Care este firul cel mai bun pt naluci mici?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 25 Feb 2007, 14:49

ringogabi scrie:Se pare ca trebuie sa-mi mai cumpar inca o mulineta... :evil:
Era un tip din Iasi care avea de vinzare modelul care ti-l doresti.
Il poti contacta aici sau aici.
:lol: :lol:

Rusinica ...
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 25 Feb 2007, 15:22

Cand am spus ca trebuie sa-mi cumpar o inca o mulineta ma referam la un model 1000.

Sper ca te-ai lamurit.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 25 Feb 2007, 16:44

you'r busted :lol: :mrgreen:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 25 Feb 2007, 17:41

Se pare ca trebuie sa fac o precizare:
Teodor in “entuziasmul sau de duminica” :lol: a uita sa se uite pe anuntul cu mulineta pe care o am de vanzare (un model identic cu cel pe care m-am hotarat sa-l patrez Super 2500GT-FA), ca sunt dispus sa o vand mai ieftin, tocmai pt a avea al treilea tambur, sa pot pune mai multe tipuri de fire in functie de locul in care pescuiesc. Nu cred ca a facut-o cu rea intentie, probabil ca nu stia despre ce este vorba si s-a aruncat ca o "stiuca nervoasa asupra nalucii" :D
Nu cred ca este pescar care nu ar dori sa aiba de unde alege cand asi cumpara o scula...

Era mai interesant pentru mine ( poate si pentru cei care se uita pe aceste discutii) daca dadea un rapuns la intrebarea care am adresat-o in subiectul acest topic. Avand experienta "neplacuta" cu nalucile mici, eram nehotarat in alegerea urmatorului fir.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 25 Feb 2007, 17:43

Statzi linistitzi ! Si eu il stiu de pe un alt site,asa ca nu mai vindetzi castravetzi la gradinar

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 25 Feb 2007, 18:17

Uita-te frate in poza si dupa aia posteaza raspunsuri aiurea!

Imagine

In poza e mulineta Lexus cu textilul de care vorbeam, mulineta care m-am hotarat sa o tin si cea care este de vanzare!

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 25 Feb 2007, 18:35

Musti scrie:
pikeman scrie:Nu ne-ai spus, insa, ce mulineta ai. Sunt diverse mulinete care arata bine, dar care aseaza firul execrabil pe tambur, permitand intrepatrunderea spirelor. In cazul unui multifilament extrem de subtire cum e Fireline-ul 4lb, fenomenul e suficient pt. a-ti ingreuna si mai mult aruncarea. Chiar si intre mulinete bunicele se pot sesiza diferente intre lungimile lanseurilor, diferente care sunt cu atat mai mari cu cat scade greutatea nalucii. Iti dau exemplul meu. Am Fireline 4lb pe o Daiwa Capricorn 2000 si pe o Daiwa SS Tournament 1300, mulinete comparabile ca dimensiuni. Datorita diferentelor de asezare a firului, a geometriei si dimensiunilor tamburului, aleg intotdeauna SS-ul cand am de gand sa folosesc microvoblere. Am facut nenumarate teste alternand cele 2 mulinete pe acelasi bat, cu aceleasi naluci. Capricorn-ul (mai proaspat achizitionat si mai "aratos") nu reuseste sa arunce atat de bine ca SS-ul.

..
@Musti
O intrebare: Diametrul tamburului Daiwa SS tournament e mai mare decat del pt. Daiwa capri 2000?
Intreb ca si eu am Daiwa si ma intereseaza sa arunc cat mai departe microvoblere!

@Ringigabi: Principala problema la tine e lanseta. Am trecut si eu prim asa ceva.La mine la prima mea lanseta euriopeana scrie 5-15 portanta nalucii si ea e mai degraba 10-30.Asta-i buba cu europenele ca nu prea sunt"cinstite".
Cauta una ultralejera sau lejera- Light cum se zice si ai sa vezi o mare skimbare.
Sau mareste lungimea lansetei !
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 25 Feb 2007, 18:45

Mugurstefan scrie:
Musti scrie:
pikeman scrie:Nu ne-ai spus, insa, ce mulineta ai. Sunt diverse mulinete care arata bine, dar care aseaza firul execrabil pe tambur, permitand intrepatrunderea spirelor. In cazul unui multifilament extrem de subtire cum e Fireline-ul 4lb, fenomenul e suficient pt. a-ti ingreuna si mai mult aruncarea. Chiar si intre mulinete bunicele se pot sesiza diferente intre lungimile lanseurilor, diferente care sunt cu atat mai mari cu cat scade greutatea nalucii. Iti dau exemplul meu. Am Fireline 4lb pe o Daiwa Capricorn 2000 si pe o Daiwa SS Tournament 1300, mulinete comparabile ca dimensiuni. Datorita diferentelor de asezare a firului, a geometriei si dimensiunilor tamburului, aleg intotdeauna SS-ul cand am de gand sa folosesc microvoblere. Am facut nenumarate teste alternand cele 2 mulinete pe acelasi bat, cu aceleasi naluci. Capricorn-ul (mai proaspat achizitionat si mai "aratos") nu reuseste sa arunce atat de bine ca SS-ul.

..
@Musti
O intrebare: Diametrul tamburului Daiwa SS tournament e mai mare decat del pt. Daiwa capri 2000?
Intreb ca si eu am Daiwa si ma intereseaza sa arunc cat mai departe microvoblere!

@Ringigabi: Principala problema la tine e lanseta. Am trecut si eu prim asa ceva.La mine la prima mea lanseta euriopeana scrie 5-15 portanta nalucii si ea e mai degraba 10-30.Asta-i buba cu europenele ca nu prea sunt"cinstite".
Cauta una ultralejera sau lejera- Light cum se zice si ai sa vezi o mare skimbare.
Sau mareste lungimea lansetei !
Vad ca devine "un cosmar"...o sa pun cap la cap toate sfaturile, o sa mai consult cativa pescari si dupa aia trag linie sa vad exact ce fir pun pe tamburi.
Se pare ca nu e o alegere simpla....mai ales daca nici lanseta nu corespunde... :(

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 25 Feb 2007, 19:39

incearca batul xxx eagle in combinatie cu tournament zx 1500, lungime 2,29m, act 3,5-14g ;) e super "moale" si se descurca de minune cu micro voblere si jiguri usoare ;)

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 25 Feb 2007, 23:07

ringogabi scrie:Vad ca devine "un cosmar"...o sa pun cap la cap toate sfaturile, o sa mai consult cativa pescari si dupa aia trag linie sa vad exact ce fir pun pe tamburi.
Se pare ca nu e o alegere simpla....mai ales daca nici lanseta nu corespunde... :(
Nu dispera. Vad ca mulineta ai (si ma refer aici exclusiv la Shimano). Pune Fireline-ul pe ea. Faptul ca e de 2500 NU te incurca in lansari. Dimpotriva. Ceea ce iti lipseste tie e un bat L sau UL. Vorbesc in cunostinta de cauza. De la Maver am "pe stoc" Stralis Spigot-ul tau, un Stralis Light Plus Spigot 2,40m 5-12g (care e "universal", in sensul ca arunca binisor si voblere mai mici, dar si pe cele mai grele), un Spinner Lake 2,10m 2-8g si un Spinner 1,95 4-12g (pe langa altele cateva). Intre aceste bete sunt diferente notabile in ceea ce priveste lanseurile cu naluci usoare (1-3g). Pe aceste bete am testat atat cele 2 mulinete pe care le mentionam mai sus, cat si o Daiwa Laguna 2500 mai mare si mai grea. Se poate pescui linistit cu toate aceste mulinete. Abia cand ajungi la "fineturi" incepi sa faci discriminari intre Capricorn si SS.
Un sfat: daca nu poti sa-ti iei o pereche bat-mulineta dedicate, incepe prin a-ti procura batul. Niciodata nu vei pescui cu doua mulinete deodata. Shimano-ul tau e suficient pt. orice fel de pescuit la spinning (mai putin la somn). La fel, Fireline-ul 4lb e suficient pt. orice rapitor, poate cu exceptia stiucii. Pt. stiuca pune pe celalalt tambur al mulinetei un Power Pro de 15lb, de exemplu, si esti dotat multumitor pt. orice (din nou, cu exceptia somnului). Simplu si eficient, deocamdata.

@Mugurstefan
Diametrul tamburului unei Daiwa SS Tournament 1300 nu este mai mare dacat al Capricornului 2000. SS-ul are insa un tambur long-cast, mult mai lung (cu cca 7-8mm - nu am facut masuratori exacte), decat Capricornul. De asemenea exista o diferenta fundamentala de geometrie a conului de asezare a firului. La Capricorn acesta e cu baza mare spre frana, iar la SS e exact invers. Strict din punct de vedere al usurintei in aruncare, SS-ul e in avantaj: 1.lungimea tamburului permite pastrarea mai indelungata a diametrului mare a fiecarei spire, pe masura ce firul se deruleaza (la Capricorn diametrul spirelor scade accentuat odata cu numarul de spire care parasesc tamburul); 2. La SS spirele care se afla mai in spate pe tambur, avand diametru superior celor dinspre frana, aluneca mai usor peste acestea (la Capricorn spirele mici din spate trebuie sa "se desfaca" pt. a putea trece peste celelalte, rezultand o frecare mai mare). Sigur, design-ul tamburului de Capricorn are si el avantajele lui. Daca SS-ul este predispus la a face peruci, firele din spate avand posibilitatea de a pleca mai multe deodata, conul inversat al Capricornului impiedica acest lucru. La firul textil, moale si fara memorie, tendinta de a pleca mai multe spire deodata este aproape inexistenta, anulandu-se avantajul Capricornului (care ramane preferatul meu in cazul firelor monofilament). Ramane doar usurinta in lansare, superioara, a SS-ului. Asta, impreuna cu rola de galet din SIC, fac din SS o excelenta mulineta pt. fir textil.

Scuze daca am deviat de la subiectul topic-ului.

Scrie răspuns