Cel mai bun nod intre textil si mono

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de johnnybravo » 02 Feb 2015, 20:13

fluoro tau la 0.33 e sub 15lbs cred, asa ca ruptura de langa agrafa ar fi normala zic eu :)

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de octavio79 » 02 Feb 2015, 22:49

johnnybravo scrie:fluoro tau la 0.33 e sub 15lbs cred, asa ca ruptura de langa agrafa ar fi normala zic eu :)
Textilul care il folosesc are grosime 1.5 precum super PE de 15llb dar rezistenta data de producator e 20lb si fluoro e un berkley vanish de 0,33 si 7,4kg ce e putin peste 15lb. In general imi place sa folosesc inaintas fluoro mai subtire dar in functie de structurile care sunt in apa pun si inaintas mai gros sau mai subtire.
Cu toate acestea nodul asta FG a rezistat foarte bine si nu a cedat.

Daniel1m
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 30 Iun 2013, 15:56

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Daniel1m » 03 Feb 2015, 15:01

buna ziua Domnilor. ma bag si eu in seama cu o intrebare. ce nod recomandati intre un mono de 0.25 si un fc de 0.48?

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de sosoktm » 04 Feb 2015, 09:08

uni to uni

Avatar utilizator
PPT
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 04 Apr 2012, 23:43
Contact:

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de PPT » 19 Feb 2015, 16:06

Recunosc umil ca pana inainte de a pleca in Franta cu echipa Romaniei pentru a participa la mondialele de pescuit nu am folosit foarte mult monturile textil-fluorocarbon. Am avut cateva tentative la salau insa am fost dezamagit de nodurile pe care le-am folosit. Le-am incercat si eu, le-au incercat si altii prin campionat. Nu tin minte sa fi avut trasatura fara ruptura si de asta stiu ca s-au plans mai multi competitori. (Cristi Anghelina)

http://www.rapitorimania.ro/articole/te ... onal-10107
Pescuitul Pentru Toti
www.pescuitulpentrutoti.com

dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de dalezian » 25 Feb 2015, 23:23

Super tare FG-ul asta! Mai aveam un pic si declaram YGK G-soul Upgrade PE de 0.6 PE un fir prost. Cu nodul asta e genial!!!! Seaguarul Invizx de 10 Lb se rupe numai de la agrafa.
:respekt:

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de adrianc » 22 Dec 2015, 15:32

Presupun ca iti pocnea la intepare. Am patit-o si eu in mod repetat cu un kkt de fir tot 0.6 PE, fox rage nu stiu de care.
Zici ca acum dai teapa dupa pofta inimii? :D

dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de dalezian » 18 Ian 2016, 20:03

adrianc scrie:Presupun ca iti pocnea la intepare. Am patit-o si eu in mod repetat cu un kkt de fir tot 0.6 PE, fox rage nu stiu de care.
Zici ca acum dai teapa dupa pofta inimii? :D
Nu pocnea la intepare, dar daca trageai mai vanjos de fir, textilul taia fluorocarbonul. Cu nodul FG nu se intampla asta.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de SF » 30 Ian 2016, 21:37

Mda ,
Se pare ca timpu imi da dreptate , unii inca credeau in uni-to-uni (penibil , curios ca inca scriau la reviste despre nodu asta ) , unii in AlBright , intre apele se aseaza , si FG se consolideaza drept cel mai tare nod !

Si nu-mi imaginez ce nod ar putea sa-l doboare , cu tehnologia de azi ii imposibil !

Mai tre sa-l si faci bine , tin minte ca pe vremea discutiilor m-am oferit sa trimit in plic noduri facute unor participanti de pe aici , deh , memoria scurta habemus unii !

marianv
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Feb 2012, 13:30

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de marianv » 04 Apr 2016, 10:48

Cred ca FG este cel mai bun nod posibil dintre un fir textil si un fluorocarbon (monofilament). Am testat multe noduri dar nimic nu poate fi comparat cu asta....daca textilul este mai rezistent decat inaintasul atunci firul se rupe de la agrafa. Trebuie doar putina atentie la realizarea lui

Scrie răspuns