Cele mai bune lansete de jig japoneze

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de tito » 27 Noi 2019, 13:14

Se gasesc la un magazin din Bulgaria, dealer Graphiteleader, e cel mai apropiat loc in care le poti pipai. Ca in Romania vad ca nu le aduce nimeni (si e pacat). Recomand de la Nuovo Vivo in sus, Vivo se pare ca sunt mai elastice si mai vechi.
De asta ziceam ca riscul e mare sa cumperi "la ghici" , pentru ca sunt sanse mari sa constati ca nu e ceea ce ti-ai dorit.
Eu zic sa o pescuiesti si sa vezi ce si cum.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Zamfi » 27 Noi 2019, 14:28

Salutare! Nu te stresa ca este "firav" ! Tu sa fii atent la lovituri in blanc...acolo este beleaua! In sarcina nu cred ca pocnesc,decat in utilizare necorespunzatoare (unghiuri inchise,etc) .Am un Calamaretti care este dat heavy , in 28 g si cantareste, la 2,34m ...90 g.Iti dai seama ce senzatie este acolo? Are niste pereti subtiri de mori si o imbinare de aproape nu iti dai seama unde este.Insa am dat cu 24g fara stress! Este ,e drept, un moderat fast deci se incarca un pic altfel. In drill am tras de stiuci , crapi de exterior ,etc. Nu au fost probleme .Insa sunt foarte atent unde il pun ,sa nu dau cu el de pietre,barca,etc...Mai ales dupa ce m-am trezit cu picorul pe el cand faceam o poza la o coana ! Am albit! Insa nu are nimic ca intre timp am tras bine de el. Sunt convins insa ca daca vine un jig de 5g in blanc din agatatura este gata!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 27 Noi 2019, 15:05

tito scrie:
27 Noi 2019, 13:14
Se gasesc la un magazin din Bulgaria, dealer Graphiteleader, e cel mai apropiat loc in care le poti pipai. Ca in Romania vad ca nu le aduce nimeni (si e pacat). Recomand de la Nuovo Vivo in sus, Vivo se pare ca sunt mai elastice si mai vechi.
De asta ziceam ca riscul e mare sa cumperi "la ghici" , pentru ca sunt sanse mari sa constati ca nu e ceea ce ti-ai dorit.
Eu zic sa o pescuiesti si sa vezi ce si cum.
Aveau out of stock Argento Prototype acolo, pana la urma doar Super Vivo ma interesa pt ca celelalte Vivo nu aveau tehnologii prea grozave (asta dupa interpretarea personala a descrerii lor)

Ramane sa vad batul la apa, sa vad lanseurile alea lungi daca se confirma :)

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 27 Noi 2019, 15:08

Zamfi scrie:
27 Noi 2019, 14:28
Sunt convins insa ca daca vine un jig de 5g in blanc din agatatura este gata!
mda, tocmai de asta am mai mare incredere in acel strat de kevlar ce e zin zona mandrinei, tot segmentul de cotor e din alt material care pare mult mai rezistent fata de segmentul de varf...sa zicem ca riscul in conditiile astea e mai mic fata de un Calamaretti pe care l-am luat si pe el in calcul cand am studiat problema...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Zamfi » 27 Noi 2019, 15:16

Stii cum e...daca ai ghinion :) Si Calamaretti este intarit pe cotor.Vezi tu.Ca idee,al meu arunca departe ;) Pe bune.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Adi G » 27 Noi 2019, 18:57

Zamfi scrie:
27 Noi 2019, 14:28
Sunt convins insa ca daca vine un jig de 5g in blanc din agatatura este gata!
... numai amatorii trag cu blancul de agataturi. Ceilalti trag direct de fir. :wink:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de adrian99 » 27 Noi 2019, 19:40

chiar este recomandat sa apuci de fir,tragi,daca iese bine,daca se rupe ...aste e.
mai bine un jig pierdut,chiar si-un vobler decat sa distrugi un blank bun,bine montat

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Adi G » 27 Noi 2019, 19:54

adrian99 scrie:
27 Noi 2019, 19:40
chiar este recomandat sa apuci de fir,tragi,daca iese bine,daca se rupe ...aste e.
mai bine un jig pierdut,chiar si-un vobler decat sa distrugi un blank bun,bine montat
Da, eventual infasori firul de 2-3 ori pe un bat ceva, ca sa nu te tai la mana. In afara de blank, suprasoliciti si mulineta degeaba, ceea ce e poate si mai grav...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de johnnybravo » 27 Noi 2019, 20:02

Adi, fara suparare dar e posibil sa nu cunosti terenul de pe clisura Dunarii :)
Tragi de fir daca esti proptit in buturugi sau blocuri mari de piatra in rest exista si tehnica pt a iesi din agataturile dintre bolovani tot ajutandu-te de bat ;) Vorbim de pescuitul de pe mal unde sansele de a agata sunt mari mai ales pe final de cursa, moment in care exista si riscul sa-ti sara jigul in bat.
Pe de alta parte, in acceptiunea ta, pe toata clisura am vazut atunci numai amotori, niciun "pro" :D
Daca stai sa tragi de fir la fiecare agatatura cred ca renunti la pescuit in zona asta :)
Tot in zona asta, cam tot ce e pana intr-un kg se ridica direct in bat pe mal, altfel, cred ca ar trebui sa fim cu veste de salvare pe noi pt ca sa fim ok daca picam in apa :)

Aparent cu Argento Prototype o sa intru si eu in liga "pro" si o sa fiu nevoit sa trag de fir...ramane sa testez batul in curand :)

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Cele mai bune lansete de jig japoneze

Mesaj de Adi G » 27 Noi 2019, 20:29

johnnybravo scrie:
27 Noi 2019, 20:02
Adi, fara suparare dar e posibil sa nu cunosti terenul de pe clisura Dunarii :)
Tragi de fir daca esti proptit in buturugi sau blocuri mari de piatra in rest exista si tehnica pt a iesi din agataturile dintre bolovani tot ajutandu-te de bat ;) Vorbim de pescuitul de pe mal unde sansele de a agata sunt mari mai ales pe final de cursa, moment in care exista si riscul sa-ti sara jigul in bat.
Pe de alta parte, in acceptiunea ta, pe toata clisura am vazut atunci numai amotori, niciun "pro" :D
Daca stai sa tragi de fir la fiecare agatatura cred ca renunti la pescuit in zona asta :)
Tot in zona asta, cam tot ce e pana intr-un kg se ridica direct in bat pe mal, altfel, cred ca ar trebui sa fim cu veste de salvare pe noi pt ca sa fim ok daca picam in apa :)

Aparent cu Argento Prototype o sa intru si eu in liga "pro" si o sa fiu nevoit sa trag de fir...ramane sa testez batul in curand :)
... da... deci exact ca la mine... agatatura pe ultimii metri in bolovani... si cu tehnica aia de scos din agataturi este imposibil sa dai cu jigul in bat, io cel putin n-am rausit pana acum. :lol: oricum, incordezi blankul precaut, nu tragi de el ca neghiobu, asa scot cam 70% din agataturi, si am agataturi la fiecare al 2-lea lanseu, este foarte normal la salau... Nici nu scot mai nimic din bat, am intotdeauna minciogul langa mine... nici nu inteleg ce treaba are cu proptitul in buturugi :roll:
Pai inseamna ca-i plin de amatori pe clisura dunarii... :lol: Fara suparare, "vorbim" doar, nu dam cu parul... :lol:

Scrie răspuns