Cel mai bun nod intre textil si mono

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de dumi_id » 25 Ian 2015, 00:31

Folosesc cu succes nodul Mahin pentru leadere mai groase si pentru fire similare ca diametru Blood Knot. Imi ies din prima, nu imi iau mai mult de 30 secunde.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de sosoktm » 25 Ian 2015, 02:05

Musti scrie:
sosoktm scrie:Si il faci pe apa sau pregatit de acasa?
Hmmm... Mi se pare ciudata intrebarea. Pregatit de-acasa am unul, care e pe mulineta (in fine, cate unul pe fiecare mulineta, pt. ca se intampla sa folosesc 2-3 la o partida, functie de batul pe care vreau sa-l pescuiesc). Daca mi se intampla pe apa sa fiu nevoit sa rup sau sa schimb inaintasul, il refac. Da, stau cat e necesar sa iasa bine. Dar sa stii ca nu-mi ia mai mult de 2-3 minute sa fac un nod FG. Pt. a-l incheia am mereu la mine o bricheta special pt. asta, desi nu-s fumator. Si, de fapt, nu am nevoie sa fac prea des nodul pe apa. Sunt cazuri cand pescuiesc cu saptamanile pana sa trebuiasca sa refac nodul intre textil si inaintasul de fluorocarbon. Eu folosesc leader lung, de cca 2m. Daca am de legat agrafe sau snapuri mai des, se pierd cativa centimetri de leader, dar tot mai ramane destul pana sa decid ca s-a scurtat prea mult. In concluzie nu-i o problema sa faci nodul indiferent unde.
sosoktm scrie:La fg/sf knot ma refer, imi pare cel mai bun/fluid prin inele nod din ce am probat pana acum, totusi imi pare imposibil de facut pe diametre f mici
Nu stiu la ce te referi cand spui diametre foarte mici. Eu pescuiesc cu cele mai subtiri fire textile pe care le pot gasi (bineinteles, exceptand porcarii de genul Berkley Nanofil, de exemplu, pe care il poti gasi la grosimi si mai mici). Cel mai folosit fir al meu. pe are il am pe vreo 3 mulinete este Sunline Super PE 6lb. Nu sunt multe fire pescuibile mai subtiri decat asta. Leaderul e, de obicei, fluorocarbon de 0.20mm grosime, dar mai folosesc si de 0,16mm daca dau cu microvoblere (destul de rar). Ei bine, pe firele astea FG Knot iese excelent. Tocmai ca la un pescuit de finete ai nevoie de noduri cat mai fluide. Crede-ma ca, pana am ajuns la FG am tot experimentat. Inainte de el am folosit Mahin, care de asemenea e un nod care trece bine prin inele, dar care are un pacat: nodul care trebuie facut pe monofilament, care iese dstul de voluminos si se simte la trecerea prin inele. La fel, la Albright monofilamentul se pliaza, ceea ce face ca sectiunea nodului sa se dubleze fata de nodul FG facut pe aceleasi fire. In plus, capatul liber al monofilamentului vine taiat spre directia de inaintare a firului in lanseu, iar pragul astfel creeat nu faciliteaza defel alunecarea prin inel. La Double Uni volumul nodului final este, de asemenea, mult mai are decat sectiunea firelor, ceea ce il face sa nu treaca prin inele cu aceeasi usurinta.
Ce spui tu e corect, in masura in care dai cu leader lung(>1m) si orice nod la naluca e mai slab ca asta. Adica se va rupe cate putin din mono si ramane destul pentru cateva partide pana ajungi prea aproape de nod. Dar ce faci daca vrei sa dai cu acelasi tambur la stiuci, dupa ce ai dat cu struna de 0,2 si parca ai pune un mono de 0,4? Fire subtiri inseamna braid de 6 livre si mono/fc de max 0,2. Mie imi e greu, dar poate am eu 2 maini stangi. Poate din dorinta de a fi sigur ca nodul e desut de lung, imi iese cam la 10 mm lungime, deci mesteresc ceva la el. Dar, o spun din nou, e de departe cel mai cel ca si mentinere a rezistentei dar si ca fluiditate prin inele. Asa cum remarca un coleg, nu ai nod pe mono iar bobita facuta la flacara nu trebuie sa fie mare. Eu am renuntat sa o mai fac si nu am avut probleme.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 25 Ian 2015, 03:21

sosoktm scrie:Ce spui tu e corect, in masura in care dai cu leader lung(>1m) si orice nod la naluca e mai slab ca asta. Adica se va rupe cate putin din mono si ramane destul pentru cateva partide pana ajungi prea aproape de nod.
Da, asa cum am spus, in afara de pescuitul stiucii, dau cu leader lung de cca. 2m. Uneori chiar mai lung. Il schimb cand se scurteaza sub 1,5m. Nodul tine suficient de mult. Rar am de facut un nod in timpul partidelor de pescuit, dar nici asta nu e o problema. Daca il exersezi oleaca, ajungi sa-l faci in cateva minute fara probleme.
sosoktm scrie:Dar ce faci daca vrei sa dai cu acelasi tambur la stiuci, dupa ce ai dat cu struna de 0,2 si parca ai pune un mono de 0,4?
Nu folosesc la stiuci acelasi fir pe care il folosesc la restul speciilor, asa ca n-am de ce sa trec de pe leader-ul de 0,20 pe unul de 0,40. La stiuci pescuiesc in doua moduri. Cu struna de otel (de fapt titan) legata direct de textil - in majoritatea cazurilor. Cu inaintas din Pike Mono, dar mai scurt, de cca 1-1,5m, cand consider ca e cazul (e poveste lunga de stabilit cand e cazul...). In ambele variante folosesc un textil ceva mai gros (sau chiar mult mai gros) decat la alte specii. In speta Power Pro 15lb cand dau cu naluci normale, cu lanseta de spinning, sau cu Cabela's Ripcord Si 50lb cand dau cu jerkbaituri grele, cu lanseta si mulineta de baitcast. Nu trec de pe struna pe leader mai des decat maxim o data pe partida. De cele mai multe ori nici atat. Nu am de ce. Iar daca ma decid sa o fac, care-i problema? Leg nodul si basta. Pe fire mai groase, cum e Pike Mono se leaga chiar usor.
sosoktm scrie:Fire subtiri inseamna braid de 6 livre si mono/fc de max 0,2. Mie imi e greu, dar poate am eu 2 maini stangi. Poate din dorinta de a fi sigur ca nodul e desut de lung, imi iese cam la 10 mm lungime, deci mesteresc ceva la el.
Asa cum spuneam anterior exact aceste dimensiuni de fir le folosesc. Mai mult, firul textil de 6lb este unul sensibil mai subtire decat altele cotate tot la 6lb. Da, e nevoie de atentie mai mare cand faci nodul pe fire atata de subtiri, dar cu oleaca de exercitiu se rezolva. O observatie. La combinatia de fire pe care le folosesc eu nu e necesar un nod de 1cm. Nodul strans imi iese la 5-6mm si e suficient de rezistent, trecand si mai usor prin microinelele unor lansete UL, de exemplu. Abia cand grosimea firelor creste simt nevoia de a lungi matisajul, dar in acest caz nodul este si mai usor de executat. Deci, din nou, nu sunt probleme.

Observ ca toate intrebarile pe care mi le-ai pus pana acum sunt legate strict de teama de a lega nodul asta. :D
Acuma e iarna. Ai vreme sa exersezi pana reincepe distractia. Uita-te la cata lume il foloseste si de cata vreme. Deci nu-i un nod imposibil. Merita oleaca de efort, la cate avantaje ofera.
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de sosoktm » 26 Ian 2015, 09:33

Omule, nu e teama, ca il folosesc deja doar pe asta :d ma plangeam doar ca nu ma vad in stare sa il fac pe balta , cu ghiarele inghetare. Pe fire subtiri desigur ca iese mai scurt, sa mesteresti pana se face de 10 mm pe 6 livre e curat masochism. Ma bucur insa ca vad la altii 50 livre la stiuca(desi am dat si eu cu braid de 50) eu ma credeam cioban cu 30 livre la naluci de 20-50 grame :)
Eu am avut experiente neplacute cu strunele de titan, am preferat sa imi iau cablu impletit de otel pentru strune unde stiu ca sunt balauri. Totusi, daca trebuie finete la stiuci, merg pe 10-15 livre si fc de 0,3, dar asta e doar pentru naluci moi

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 26 Ian 2015, 19:18

sosoktm scrie:Ma bucur insa ca vad la altii 50 livre la stiuca(desi am dat si eu cu braid de 50) eu ma credeam cioban cu 30 livre la naluci de 20-50 grame :)
Cu 50lb dau (destul de rar) strict la jerkbait, folosind (singura mea) mulineta de cast.
Asa am zis si eu initial, ca as fi peizan daca as pune funii mai groase de 30lb. Numai ca mi-am schimbat perceptia de sine si mi s-o-ngrosat obrazul cand am vazut cum zboara liber spre orizont un Fatso 14 sinking (115 grame), dupa ce firul meu (Power Pro 33lb) a plesnit ca o ata de cusut atunci cand mulineta mea s-a decis brusc sa-mi faca o peruca in plin lanseu. Dupa ce am trecut pe Ripcord, n-am mai avut nici un fel de griji. Chiar si perucile au ramas doar in stare de tentativa... Si, culmea, Ripcord-ul de 50lb e mai moale si mai fluid decat Power Pro-ul de 33lb. Si scot cu el dopul de la balta. Atata ca-i panglica. Da' chiar nu are nici o influenta cand dai cu voblere de la 50 de grame in sus...

P.S. Despre nod se pare ca am inteles eu gresit mesajele tale. Nu le innozi, da' le folosesti... :D
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Adelin » 27 Ian 2015, 23:31

Hai sa va dau o tema de casa pt iarna: asta e cel mai rezistent si mai mic nod pe care l-am folosit: https://m.youtube.com/watch?v=4R3_znSAPz8
...nu pare usor de facut, dar e mai usor decat pare. Eu am reusit sa il fac si sub un minut, asa ca spor la treaba si berea o bem la bar!
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 27 Ian 2015, 23:44

Adelin scrie:Hai sa va dau o tema de casa pt iarna...
Adeline, ce fumezi? Eu zic sa schimbi naibii iarba aia... :lol:
Noroc ca ne dadusi tu tema de casa... nodul FG... sau SF sau cum mai vrei sa-i zici.
Noi despre ce vorbiram, bre, pana acum? :roll:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
Beastmaster
veteran
veteran
Mesaje: 1580
Membru din: 23 Noi 2011, 22:56
Localitate: Timisoara

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Beastmaster » 28 Ian 2015, 08:19

Bimini twist incheiat cu FG, mai ales la textile subtiri, cel mai rezistent pe care l-am testat.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de SF » 28 Ian 2015, 11:06

Pe forumu asta unii vad , altii nu , unii pot , unii nu pot , si cred ca unii nu vor !
Se vorbeste de FG din 2009 pe rapitori.ro , intre timp ii recunoscut drept cel mai bun nod , insa nu aici se pare .Imi amintesc de Tristian cum imi explica el ca scrie articole despre noduri , inca da cu uni-to-uni .

Dupa aparitia textilului , problema o fost ca nodurile folosite pana atunci nu tineau , scapau , asa ca s-au imbunatatit unele noduri intre mono cu mono , si au ajuns mono cu textil . Totusi , daca leaderul ii prea tare , textilu se rupe exact unde ii strangulat de mono , in cazu in care textilu nu-i atins , nici macar de unghie . Astfel , apare nevoia nodurilor fara strangulari , primu fiind Midknotu , primu nod unde cu monofilamentu nu se face nici un nod . Insa ramane un nod dificil , pentru simplu fapt ca putina lume il face bine , si la multi le scapa .
FG are avantaju ca se poate strange intr-o maniera mult mai usor de executat corect . Io odata ce termin crosetatu , fac spira cu spira si strang fiecare pe rand , cand incepe matisarea peste restu de fc , care se taie pe lung , io nu folosesc bricheta , ciotu ala poate dauna textilului , si in cazu unui leader gros rezulta putin suparator pentru inele , mai ales daca dai cu nodu pe tambur .Am pescuit si cu leader de 15 m , daca o fost cazu , si nu am avut probleme in lanseu cu nodu asta .
Superglue pe noduri , pai asa ceva nu exista , unu care pune lipici pe noduri pur si simplu nu face noduri , le lipeste .

Pentru mine nodu asta , FG, ii ultimu nod posibil , rezultatu evolutiei daca vreti asa , si daca nu se inventeaza ceva fir care sa nu cedeze la strangulari (imposibil zic io), nu va aparea nimic mai bun , nu se poate obtine un nod mai subtire ca asta , si nici mai rezistent .

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de SF » 28 Ian 2015, 11:07

Beastmaster scrie:Bimini twist incheiat cu FG, mai ales la textile subtiri, cel mai rezistent pe care l-am testat.
Undeva faci o confuzie !

Scrie răspuns