pierzi pestii pe drum, se incarca ideal in lanseu si vei obtine lanseuri foarte lungi . Singura problema (daca pot spune asa) ,e foarte sensibila la lovituri (are in componenta 99% carbon, de aici si senzitivitatea de exceptie ). Vorbesc de modelele mai vechi Nuovo Si seria GONCS, astea sunt mai rigide, ideale de jig , cele noi sunt mai elastice , mai bune pentru voblere si linguri. Pentru 1 oz, ai nevoie de cea H , care lucreaza corect in plaja 12 - 32 gr . La lungimea de 2,5 m si 2,6 m cantaresc 118 gr, respectiv 122 gr , poti trage de pesti imbracati fara emotii , singura veriga slaba, asa cum am spus, sunt loviturile .
Tito, sunt interesat de ex de modelul GONCS, dar se pare ca au un singur model fast, dedicat pentru jig, respectiv 832H. Restul sunt regular fast. Mai exista alt model pt jig in aceasta serie? Multumesc!

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 15 Mar 2022, 11:11

Salut. GOCS si GONCS cu lungimea de 8'3" si 8'6" , puterile MH si H sunt fast, foarte bune de jig. Ia legatura cu "ily", el a avut niste modele mai noi de Calamaretti care se pretau la jig, eu nu stiu sa-ti spun care sunt cu exactitate.

Gebrael
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 12 Oct 2021, 21:04
Localitate: Cluj Napoca / Zalau

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Gebrael » 30 Mai 2023, 10:12

Buna ziua,
Momentan pescuiesc cu un Silverado 742ML exclusiv de pe mal.Constat ca salaii sunt mai departe de mal si am nevoie sa arunc cu greutati mai mari.Momentan pescuiesc cu 5-7-9 gr plus guma de 2.5-3 ".
Ma gandesc la un Silverado de 5-20 gr (simplu sau Prototype) sau un Calamaretti.
Ce model de Calamaretti imi recomandati?si cu ce plaja de greutati se pot pescui?
Din cate am vazut Calamaretti este data ca si moderat-fast.Este adevarat?
Mentionez ca nu caut o lanseta extra fast, ,mai degraba un fast.

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 30 Mai 2023, 22:50

Daca esti dispus sa aloci mai multi bani iti recomand Silverado Prototype 22GSILPS-832M 2.52m. 5-22g. Din proprie experienta, ca utilizator al acestor modele... Silverado Prototype se incarca mai bine cu 5gr (lucreaza bine si cu 3,5) si este mai senzitiva. Calamaretti modelele mai vechi Gocs si Goncs MH si H de 8'3" si 8'6" sunt fast, foarte bune de jig. Cea MH incepe sa lucreze optim incepand cu jig de 7gr. Ia legatura cu Ilie (ily), el iti poate da mai multe informatii, stiu ca are niste modele mai noi de Calamaretti care merg pescuite la salau, cu plastice moi.
Silverado Prototype sunt o idee mai rigide ca modelele anterioare , lanseaza mai bine si au senzitivitate superioara. Silverado Prototype 22GSILPS-832M 2.52m. 5-22g, lanseaza cu vreo 5-7 m mai departe ca Silverado Prototype 20GSILPS-792M 2,36m. 5-20gr, dar cea din urma e mai comoda in pescuit, se echilibreaza mai bine si se incarca mai bine cu 3,5 gr.
Sau daca banii nu sunt o problema, poti lua in calcul si seria Evergreen Salty Sensation SUPERIOR - SPRS-84M-T, Maneuver sau Salty Sensation SUPERIOR - SPRS-83H-T Mighty Huntsman. Astea sunt mai si senzitive ca Silverado Prototype, modelul SPRS-84M-T Maneuver e vis de la jig de 3 gr, pana la 14 gr, are varful subtire 1,1 mm comparativ cu Silverado ce are varf de 1,5 mm, Evergreen este mai rigida, acum sa nu te gandesti ca e vreo ranga, ideea e ca poti pescui cu gramaje mai mici in distanta.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de crapmaniacul » 31 Mai 2023, 12:45

Salutăm. Am pipăit recent modelul Silverado Prototype 20GSILPS-792M 2,36m. 5-20gr și sunt total de acord cu colegul Tito, o lansetă spectaculoasă ptr bălțile de la noi la șalău, extrem de senzitivă dar f bine echilibrată, o lansetă beton și de pe mal și din barcă , o premiantă ptr pretențioși fara discuție !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 02 Iun 2023, 07:27

Salut Cristi.Daca ai timp sa dai o fuga, ne putem vedea sa o vezi si pe cea de la Evergreen. Am modelul SPRS-84M-T Maneuver, 2,54m cu puterea 1-25 gr. E incredibil unde a ajuns tehnologia, ma asteptam sa nu mearga cu jig mai greu de 10 gr, dar lucreaza perfect in plaja jig 3gr - 14gr. Si Silverado Prototype sunt foarte senzitive, dar asta de la Evergreen e diabolica, pe vant lateral destul de puternic cu jig de 3,5 gr, simteam atacurile in lanseta si asta la distanta de peste 20 m. Am dat o gramada de tepe in gol, datorita senzitivitatii exagerate, as putea spune. Cu toate astea, personal imi place mai mult Silverado si dupa indelungi cugetari am hotarat sa pastrez Silverado. Tineam prea multi bani blocati in "bete".

Gebrael
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 12 Oct 2021, 21:04
Localitate: Cluj Napoca / Zalau

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Gebrael » 09 Iun 2023, 11:45

Buna ziua,haideti ca m-ati convins cu Silverado Proto 5-20gr si am comandat si eu una.O intrebare,cei care detineti aceasta lanseta cu ce mulinete ati echilibrat-o?
Multumesc

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 09 Iun 2023, 21:49

Ai facut o alegere inteleapta. Datorita faptului ca nu are manerul prea lung, e nevoie de o mulineta de 250-260 de grame pentru o echilibrare ideala. Dar lanseta este foarte usoara tinand cont si de lungimea ei, asa ca nu va fi inconfortabila in pescuit cu mulinete mai usoare. Eu folosesc mulinete de in jur de 200gr si nu am simtit oboseala sau disconfort, nici dupa 8-9 ore de pescuit.

Gebrael
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 12 Oct 2021, 21:04
Localitate: Cluj Napoca / Zalau

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Gebrael » 11 Iun 2023, 15:55

Multumesc frumos.Am cumparat un Shimano Twin Power 2500 pentru ea.Astept sa vina lanseta din Japonia.

Scrie răspuns