Ce scule avem?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Ce scule avem?

Mesaj de paul » 11 Aug 2004, 05:16

Salutare tuturor!
Deschid acest nou topic, nu pentru lauda, Doamne fereste, sau pentru a face reclama la ceva anume ci, mai mult, as dori sa stiu cam ce se "poarta" printre pescari, ce scule de pescuit au fiecare si poate o scurta, scurta caracterizare. Doresc sa investesc cate ceva in 1-2 lansete si mulinete mai bune, avand in vedere ca de ceva timp nu m-am mai "innoit".
Fiind, cred ca cel mai slab in privinta dotarii (nu va ganditi la prostii :) ) am sa incep eu:

LANSETE:
Cormoran Eurocor-Ex, 6 m, 5-20 g actiune;
Cormoran Corsar Telespin, 2,40 m, 10-40 g actiune
Germina, 1,80 m, 15 g actiune
Daiwa, 3,60 m, 80-120 g actiune

TELESCOP:
DAM Ultra Strong Stipp 7 m
Atlantis (6 m, din bazar)

MULINETE:
Okuma STINGER ZL40, 1 rulment
Silstar TR2, 3 rulmenti
Cormoran, Corsar 40 2S, 2 rulmenti
Rainbow KS 30, (4 r, bazar)


FIRE:
Nu prea ar avea rost sa scriu la capitolul asta ca sunt destul de slab (nu ca la celelalte capitole nu as fi).
Phantom Plus
Revans
ATM
Mirage

Carlige, MUSTAD, in marea majoritate a cazurilor.
Deci? Continua careva?

Multumesc!


Fir intins!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 11 Aug 2004, 09:26

Paul, Dan a fost o simpla gluma (vezi :lol: de la sfirsitul frazei). Imi cer scuze daca am deranjat!

Iata lista completa:
- pt. jiguri:
Daiwa Shogun, 2,60, 5-20 gr., Fast action, mulineta Team Daiwa S TD-S 2500 CU
- pt. oscilante, rotative, spinner-bait:
G-Loomis Muskie Series, 7'6", Medium power, Moderate-Fast action, mulineta Team Daiwa X TD-X 103 HSDL(casting)
Cabela's E-Glass, 7', Medium power, Moderate-Fast action, mulineta Team Daiwa S TD-S 3000 CU
- pt voblere:
G-Loomis Crankbait Series, 7'6", Medium power, Moderate-Fast action, mulineta Team Daiwa Z TD-Z 103 HL (casting)
- pt. pescuit "light":
Bass Pro Shop Micro-Lite, 7', 1/16-1/4 oz (1,5-7gr.), Fast action, mulineta Bass Pro Shop Micro-Lite Supreme
- pt. pescuit "greu":
Shakespeare Ugly Stick Tiger Series, 7'6", Medium-Heavy, Moderate Action, mulineta Shimano Calcutta TE CTE 401 (casting)

Fire: Mitchell Fusion, Spiderwire Fusion, Yo-Zuri Hybrid, Berkley Whiplash Pro, Berkley Trilene BigGame.
Leader-i: fluorocarbon Berkley Vanish, kevlar.
Voblere: Rapala, Yo-Zuri, Bagleys, Cotton Cordell, Bill Lewis
Rotative: Mepps
Spinerbait-uri: Strike King, Terminator
Soft-bait-uri: Cabela's, Mister Twister, Storm, Castaic, LunkerCity
Oscilante: Gipo, TV Lure, "home made"
Jigurile: Owner, Prince
Cirligele offset: Gamakatsu
Cirligele "normale: Owner, Mustad, Drennan, Eagle Claw
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Explicatie

Mesaj de paul » 11 Aug 2004, 10:13

Dupa cum am scris, vreau sa imi achizitionez cateva scule (de pescuit), de spinning si ma interesa cu ce pescuiti voi, efectiv ce aveti, nu ultimile noutati sau cele mai scumpe (nu imi permit)
Restul de scule le gasesti in alte topicuri.
Cu siguranta gaseam dintre ele daca ma apucam de recitit topicurile, dar erau si multe in discutie care erau noi aparute si/sau puse in discutie pentru calitatile sau defectele lor, in schimb, poate, nu le avea nimeni.
Am citit ce are Wavedancer si cunosc vreo 2-3 dintre ele. Multumesc. Stiu ca sunt cam la capatul de jos, dar asta nu ma descurajeaza, de-asta sunt aici, sa invat. Si chiar, daca nu m-ar interesa cu adevarat sa imi formez o parere pentru viitoarele alegeri, nu imi bateam capul sa scriu acest topic, mai ales ca nu aveam ceva de laudat sau apreciat.

Multumesc inca odata si mai astept si alte raspunsuri

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 11 Aug 2004, 15:03

Salut Paul,
care sunt pestii dupa care dai in mod frecvent, cu ce naluci si cat ai de spart pe bete?
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 11 Aug 2004, 18:01

Salut!
Ce as putea sa spun? Desi pescuiesc de multi ani, sunt incepator in ceea ce priveste spinning-ul. Foarte incepator. In mod frecvent am pescuit clean, artificialele folosite au fost rotativele. Ocazional am prins pe Dunare avat si stiuca la oscilanta.
Salau, biban si somn doar la momeli naturale.
Dintre toate sculele pe care le posed cel mai bine m-am impacat la spinning cu Germina.
Sper sa pot strange 100 - 150E pentru o lanseta si o mulineta, ceva mai de Doamne ajuta!
Oricum, sunt prea sarac sa mai dau banii pe lucruri ieftine :)


Fir intins!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 14 Aug 2004, 05:18

Pentru cei interesati,sfaturi,cate ceva despre scule de pescuit.Pe unii poate ii va ajuta sa-si aleaga scule pe viitor.
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/abc/
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns