Cel mai bun nod intre textil si mono

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Beastmaster
veteran
veteran
Mesaje: 1580
Membru din: 23 Noi 2011, 22:56
Localitate: Timisoara

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Beastmaster » 28 Ian 2015, 12:08

SF scrie:
Beastmaster scrie:Bimini twist incheiat cu FG, mai ales la textile subtiri, cel mai rezistent pe care l-am testat.
Undeva faci o confuzie !
Fg il fac cu bucla de la bimini si inchei cu half hitch ,cu capatul de la inaintas.
La final arata cam asa (dupa ce am rupt textilul deasupra de bimini :lol1: )

Imagine

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 28 Ian 2015, 12:59

SF scrie:...nu se poate obtine un nod mai subtire ca asta , si nici mai rezistent .
Ba da. Nodul lui Adelin.
:lol:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 28 Ian 2015, 13:28

SF scrie:Se vorbeste de FG din 2009 pe rapitori.ro , intre timp ii recunoscut drept cel mai bun nod...
Da. Se pare ca mie mi-a scapat subiectul. Asa se face ca eu am dat initial peste el sub denumirea de SF knot. Am inceput sa-l fac, l-am tot testat si mi-am tras concluziile: cea mai buna alegere. Dupa care am constatat ca e de fapt acelasi nod cu FG-ul. De fapt de asta il si recomandasem in primul post drept SF knot.
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Adelin » 28 Ian 2015, 16:05

Musti scrie:
Adelin scrie:Hai sa va dau o tema de casa pt iarna...
Adeline, ce fumezi? Eu zic sa schimbi naibii iarba aia... :lol:
Noroc ca ne dadusi tu tema de casa... nodul FG... sau SF sau cum mai vrei sa-i zici.
Noi despre ce vorbiram, bre, pana acum? :roll:

Acu' vazui, clar tre' sa schimb iarba sau sa trec pe sintetice. ;-) Io il fac doar de anul trecut din vara si am insistat sa il fac in ideea ca să il învăț bine si sa il pot face cat mai repede, ca daca stau sa il putulesc 2-3 minute pierd timp. Primele incercari au fost un dezastru si am pierdut pesti si voblere aiurea. Acum il fac si in somn si tine bine, desi la unele modele de textil am observat ca aluneca dupa un timp.

Acum am alt nod in studiu, mult mai simplu de facut, dar nu il gasesc sa il pun aici...o sa mai caut, dar nu stiu cum il cheama. Poae ma ajutati voi, nodul e cam asa: se pune textilul in doua se pune in paralel cu liderul, apoi cu textilul se face un nod simplu cu 4 treceri si se trece liderul prin bucla din textilul pus in dublu...apoi se strange si gata. Nu stiu daca m-am facut inteles...daca nu trec iar pe iarba. :-) )))
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de RYOBI » 28 Ian 2015, 21:05

https://www.youtube.com/watch?v=s40lmqVux4E

Eu il folosesc asta nu mai am nevoie sa invat altele e f bun si tine bine doar ca mono nu mai folosesc l-am inlocuit cu fluro
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de SF » 28 Ian 2015, 23:10

Adelin , de la inceput suspectam ca scrii la caterinca , inca nu dai motive ca scrii pe bune :D , mai incearca :D

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de SF » 28 Ian 2015, 23:11

Beastmaster scrie:
SF scrie:
Beastmaster scrie:Bimini twist incheiat cu FG, mai ales la textile subtiri, cel mai rezistent pe care l-am testat.
Undeva faci o confuzie !
Fg il fac cu bucla de la bimini si inchei cu half hitch ,cu capatul de la inaintas.
La final arata cam asa (dupa ce am rupt textilul deasupra de bimini :lol1: )

Imagine
Da , inca cred ca faci o confuzie !

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de johnnybravo » 29 Ian 2015, 00:09

cred ca majoritatea dati cu leader mai rezistent ca si principalul, in conditiile astea trebuie sa va ganditi la un nod care sa nu duca la ruperea principalului ci a leaderului. Daca stiti vreun nod care duce la ruperea leaderului cat mai aproape de jig sa-mi ziceti si mie :)
Dupa observatiile mele, combinatia bimini twist+trilene duce in 80% din cazuri la ruperea leaderului din bucla bimini, undeva la 15% la ruperea de langa jig sau acolo unde leaderu-i usor ciupit si undeva la 5% la ruperea buclei bimini sau unde-i principalul ciupit. Legarea unui nou leader de bucla bimini cu nod trilene e chestiune de secunde :)

Combinatia uni-to-uni cu leader mai puternic ca principalul duce la 80% din situatii la ruperea principalului si nu neaparat de la nod, lucru care la inceput m-a facut sa pierd o gramada de textil.

Nodul asta FG/SF chiar pare "SF" in conditiile in care imi e greu sa cred cum naiba nu aluneca leaderul din stransoarea textilului :) Clar nu-mi inspira incredere, daca l-as folosi i-as face leaderului un nod simplu in capat, de siguranta.

Avatar utilizator
Beastmaster
veteran
veteran
Mesaje: 1580
Membru din: 23 Noi 2011, 22:56
Localitate: Timisoara

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Beastmaster » 29 Ian 2015, 01:39

SF scrie:
Da , inca cred ca faci o confuzie !
la "Step 1" explica destul de clar cum FG se poate face pe bucla de la bimini sau direct pe firul principal.
http://www.sportfishingmag.com/techniqu ... ed-fg-knot

"Improved FG knot" le-a iesit cel mai bine in teste
http://www.sportfishingmag.com/techniqu ... -challenge

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 29 Ian 2015, 15:42

johnnybravo scrie:cred ca majoritatea dati cu leader mai rezistent ca si principalul
In cazul meu, de cele mai multe ori, nu. Dau cu textil 6lb cu fluorocarbon 6lb sau, mai rar, 4lb...
johnnybravo scrie:...Nodul asta FG/SF chiar pare "SF" in conditiile in care imi e greu sa cred cum naiba nu aluneca leaderul din stransoarea textilului :) Clar nu-mi inspira incredere...
Fa-l ca lumea, incearca-l si mai vorbim...
johnnybravo scrie:daca l-as folosi i-as face leaderului un nod simplu in capat, de siguranta.
...si-ti iese, practic, Mahin... :D
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Scrie răspuns