ce ne mai cumparam

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kiske13
veteran
veteran
Mesaje: 929
Membru din: 26 Ian 2011, 10:37
Localitate: Oradea

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de kiske13 » 10 Noi 2013, 18:17

bogdan82 scrie:Pozele sunt de rahat pt ca lumina este de rahat :)

Imagine

Arata beton. Este pentru jiguri sau merge si la reactive?

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de bogdan82 » 10 Noi 2013, 22:19

Kiske, seria Finetail este gandita pt rective si pastrav ... sunt 4 „subserii” diferite

Seriile mid stream si main stream sunt suficient de rapide pt a pescui la jig ... dar fiind lansete de pastrav, blankul este f subtire pe cotor si lucreaza pe o lungime destul de mare ... daca dai la salau la jig cu o lanseta precum Finetail trebuie sa intepi extrem de violent :) chiar daca intepi f violent, la salaul mare o sa ai rateuri :)

In plus de asta, ratingul de 12g(care este real) implica un jig de maxim 7g :)

Probabil e o chestiune de gust :) ai putea sa dai la jig la salau cu o lanseta de genul ... fineturile cu textil ar fi o aplicatie potrivita

Pt biban e perfecta :) atat pt microjiguri/micropilkere cat si pt rotative sau voblere mici

Am mai pipait si versiunea de 10g si 7ft8in ... :) cred ca ar fi f buna si vers aceea pt biban

Avatar utilizator
vampyru_a1
veteran
veteran
Mesaje: 1419
Membru din: 29 Mai 2010, 17:38
Localitate: dr.tr.severin
Contact:

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vampyru_a1 » 10 Noi 2013, 22:27

Thx Gabi Udila !

Imagine

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de valy_pike » 14 Noi 2013, 18:57

De ieri seara sunt posesorul unei mulinete de bait casting Daiwa megaforce Twitchin`bar si sunt cam ....paralel cum se foloseste(are 4 butoane de reglaj )ma poate ajuta cineva cu sfaturi? cunoscutii cum au vazut-o au spus sa o ,,marit"ca pana invat sa o folosesc ....imbatranesc prematur..." :cry:

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de suli » 14 Noi 2013, 19:16

Eu zic sa nu o vinzi,butonul acela e sa recuperezi firul cu o singura mina,fara sa dai la manivela
http://www.youtube.com/watch?v=sLTxjbl1Od0&hd=1 cum se vede in video,reglajul din dreapta e pt.tambur,in functie de greutatea cu care arunci,eu am Shimano si e diferit, dar sigur pe forum sint destui care folosesc daiwa si sper ca o sa te indrume..cu rabdare o sa ai prinzi trucul, dar la inceput mai mult o sa desfaci peluci decit o sa pescuiesti,daca ai un prieten care sa te invete cum sa lansezi si cum s-a o reglezi sint convins ca o sa iti placa.... :D

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de viorel. » 14 Noi 2013, 19:18

vampyru_a1 scrie:Thx Gabi Udila !

Imagine

Da. Ai de ce sa-i multumesti. Sa o foslosesti sanatos !
pescar particular

Avatar utilizator
ONAMIHS
veteran
veteran
Mesaje: 995
Membru din: 24 Feb 2009, 12:51
Localitate: Bucuresti

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de ONAMIHS » 14 Noi 2013, 19:31

valy_pike scrie:De ieri seara sunt posesorul unei mulinete de bait casting Daiwa megaforce Twitchin`bar si sunt cam ....paralel cum se foloseste(are 4 butoane de reglaj )ma poate ajuta cineva cu sfaturi? cunoscutii cum au vazut-o au spus sa o ,,marit"ca pana invat sa o folosesc ....imbatranesc prematur..." :cry:
E buna mulineta,am avut si eu una si am tras de ea vreo 2 ani,pastreaz-o!exerseaza mult lanseurile si o sa fii multumit de achizitie.

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de suli » 15 Noi 2013, 14:35

valy_pike scrie:De ieri seara sunt posesorul unei mulinete de bait casting Daiwa megaforce Twitchin`bar si sunt cam ....paralel cum se foloseste(are 4 butoane de reglaj )ma poate ajuta cineva cu sfaturi? cunoscutii cum au vazut-o au spus sa o ,,marit"ca pana invat sa o folosesc ....imbatranesc prematur..." :cry:
Daca pescuiesti fin,3g-7g,nu o sa-ti placa cit o sa lansezi cu ea,dar de 7g in sus se poate lansa binisor,totul e sa ai prinzi trucul si sa iti placa binenteles,multe persoane prefera spinningul....in cazul meu de cind am trecut pe baitcasting e greu sa revin la spinning ...binenteles cu gramaje mici inca mai pescuiesc cu spinning....de tine depinde ce alegi,sfatul meu e sa probezi inainte de a vinde :D

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de MuskMd » 21 Noi 2013, 20:28

nejte maruntisuri ..... si am ajutor la aranjat :twisted:

Imagine
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de Adi G » 21 Noi 2013, 20:38

tzi-ai luat pisica??? cine te ajuta la aranjat? :lol:

Scrie răspuns