Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de RaduDaniel » 30 Dec 2023, 19:27

Salut. Dupa cum zice titlu caut un baiat/fata😁 care se pricepe bine la baitcastere. Isi face mentenanta singur, stie de unde vine problema dc apare, etc....
E mai greu de scris, as avea nevoie de o mini video conferinta. E in legatura cu un chronarch ci4+, dar nu e specific...
Raman dator :D
Watsup +358466198387
Multumesc anticipat :D

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de RaduDaniel » 30 Dec 2023, 20:03

Cateva poze cu interiorul din timpul servisarii...
Fişiere ataşate
IMG_20231230_144637_345.jpg
IMG_20231230_144637_345.jpg (44.25 KiB) Vizualizat de 625 ori
IMG_20231230_154903_127.jpg
IMG_20231230_154903_127.jpg (54.95 KiB) Vizualizat de 625 ori
IMG_20231230_163140_316.jpg
IMG_20231230_163140_316.jpg (42.18 KiB) Vizualizat de 625 ori
IMG_20231230_171438_111.jpg
IMG_20231230_171438_111.jpg (48.74 KiB) Vizualizat de 625 ori
IMG_20231230_181418_339.jpg
IMG_20231230_181418_339.jpg (45.34 KiB) Vizualizat de 625 ori

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de RaduDaniel » 30 Dec 2023, 20:17

Am desfacit-o, curatat, gresat, totul pus la loc cum trebuie, garantat😁
Problema este urmatoarea:
Cand deschid frana, de pe la jumatate spre deschis la max, merge impecabil, inchegat ca un vanquish nou. Singura diferenta fata de dinainte sa o deschid, este ca are un backlash in manivela, mai mare. Inainte avea f putin...
Cand strang frana, de la juma spre max, progresiv isi pierde din mersul frumos. Devine putin zgomotoasa si are mersul de mulineta cu tolerante mari. Dar backlasul din manivela dispare complet, nu se mai mai misca inapoi.
Tensiunea din tambur, nu are legatura. Roata zimtata, melcata, etc sunt impecabile, rulmentii la fel. Nu a fost nimic modificat, stricat, uzat, etc in interior.
Este strict cauzata de strangerea si slabirea star dragului...
Inainte sa o curat avea resturi de vaselina mai groasa peste tot. In ansamblu roata zimtata, discuri frana, etc, era un ulei, dar foarte foarte mult...
Dupa ce am curat-o, i-am pus in interior peste tot un ulei gros, dar intins bine, nu cum a fost la inceput. Deci asta ar fi singura diferenta, din punctul meu de vedere...
Sper ca m-am exprimat suficient de clar.
Orice ajutor e binevenit.
Sarbatori fericite!!!!

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de RaduDaniel » 30 Dec 2023, 21:29

Dupa ce le-am luat pe toate 11 la rand, constient de ce "caut", se pare ca toate "sufera de fenomenul" acesta intr-o oarecare masura, cand frana este stransa min-max. Unele mai mult, altele mai putin. Ma gandesc ca la asta servisata se simte asa diferenta, intrucat am facut-o ca noua inauntru😁.
E ceva specific BC cand mulinezi la "rece"?? Dispare pe apa?😭

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de RaduDaniel » 31 Dec 2023, 15:11

Am "rezolvat" partial😁
Sunetele metalice ciudate erau cauzate de nestrangerea suficienta a ultimei piulite. Clickerul era iesit o idee inafara iar placa nu statea flush pe star drag. Dupa ce am fixat-o bine, tot ansamblu a coborar un mm mai jos...

DAR🤣 tot exista diferenta cand strangi-deschizi frana...
Inainte pusesem un ulei gros, care a eliminat tot ce inseamna frictiune si la frana deschisa se misca extraordinar, fara sunete fara jocuri, etc...
Acu am adaugat vaselina, mai peste tot si mersul nu mai este la fel de frumos la deschis, dar nici atat de urat la frana stransa...
Probabil este ceva normal pt bc si ma agit degeaba ca pepsi-cola.
O sa ma intalnesc cu niste baieti care se pricep bine dupa sarbatori si revin cu info...
Postul l-am continuat mai mult pt cei incepatori ca mine in ale bc ului, in caz de va intampinati de asa ceva.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de Spring » 01 Ian 2024, 03:06

Uită-te pe schema. Între antirevers și star Drag trebuie să vină o șaibă subțire. Peste aia șaiba arcuită să fie cu ondulația spre mâner nu spre mulinetă.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de semlecangheorghe » 02 Ian 2024, 09:34

In vremurile mele de ratacire intr-ale baitcastinului , nu stiam , caci nimeni nu mi-a spus faptul ca apa intra tot timpul in mecanismul mulinetei. Asa ca m-am trezit fix in mijlocul unei partide de pescuit de-a dreptul orasmica cu stiuci la metru, ca mi se bloceaza butonul de declansare a tamburului. Evident ca lanseta aia o stat pe tusa, noroc ca mai aveam una cu mine...Ajuns acasa m-am pus sa desfac mulineta. Toate partile de declansare a tamburului erau blocate intr-o pasta maronie facuta din vaselina si mizerie. Sa o desfac nu a fost o problema. Problema a fost candd a trebuit sa o pun la loc...dupa vreo doua ore de nervi si injuraturi l-am intrebat pe nea you tube si cu ajutorul unor tutoriale am inteles exact cum e andita mulineta de baitcastin...adica ca este o tampenie monumentala care are nevoie de mentenanta permanent daca vrei sa functioneze cat de cat decent..am revenit in pasi de dans la spinin unde cu o servisare pe an nu am problema cu nici una dintre mulinete... In 43 de ani de pescuit niciodata,dar niciodata o mulineta de de spinin nu mi-a cazut in timpul unei partide de pescuit sa nu o mai pot folosi...in scimb in doi ani de castin am patit-o cu doua mulinete diferite..una a fost cea de care am pomenit si ailalta a fost in drill cu un somn imens care mi-a pus-o in tarana in timpul driluli si o trebuit sa caut si sa astept de mi-o venit acru dupa o piesa distrusa in timpul acelui drill...Asa ca sfatul meu este sa cauti tutoriale de mentenanta si in scurt timp vei invata sa o desfaci bucatele sa o cureti si sa o resezi daca crezi ca merita efortul de a pescui in stilul asta..P.S....nu dati cu pietre, laptopu meu e o rabla , mananca litere..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de RaduDaniel » 02 Ian 2024, 16:22

@Spring: scz de raspunsul intarziat. De fapt are doua dc te uiti mai sus. Si da au fost puse corect...
@Gheorghe: Desfac mulinete spin de muuult, nu asta era problema. De cast sunt de 10 ori mai simple....

Problema e la mine la cap😁. Anumite chestii sunt specifice muli de bc si eu nu am stiut. Si evident nu intelegeam de ce...
Doar ce am venit de la un magazin unde am verificat o caruta, plus am vorbit cu baietii de la service, sunt mai relaxat acum🤣🤣. La gol in bucatarie e una, cu ata pe ele si in folosinta e alta. De fapt nu este...

Oricum, sunt interesat in continuare de o discutie cu cineva experimentat in ale bc(de pref care se pricepe si tehnic). Am o gramada de nelamuriri, care din pacate nu le-am gasit raspuns pe net...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Ian 2024, 09:04

pai de aia e forum..scrie aici care e problema...nu zic ca le stiu pe toate dar cat stiu pot sa scriu aici..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Caut pe cineva care se pricepe bine la baitcastere, mentenanta, etc???

Mesaj de RaduDaniel » 03 Ian 2024, 09:17

Domnu Gheorghe, cu toata stima si respectul, dar ati citit de la inceput postarea inainte sa scrieti?
Eu zic ca am scris deja...😏

Scrie răspuns