ce ne mai cumparam

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de mircea13 » 13 Mai 2018, 07:15

gaby 2007
Ce umbli cu bibelourile aste sau vrei sa ne bagi in boale.? :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de misulica70 » 18 Apr 2019, 20:09

Imagine

Cam pauza pe aici,una buc poza cu iepurasul de Paste sosit in avans🤣

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 10 Iul 2019, 03:11

de mai bine de 3 luni tavalesc jucaria asta in draci - https://www.youtube.com/watch?v=1FU7IGg63qs si ma mir de ce e in stare un mulinel compact. bat de light jigging, textil de 15lbs si somni de 10-15kg ridicati la kayak de pe fundul Potomacului, de la 15-20-25m adancime si curentul aferent. pfff 8)

iar ultima achizitie - https://www.youtube.com/watch?v=8y67MDuNMRQ

se anunta niste iesiri la ocean, asa ca trebuia sa fiu pregatit :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de DEM » 10 Iul 2019, 14:27

Misto jucarele,ce kaiac folosesti? :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 11 Iul 2019, 00:32

DEM scrie:
10 Iul 2019, 14:27
Misto jucarele,ce kaiac folosesti? :respekt:
Kayak rosu :mrgreen: nu am nicio mare smecherie, ca nu sunt nici valuri mari, nici nevoia de a cara mult echipament. de fapt am o cutie cu monturi si un borcanel cu Gulp Swimming Mullet de 4" sau 5" (mirosul pare sa ajute, mai ales pe adanc).

mai interesant e echipamentul - combinatia de lanseta usoara si flexibila, cu mulineta de tractiune. jigguit pe verticala cu 30-40g, in deriva. sunt o gramada de locuri in RO unde asa ceva ar merge de minune :P

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de DEM » 11 Iul 2019, 08:00

Pt.ocean iti trebuie un kaiac bun, nu este de joaca,curenti puternici si de adincime si de suprafata ,te angrenezi in mirajul shore jiging si nici nu iti dai seama unde te poarta curentul, incearca si montura tai rubber,posibil sa ai surprize placute. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 11 Iul 2019, 14:01

Eu ma refeream la pescuit din Kayak pe rau/Potomac. La ocean evident ca stau lucrurile putin altfel, dar nu cu mult. Iar shore jigging inseamna pescuit de pe mal :wink:

Mersi de recomandare; intamplarea face ca lanseta mea e chiar de tai rubber, iar monturile cu care dau la somn sunt mesterite de mine, ceva intre tai kabura si inchiku :mrgreen:

Apropo, tu practici stilul?

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 12 Iul 2019, 01:03

Cand proprietarul companiei producatoare iti arata cat de simplu e sa desfaci si sa cureti mulineta, parca privesti cu alti ochi produsul. Cand mai are si garantie pe viata, adica o trimiti in service/la curatat si platesti doar transportul, atunci parca ai mai multa incredere sa tavalesti mulinelul ala pana la refuz :mrgreen: Mulineta simpla si eficienta, cu piese de calitate ... mangai la una de juma' de ora si nu ma mai satur; sora mai mica a celei din filmulet :lol: :lol: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=ltUssvIwJYw

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de DEM » 12 Iul 2019, 12:07

vgb scrie:
11 Iul 2019, 14:01
Eu ma refeream la pescuit din Kayak pe rau/Potomac. La ocean evident ca stau lucrurile putin altfel, dar nu cu mult. Iar shore jigging inseamna pescuit de pe mal :wink:

Mersi de recomandare; intamplarea face ca lanseta mea e chiar de tai rubber, iar monturile cu care dau la somn sunt mesterite de mine, ceva intre tai kabura si inchiku :mrgreen:

Apropo, tu practici stilul?
Pe barajele patriei :) ,la mare mai putin,ca nu prea mai e peste :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de SF » 12 Iul 2019, 18:27

Ce chestie !

Prin zona , unde ii mai subtire treba si ceva mai fina , rubber jiggingu si inchiku s-a practicat asa direct , crud , dupa aia au inceput sa puna in carlige fasii de calmar sau sepie ( remember Jean Scurtu si monturile lui :wink: ) , si mai nou, Zoka Ball , de vreo 3 ani , ultimu racnet si cu rezultate consistente , insa deja nu mai ii pescuit cu artificiale , un fel de Dracovich marin .
Pe de alta parte , acum 3 ani m-am luat in gura cu unu la o intilnire de pescari , am ajuns cu el in barca ca sa vedem daca chiar exista betele de rubber jigging , sau poti sa o faci cu unele de pescuit de pe mal , ii drept cu actiunea apropiata , acuma intelege de ce ii mai bine din barca cu bete de minim 2,40 pana in 3 , si ca nu-i nevoie sa fie de kabura , tai sau inchiku !

In ziua de azi in orice parte a lumii gasesti incaltaminte specifica pt. orice sport , imbracaminte , utilaje , etc. desi is mult asemanatoare , se numeste consumism .

Scrie răspuns