Cel mai rezistent si cel mai folosit nod pt ocheti

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns

Care este cel mai rezistent nod pt ocheti (vartejuri, naluci, etc) ?

Improved Clinch
48
11%
Non Slip Loop Knot
15
4%
Offshore Swivel Knot
3
1%
Palomar Knot
215
51%
Rapala Knot
62
15%
San Diego Jam Knot
5
1%
Trilene Knot
27
6%
Uni Knot
23
5%
latz (http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=2698)
10
2%
altul, care?
15
4%
 
Voturi totale: 423

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 26 Dec 2009, 12:53

roshured scrie:de nodul George Sharman a auzit cineva ?
citatul iti apartine :lol:

"nodul teoretic se face asa : se trece firul de 2 ori prin ochetul agrafei si se trange , dupa care se face o bucla prin care se trece firul din nou ca un nod simplu , iar la capatul firului se face un alt nod simplu . se strange pana nodul din capatul firului ajunge langa agrafa . "

Avatar utilizator
roshured
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2009, 05:05

Mesaj de roshured » 26 Dec 2009, 20:19

mda ... ma gandeam ca poate il gasesc pe rapitori.ro ilustrat ...
l-am avut intr-un numar din "revista lu` peste" din sectiunea "atelier" dar am ratacit/aruncat revista ...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 26 Dec 2009, 21:36

...se pare ca ai inteles ca nu e mare diferenta intre nodul Arbor si nodul pe care-l cauti.
Daca reusesti sa-l prezinti schematic poate ne impartasesti si noua modalitatea de a face acest nod.
Am inteles ca ar fi cel mai rezistent nod , insemnand astfel ca acest clasament isi pierde veridicitatea.
:shock: :? :roll:

Avatar utilizator
bushmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 13 Noi 2008, 22:12

Mesaj de bushmaster » 29 Dec 2009, 00:01

razvan m. scrie:Mai bine detaliaza treaba cu scoala de pescuit germana !
Parerea mea e ca la spinning nemtii sint prastie. Dar sa vedem si alte opinii !
Aoleuuuuuuu ce discutzie am dezlantzuit aici, am deschis cutia pandorei, sa fiu al dreaq! :lol: Adevaru e ca DAM (Deutsche Angelgeräte Manufaktur) sustzine ca a inventat blinkerul, inca de pe vremea cand domnul Berti(lure) era numai o sclipire ciudata in ochii parintzilor dumnealui :lol: , adica modelul EFFZETT ar fi fost primul blinker, nu stiu acuma cat e de adevarat (mai si obisnuiesc sa exagereze) da e clar ca EFFZETT e unu din blinkerele clasice, cunoscute in toata lumea, CEL PUTZIN la stiuca si la pastrav! Nu vreau sa dispretzuiesc acuma pescarii romani (ca-s romanash get-beget si io, ce dreaq) totusi, afirmatzia ca nemtzii is prastie la spinning mi se pare foarte exagerata, nu avem voie sa uitam ca astia "dadeau" deja la spinning cu scule HIGH-TECH, pe vremea cand majoritatea dintre noi in Romania aveam cu totu alte griji, nici nu indrazneam sa visam de Shimano sau Daiwa, cumparam paine si zahar de la nea' Ceaunica pe cartela dupa ce stateam ore intregi la cozi si nu gaseam pe "piatza" romana (adica in magazinele Auto Moto Velo Sport :lol: ) nici macar o sutime din echipamentul pe care-l aveau la dispozitzie nemtzii!
DAM mai sustzine in afara de asta, ca ar fi inventat firul monofil (TECTAN), nu pot sa zic nici la faza asta cat e de adevarat dar, dupa parerea mea, oricum nu putem sa ne comparam cu astia nici pe departe si daca astia-s prastie la spinning inseamna ca noi suntem niste bolovani, da nu de aia rotunjitzi frumos de ape de rauri ci mai degraba de aia coltzunosi, care n-au vazut un parau adevarat in viatza lor......... Hai, injuratzi-ma acuma! Astept! :lol:

P.S. un mic exemplu de cuvant german romanizat:
(ro)forfac - (d)Vorfach, de Blinker, Grund si Spinnen nici nu vreau sa mai vorbesc..... :lol:
Va rog frumos (mai ales pe domniile lor, Tudor si Adelin :lol: ), sa nu fie cu suparare, chiar nu-mi place sa ma dau mare jmecher, sa contrazic sau sa jignesc pe cineva, dar, sa fim seriosi acuma, chiar n-are rost sa ne dam cine stie ce mari jmecheri, maestri spinningari, stim cu totzii foarte bine ca pescuitul SPINNING sau CATCH & RELEASE nu s-au inventat in Romania (ci mai degraba traistaritul si braconajul de toate felurile posibile si imposibile!), altfel DELTA DUNARII de exemplu, ar fi inca plina de peste! In comparatzie cu restul lumii, noi suntem numai niste invatzacei, niste ucenici prapaditzi!
(sad but true - vorba lu' METALLICA :cooler: )....
PEACE!!!! Sa ne ajute Dumnezeu, exact asa cum meritam!!!!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 29 Dec 2009, 12:57

Singurul lucru pe care l-am contestat este eficacitatea sarmulitei pe care ai prezentat-o. Nicaieri nu vorbesc despre nemti si nivelul lor la spinning.
Nu mai incerca sa interpretezi ce scriu si nici smileys pe care-i pun ca si cand ar avea sensuri ascunse. Nu este cazul. :D

Avatar utilizator
bushmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 13 Noi 2008, 22:12

Mesaj de bushmaster » 29 Dec 2009, 13:00

tudor scrie:Singurul lucru pe care l-am contestat este eficacitatea sarmulitei pe care ai prezentat-o. Nicaieri nu vorbesc despre nemti si nivelul lor la spinning.
Nu mai incerca sa interpretezi ce scriu si nici smileys pe care-i pun ca si cand ar avea sensuri ascunse. Nu este cazul. :D
Nici n-aveam vreo treaba cu tine, i-am raspuns defapt lui razvan m.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 29 Dec 2009, 14:11

Si englezi au inventat footbalu , iar Brasil are 5 cupe fata de Anglia una singura :)

Mai bine baga o poza cu siragu ala compus din inel inspicat , virtej si sirmulitza , dupa cum stii , o imagine valoreaza o mie de cuvinte :lol:

practice , practice :arrow:

http://www.youtube.com/watch?v=2e9XgPsWZao

Exquizit , arunca o privire la nodu asta , dupa ce legi citeva nu-i asa greu , si tine mult peste uni-to-uni simplu :wink:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 29 Dec 2009, 15:40

Deja pe la min.2 din coltzul meu s-o aruncat prosopul :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 29 Dec 2009, 16:26

Pai mai incearca :)

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 29 Dec 2009, 16:44

"...eight to ten more times....eight to ten more times..."
...cred ca pana la urma iese o setca
:oops:

Scrie răspuns