ce ne mai cumparam

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 12 Iul 2019, 23:04

DEM scrie:
12 Iul 2019, 12:07
vgb scrie:
11 Iul 2019, 14:01
Eu ma refeream la pescuit din Kayak pe rau/Potomac. La ocean evident ca stau lucrurile putin altfel, dar nu cu mult. Iar shore jigging inseamna pescuit de pe mal :wink:

Mersi de recomandare; intamplarea face ca lanseta mea e chiar de tai rubber, iar monturile cu care dau la somn sunt mesterite de mine, ceva intre tai kabura si inchiku :mrgreen:

Apropo, tu practici stilul?
Pe barajele patriei :) ,la mare mai putin,ca nu prea mai e peste :respekt:
Interesant ... is curios cu ce echipament dai si ce fel de monturi folosesti.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 12 Iul 2019, 23:20

SF scrie:
12 Iul 2019, 18:27
Ce chestie !

Prin zona , unde ii mai subtire treba si ceva mai fina , rubber jiggingu si inchiku s-a practicat asa direct , crud , dupa aia au inceput sa puna in carlige fasii de calmar sau sepie ( remember Jean Scurtu si monturile lui :wink: ) , si mai nou, Zoka Ball , de vreo 3 ani , ultimu racnet si cu rezultate consistente , insa deja nu mai ii pescuit cu artificiale , un fel de Dracovich marin .
Pe de alta parte , acum 3 ani m-am luat in gura cu unu la o intilnire de pescari , am ajuns cu el in barca ca sa vedem daca chiar exista betele de rubber jigging , sau poti sa o faci cu unele de pescuit de pe mal , ii drept cu actiunea apropiata , acuma intelege de ce ii mai bine din barca cu bete de minim 2,40 pana in 3 , si ca nu-i nevoie sa fie de kabura , tai sau inchiku !

In ziua de azi in orice parte a lumii gasesti incaltaminte specifica pt. orice sport , imbracaminte , utilaje , etc. desi is mult asemanatoare , se numeste consumism .
Totusi, sa nu ne incurcam in neologisme, japonisme si alte alea. Pescuitul vertical (light) jigging cere echipament specializat - lanseta scurta, maner lung, blank flexibil, cotor tzapan, inele mici si dese; caracteristici pe care nu le gasesti la lansete de casting ... Un alt argument e compozitia blankului; firmele adevarate (japo) trec % de carbon din blank - la bete normale de casting e 97-99%; la betele de vertical jigging e pe la 85% :!:

Sunt de acord ca ultraspecializarea restrange mult din utilitatea unui bat - un bun exemplu e seria tairubber de la Tailwalk, care sunt bete rigide si cu varf blectorizat, adica opusul unui bat de vertical jigging :!: unde joci jigul, nu recuperezi liniar. Dar, un bat generalist de light jigging e muuult mai versatil decat pare la prima impresie, vazut asa de pe margine :lol:

Iar lanseta e doar jumatate din echipamentul de jigging. Deja pot spune din oarecare experienta :mrgreen: ca mulineta e cel putin la fel de importanta in genul asta de aplicatie. adanacime, curent, monturi greute, pesti bataiosi, eventual si apa sarata ... spin sau cast normal sunt clar depasite de mulinetele astea gen scripete. 30 lbs drag intr-o mulineta de 300g e ceva ...

Ce s-ar putea retine pe scurt e ca un echipament de light vertical jigging poate fi extrem de util pt cine da din kayak/barca, pe ape adanci si cu curent. Mai ales la pesti babani :wink: Pt mine a fost o revelatie :headbash:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 12 Iul 2019, 23:25

mai jos un filmulet spre ilustrare

https://www.youtube.com/watch?v=dFp2mp0TMVs

la un moment dat o sa editez filmarile cu go proul si pun si eu un filmulet pe iutub :) deocamdata folosesc tot timpul lier sa ies pe garla; cu kayakul la vertcial jigging :) :) :)

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de DEM » 15 Iul 2019, 14:36

Am un bat Trabuco Ahab;1.80-10-120gr,fibra compozita si o Daiwa vintage, dau mai mult cu pilkere,mai nou cu tai rubber; totusi un mulinel ca al tau mi-ar place,asa ca de la anu pe baitcast,obligatoriu mai ales din kaiac, ai alta pozitie de mulinat,e altceva..... :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 15 Iul 2019, 20:20

nu stiu daca tai rubber ar fi o montura ideala in RO, pt ca a fost conceputa pt pesti cu gura mica si care doar ciupesc momeala, iar daca simt rezistenta scuipa repede. d'aia si betele de tai rubber au varfuri mult prea moi pt a fi utile dicolo de aplicatia aia. in RO, ma gandesc ca din kayak, pe adanc, ai da dupa somn, salau, eventual biban capital. toti astia sunt rapitori, cu gura mare, deci ar merge alte monturi mai bine.

apropo de monturi, eu includ neaparat un vartej/anti-rasucitor oriunde e somn, care in drill se invarte in jurul firului, iar cand il ridici pe verticala spre kayak/barca vine ca o elice. vartejul ajuta mult sa reduca presiunea pe fir/noduri.

ma intreba recent un amic de bete de light jigging si din ce am vazut, Shimano Grappler Type LJ arata f bine. e un canal youtube Shimano FishSEA (parca) cu filmulete subtitrate in eng. betele sunt pe la 150$ plus transport. evident ca am doar cuvinte de lauda despre batul pe care-l folosesc acum :mrgreen: Yamaga Blanks Seawalk. pe care l-am luat mai mult cu gandul la ocean, dar il folosesc intens pe un fluviu gen Dunarea. 8)

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de DEM » 16 Iul 2019, 09:38

Doar salau si merge bine pe cadere mai ales,mai repede scuipa guma mare, la tai rubber,falfaie usor,o inhata agresiv si pana isi da seama e intepat efectiv,nu are timp sa scuipe,trebuie doar sa urmaresti firul cu atentie. cand o inhata, firul are tendinta sa plece in lateral. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de SF » 24 Iul 2019, 12:31

vgb scrie:
12 Iul 2019, 23:25
mai jos un filmulet spre ilustrare

https://www.youtube.com/watch?v=dFp2mp0TMVs
Pe la minutu 3.14 , se gandeste ca-i mai bine departe de barca :wink:
Pescuiesc cam 90% ape adanci de pe mal , 30-40 de m , chiar daca cel mai mult imi place in ape mai putin adanci si accidentate , daca vreau sa prind tre sa merg pe apa adanca . Pescuiesc rubber jig de multa vreme , inainte sa apara Shimano Lucanus , si de atunci o trecut o vreme . O fac de pe mal , cu bete de spin .

Pescuiesc si din barca , insa inafara de greutatea mai redusa avantaje nu vad , mai mult , unele dezavantaje . Din barca pescuiesc intodeauna in josu derivei , adica lansez in aval cum s-ar spune , vantu , curentu te duce in jos ...
Cu bat de 3 m o sa lansez mult peste cat lanseaza unu de cast cu bat scurt , plus ca pot folosi un leader lung . Ce diferente exista intre de pe mal , cu un perete care coboara vertical in 40 de m , unde la 3 m de mal ai 40 de m si pescuit din barca pe 40 ? Bine , sant diferente , in drill , nu te poti plimba peste tot ca esti pe un loc mai fix si asa , insa in cea ce priveste materialu , daca poti sa scoti de pe un mal asa pestele cu un bat lung o faci si din barca , daca poti sa lucrezi naluca o faci si din barca , ce nu o sa faci ii sa pescuiesti la distanta de barca , si daca ai pesti putini asta o sa faca diferenta :wink:
Cat despre controlu pe naluca si intepat cred ca ii mai usor cu un bat mai lung .

Dealtfel , tu utilizezi scuelele astea lñight ca sa prinzi pesti mari , nu chiar light , daca ar fi sa o faci dupà manual ar fi altceva :wink:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de SF » 24 Iul 2019, 19:44

Ca idee , cu jiguri pana in 150 de grame , jiguri cu care am pescuit de pe mal cu bete de 2,70 sau 3,00 aprox. :) , prefer sa dau din barca cu aceleasi bete :wink: , peste 100 m adancime ii alta mancare , am putina experienta , am prins cu jig pe 120-130 m , insa in conditii super bune de mare , de la un punct al derivei nu mai atingi fundu , ramai fara fir pe mulineta chiar daca ai peste 300 , clar , daca te anticipezi poti sa o faci , daca te tine sa lansezi peste 150 gr :D

Tu banuiesc ca te pui deasupra , odata ce o sa subtieze treaba si o sa trebuiasca sa te anticipezi structurii o sa devina putin aiurea un echipament prea elastic si care nu-ti permite sa pescuiesti pe conditii de deriva tare , in sensu ca ajunge prea repede sub barca si dupa aia ai burta prea mare ca sa controlezi :wink:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 24 Iul 2019, 20:04

@SF - eu nu pescuiesc de asa mult ca tine timp la ocean si nici chiar din kayak; dar ...

pescuitul din kayak e diferit simtitor de cel din barca si complet diferit de cel de pe mal. in primul rand ca de pe mal nu poti pescui in deriva; apoi nu te poti reaseza pe distanta scurta deasupra locului (eu dau de 3 ori din padela si m-am invartit 180 grade); apoi nu poti ridica de pe mal un peste pe verticala, in piruete, asa cum o faci din kayak (cred ca stii cum vine un bonito de la cateva zeci de m adancime, spre suprafata). probabil or mai fi si alte argumente dar eu nu le-am experimentat sa stiu :D

o alta chestie - din kayak (dar si din barca) te avantajeaza un bat mai scurt decat unul mai lung. eu dau si la musca, unde betele standard sunt de 9' si caut bete mai scurte. apoi, un bat specializat de jigging e f util pt ca are manerul lung si vine proptit excelent sub brat in drill, poti sa tii altfel de pesti, inclusiv cand ai pestele aproape de kayak si face o volta sub tine :!: . batul scurt il bagi imediat in apa. principala problema cu batul lung din kayak e sa aduci pestele la tine, cand deja e in suprafata si nu mai poti trage din cotorul lansetei, ci doar din varf, unde nu ai putere. iar multi rup lansete cand le aduc in punctul mort, ca sa apropie pestele (asta se intampla si din barca si de pe mal).

o alta chestie - din kayak/barca n-ai nevoie sa lansezi, decat daca pescuiesti topwater. ori asta se intampla rar, cel putin unde dau eu. si discutia de aici e despre adancime (30-40m) si curent. d-aia nici nu ma intereseaza ca lansetele de jigguit pe verticala nu sunt configurate pt lanseu ci sunt gandite pt ridicat pesti de sub tine, ca pt asta le folosesc. de altfel, cu mulineta lever drag (cum e Seigler) nici nu poti lansa :!:

iar in filmulet, la min 2:44 lanseaza un inchiku sa arate ca batul poate fi folosit pt lanseuri si recuperari liniare; adica nu e genul de lanseta ultraspecializata cu varf blector care nu poate face asa ceva (si pe care eu o criticam cateva mesaje mai sus).

PS: nu stiu ce zice manualul; eu am incercat sculele astea oarecum atipic, dar am vazut ca merge asa ca i-am dat inainte 8) si facand asta am avut o revelatie :mrgreen:

repet: cu batul ala din filmulet, cu un mulinel de forta si cu textil de 15 lbs se pot scoate somni de peste 20kg din curentul Dunarii. si orice mai jos de aia :mrgreen:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 24 Iul 2019, 20:05

hai c-am scis in acelasi timp :)

Scrie răspuns