cele mai bune culori la Rapala SSR...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

cele mai bune culori la Rapala SSR...

Mesaj de serbanhbk!! » 24 Feb 2011, 19:37

luand exemplul colegului Vipificator III, m-am gandit sa va cer parerea in ceea ce priveste culorile acestui vobler cu care ati prins cel mai bine avat... :wink:

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 24 Feb 2011, 20:27

bun topic.mi-am achiztitionat si eu doua bucati din ssr7 dar nu le-am incercat de aceea cer parerea celor mai experimentati si care au utilizat aceste modele.eu le-am luat pentru avat si salau daca intra vreun clean mai rasarit la ele nu ne suparam..cele doua modele sunt pe culoarea S si ALB Bleak..

Avatar utilizator
bogdan_mihu
senior
senior
Mesaje: 441
Membru din: 14 Iun 2010, 19:58
Localitate: deva

Mesaj de bogdan_mihu » 24 Feb 2011, 22:04

vezi in ce zona pescuiesti cu ele daca dai pe rauri mari s-ar putea sa dai si de vreun somn chiar intra bine pe ssr stiu pe cineva care s-a dus sa dea dupa niste avatzei de kil care rapeau prin mal cu un ssr de 5 si s-a trezit cu un somn de 18 kg;amandoua culorile pe care ti le-ai luat sunt bune si la avat si la salau si chiar cleni rasariti mai ales pe modelul de 5 cm

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 24 Feb 2011, 22:10

bogdan_mihu scrie:vezi in ce zona pescuiesti cu ele daca dai pe rauri mari s-ar putea sa dai si de vreun somn chiar intra bine pe ssr stiu pe cineva care s-a dus sa dea dupa niste avatzei de kil care rapeau prin mal cu un ssr de 5 si s-a trezit cu un somn de 18 kg;amandoua culorile pe care ti le-ai luat sunt bune si la avat si la salau si chiar cleni rasariti mai ales pe modelul de 5 cm
eu le-am luat pe cele de 7 sa pot lansa pe lacuri cat de cat dar o sa dau si pe somes.sa vina numai musatciosu' si vedem cum il strunim

Avatar utilizator
bogdan_mihu
senior
senior
Mesaje: 441
Membru din: 14 Iun 2010, 19:58
Localitate: deva

Mesaj de bogdan_mihu » 24 Feb 2011, 22:23

daca ai un echipament potrivit le lansezi destul de bine;am avut atacuri de clean si pe cele de 7 dar nu am reusit sa prind nici unul inca
ps:unul dintre cele mai prinzatoare voblere ssr

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 24 Feb 2011, 22:29

Intreb si eu:ce diferente sunt intre SSR si Executor de la Salmo,sa zicem modelul de 5 cm?!

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 24 Feb 2011, 22:36

nasolu scrie:Intreb si eu:ce diferente sunt intre SSR si Executor de la Salmo,sa zicem modelul de 5 cm?!
...de bani....multi :lol:.........trebuie incercat cu ambele si apoi vei putea face o comparatie

cata_asp
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 25 Feb 2009, 15:11

SSr

Mesaj de cata_asp » 24 Feb 2011, 23:23

Am in geanta SSR-uri de 5, 7 si Executor de 5...
Asemanari: destule, ca doar dupa SSR e facut polonezu', ba chiar bate parca un pic mai "in cadenta" decat finlandezele, dar nu-s la fel de bine echilibrate, si asta se vede in lanseu...insa ca plus sa zicem ca-s facute dintr-un material mai rezistent decat lemnul de balsa de la SSR.
La SSR, am observat ca cel de 5 se lanseaza chiar mai bine decat cel de 7, dar e logic avand in vedere ca cel de 7 e relativ usor in comparatie cu dimensiunea sa, suprafata mare facand lanseurile ceva mai dificile, mai ales de bate vintul...
Mie imi plac in mod deosebit cele de 5, la lansezi usor, le controlezi la fel de usor, ai precizie in lanseu....si prind al naibii de bine, mai ales salau si avat.
Si sa nu uit: daca aveti avati care se uita cu dispret la orice ii bagati sub nas, incercati un ssr de 5 culoarea redfin si vedeti ce se intampla...(din pacate nu se mai fabrica in culoarea asta).

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

rapala SSR

Mesaj de stradic » 25 Feb 2011, 11:38

Culori cu care am prins bine atat cu modelul de 5 cm cat si cu ce-l de 7 cm si chiar de 8 cm ar fi: P-Perch clasica culoare biban cu rezultate bune la stiuca si salau, FT -Fire Tiger cu rezultate la avat,stiuca,salau,somn, SD- Shad cu rezultate la salau,avat si biban mare, S-Silver,rezultate stiuca si avat, CLN-Clown cu rezultate la avat si mai ales la salau seara,SSH-Silver Shiner cu rezultate la stiuca in belti sau canale foarte limpezi, CW-Craward,modelu vechi care din pacate nu se mai fabrica cu rezultate deosebit de bune seara pe apa limpede la salau(am prins bine cu el pe Somes la apusul soarelui),FP-Fire Perch rezultate extraordinare la avat si clean mare,BB-Baby Bass rezultate la clean mare si la salau. Ar mai fi si alte culori dar astea mi-au dat mie personal rezultate! :idea:
rapala the best vobler in the world

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 25 Feb 2011, 11:42

nici FP nu se mai fabrica, stradic :)

Scrie răspuns