Cel mai bun nod intre textil si mono

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
magaru39
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 16 Mar 2013, 17:58
Localitate: arad

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de magaru39 » 16 Ian 2018, 19:18

90% dintre noduri sunt bune, doar sa fie facute corect.

Avatar utilizator
DragosP
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 172
Membru din: 23 Apr 2014, 19:37
Localitate: Bucuresti, sect 2
Contact:

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de DragosP » 02 Feb 2018, 00:24

Daca pescuiesc in locuri fara agatatura sau cu agatatura putina folosesc FGknot https://www.youtube.com/watch?v=WHfTfT9k6vM&t=185s , pentru ca nodul este un pic mai migalos de facut, dar imi place foarte mult, este foarte rezistent, trece ft bine prin inele. Daca stiu ca am agatatura, folosesc Albright Knot https://www.youtube.com/watch?v=yVDlceuguUQ , pentru ca este mai rapid de facut. Ce nu imi place la Albright este ca are un profil mai mare, nu trece la fel de bine prin inele , trebuie sa fii atent la lungimea leaderului sa nu trebuiasca sa il treci prin inele, dar daca alegi o lungime potrivita nu vei avea probleme.

:respekt:

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de makaveli » 10 Feb 2018, 14:14

folosesc Albright cam intotdeauna.Cu inaintas de 0'35 si textil wft kg,power pro sau berkley black velvet subtiri nu am problema.Am observat ca berkley bv de 0'16 nu tine pe fluoro de 0'50.E prea matasos si se desface.Cel de 0'08 nu se desface,cel putin nu asa usor.
Zander_Master

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de vgb » 10 Feb 2018, 17:48

makaveli scrie:folosesc Albright cam intotdeauna.Cu inaintas de 0'35 si textil wft kg,power pro sau berkley black velvet subtiri nu am problema.Am observat ca berkley bv de 0'16 nu tine pe fluoro de 0'50.E prea matasos si se desface.Cel de 0'08 nu se desface,cel putin nu asa usor.
Daca ai probleme cu albright care se desface, o solutie ar fi sa-l finalizezi cu un uni knot, pe liderul de mono. eu asa fac cu textile mai subtiri de 15 lbs. Doar sa ai grija cum strangi uni knot (incet si uniform), sa gliseze inapoi spre albright.

apropo, frumoase capturi :wink:

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de makaveli » 11 Feb 2018, 10:45

vgb scrie:
makaveli scrie:folosesc Albright cam intotdeauna.Cu inaintas de 0'35 si textil wft kg,power pro sau berkley black velvet subtiri nu am problema.Am observat ca berkley bv de 0'16 nu tine pe fluoro de 0'50.E prea matasos si se desface.Cel de 0'08 nu se desface,cel putin nu asa usor.
Daca ai probleme cu albright care se desface, o solutie ar fi sa-l finalizezi cu un uni knot, pe liderul de mono. eu asa fac cu textile mai subtiri de 15 lbs. Doar sa ai grija cum strangi uni knot (incet si uniform), sa gliseze inapoi spre albright.

apropo, frumoase capturi :wink:
merci de sfat, o sa tin cont!
:wink:
Zander_Master

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de mircea13 » 25 Feb 2018, 15:18

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

robert-bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 01 Oct 2016, 13:45

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de robert-bogdan » 05 Sep 2018, 21:34

chiar aveam ceva necazuri cu nodurile intre linia principala si innaintas. preferand sa pescuiesc la UL voblere de maxim 4 grame folosesc un sufix de 0.04 si un innaintas de max 0.14. si tot timpul la o agatatura se rupea nodul dintre cele doua. cu FG Knot am tras cu mana cat am putut fara sa ma tai si culmea rezista. momentan impresionat. multumesc pentru cei care ai adus vorba de acest nod.

miker2ka
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 147
Membru din: 19 Sep 2018, 14:44

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de miker2ka » 01 Dec 2018, 12:14

Si pentru mine FG-ul este cel mai de incredere nod. L-am folosit fara probleme cu textil de 0.18 si inaintas de 0.30. (eu fac 30 de spire). Singura data cand mi-a dat batai de cap a fost cand am legat un YGK de 14lb de un fluoro de 0.20. Probabil YGK-ul fiind foarte subtire a taiat prea mult in inaintas. Am facut niste teste acasa cu aceleasi fire dar cu 40 de spire si nu a mai cedat, toate rupturile ( si in tensiune si in smucitura) au fost fie pe inaintas fie la nodul de la ac. Pe balta nu am avut ocazia sa testez aceasta combinatie, dar din teste cred ca nu voi avea probleme.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de tito » 12 Apr 2020, 15:57

FG-ul e de departe cel mai bun nod, daca se coreleaza rezistenta textilului cu inaintasul, se va rupe mereu de la nodul agrafei.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de johnnybravo » 12 Apr 2020, 17:30

Eu fac cca 12-14 x 2 spire, nu am avut probleme, folosesc Mahin care e varianta de FG pt cei care vor un plus de siguranta :)

Scrie răspuns