Cel mai bun nod intre textil si mono

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 23 Ian 2015, 19:48

Revin, SF knot il gasiti mai usor sub denumirea de FG Knot, dealtfel...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de sosoktm » 23 Ian 2015, 21:37

Si il faci pe apa sau pregatit de acasa? La fg/sf knot ma refer, imi pare cel mai bun/fluid prin inele nod din ce am probat pana acum, totusi imi pare imposibil de facut pe diametre f mici

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de costi » 23 Ian 2015, 21:48

Merge si pe diametre mici. Putin exercitu si apoi se face usor. Si eu de ceva ani folosesc doar FG Knot. Albright mai bag foare rar cand ma grabesc tare.

Prefer sa stau 3-4 minute in plus si sa am un nod in care am incredere.
Imagine

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Zamfi » 23 Ian 2015, 22:03

FG Knot ? Interesant.Multumesc.


Ps: pai bine mai Costi ...si sa nu zici tu nimic de nodul asta :lol: :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de costi » 23 Ian 2015, 22:16

Pai am mai zis.... pe aici deja mai multi prieteni si cunostinte pescari au trecut le FG.

Personal pescuiesc tot timpul cu leader , nu dau niciodata cu textil pe direct, asa ca prefer un nod in care am incredere.

Sa mai discutat despre el, SF a fost, cred, si primul user pe acest forum care la recomandat.
Imagine

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 23 Ian 2015, 22:53

sosoktm scrie:Si il faci pe apa sau pregatit de acasa?
Hmmm... Mi se pare ciudata intrebarea. Pregatit de-acasa am unul, care e pe mulineta (in fine, cate unul pe fiecare mulineta, pt. ca se intampla sa folosesc 2-3 la o partida, functie de batul pe care vreau sa-l pescuiesc). Daca mi se intampla pe apa sa fiu nevoit sa rup sau sa schimb inaintasul, il refac. Da, stau cat e necesar sa iasa bine. Dar sa stii ca nu-mi ia mai mult de 2-3 minute sa fac un nod FG. Pt. a-l incheia am mereu la mine o bricheta special pt. asta, desi nu-s fumator. Si, de fapt, nu am nevoie sa fac prea des nodul pe apa. Sunt cazuri cand pescuiesc cu saptamanile pana sa trebuiasca sa refac nodul intre textil si inaintasul de fluorocarbon. Eu folosesc leader lung, de cca 2m. Daca am de legat agrafe sau snapuri mai des, se pierd cativa centimetri de leader, dar tot mai ramane destul pana sa decid ca s-a scurtat prea mult. In concluzie nu-i o problema sa faci nodul indiferent unde.
sosoktm scrie:La fg/sf knot ma refer, imi pare cel mai bun/fluid prin inele nod din ce am probat pana acum, totusi imi pare imposibil de facut pe diametre f mici
Nu stiu la ce te referi cand spui diametre foarte mici. Eu pescuiesc cu cele mai subtiri fire textile pe care le pot gasi (bineinteles, exceptand porcarii de genul Berkley Nanofil, de exemplu, pe care il poti gasi la grosimi si mai mici). Cel mai folosit fir al meu. pe are il am pe vreo 3 mulinete este Sunline Super PE 6lb. Nu sunt multe fire pescuibile mai subtiri decat asta. Leaderul e, de obicei, fluorocarbon de 0.20mm grosime, dar mai folosesc si de 0,16mm daca dau cu microvoblere (destul de rar). Ei bine, pe firele astea FG Knot iese excelent. Tocmai ca la un pescuit de finete ai nevoie de noduri cat mai fluide. Crede-ma ca, pana am ajuns la FG am tot experimentat. Inainte de el am folosit Mahin, care de asemenea e un nod care trece bine prin inele, dar care are un pacat: nodul care trebuie facut pe monofilament, care iese dstul de voluminos si se simte la trecerea prin inele. La fel, la Albright monofilamentul se pliaza, ceea ce face ca sectiunea nodului sa se dubleze fata de nodul FG facut pe aceleasi fire. In plus, capatul liber al monofilamentului vine taiat spre directia de inaintare a firului in lanseu, iar pragul astfel creeat nu faciliteaza defel alunecarea prin inel. La Double Uni volumul nodului final este, de asemenea, mult mai are decat sectiunea firelor, ceea ce il face sa nu treaca prin inele cu aceeasi usurinta.
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de old_radu » 24 Ian 2015, 10:06

Zamfi scrie:FG Knot ? Interesant.Multumesc.

Ps: pai bine mai Costi ...si sa nu zici tu nimic de nodul asta :lol: :respekt:
...a mai zis aici , dar atunci s-au terminat discutiile la pag.1 :mrgreen:

http://www.rapitori.ro/forum/nod-t33090 ... =FG%20knot

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Musti » 24 Ian 2015, 13:24

Da. Din cauza ca mie mi-a scapat subiectul si nu l-am citit... Altfel aveam io grija sa ne intindem la vorba. Sunt in concediu medical de mai bine de-o saptamana si am, in sfarsit, vreme de dat pe forum. :lol:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de Zamfi » 24 Ian 2015, 15:01

old_radu scrie:
Zamfi scrie:FG Knot ? Interesant.Multumesc.

Ps: pai bine mai Costi ...si sa nu zici tu nimic de nodul asta :lol: :respekt:
...a mai zis aici , dar atunci s-au terminat discutiile la pag.1 :mrgreen:

http://www.rapitori.ro/forum/nod-t33090 ... =FG%20knot
Corect Radule. Eu ma refeream ca nu m-a "instruit" cand ne-am intalnit pe apa ,pe Cincis... :lol: Da' acuma cand te prind Costi ,cand te pun la lucru :headbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Cel mai bun nod intre textil si mono

Mesaj de octavio79 » 24 Ian 2015, 16:24

Ramane frumos nodul asta FG knot. M-am pus si eu sa-l invat si mia iesit bine si fara superglue :lol: :lol: . Am tras de el si rezista foarte bine. Albright l-am folosit pana acum si mi-a mers foarte bine. Albright e mai usor de facut dar FG knot ramane mai subtire. Si eu obisnuiesc sa las inaintas destul de lung si sa vedem in timp cum rezista nodul acesta. Bune informatii.
:respekt: :respekt: :respekt:

Scrie răspuns