Care este firul cel mai bun pt naluci mici?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 25 Feb 2007, 11:26

pikeman scrie:in primul rand folosesti un batz cu actiune 5-20gr si incerci sa lansezi naluci de 2-4 gr, zici ca folosesti casting sper ca te pricepi sa lansezi fiindca am inteles ca e un pic mai greu pana prinzi miscarea...
Nu e vorba despre o lanseta de casting. Stralis-ul Spigot e o lanseta de spinning. Problema e ca aceasta lanseta e una rigida (e f. buna de jig), are si 9 inele pe 2,1m, asemanatoare sistemului Fuji Concept, deci e dificil de aruncat microvoblere.

@ringogabi
Firul Fireline 4lb pe care il folosesti e ideal pt. pescuit cu naluci usoare. Il am si eu pe 2 mulinete si am ajuns sa-l folosesc exclusiv pe el in pescuitul light. Foloseste-l cateva partide si vei vedea ca se inmoaie, devenind matasos, fara a-si pierde rezistenta. La inceput, cat e nou, are o usoara rigiditate, care, combinata cu inelele mici ale batului tau, ingreuneaza oarecum lansarea. Aceasta rigiditate initiala, care oricum se pierde dupa cateva zeci de lanseuri, nu este insa mai mare decat ale unui monofilament.
Nu ne-ai spus, insa, ce mulineta ai. Sunt diverse mulinete care arata bine, dar care aseaza firul execrabil pe tambur, permitand intrepatrunderea spirelor. In cazul unui multifilament extrem de subtire cum e Fireline-ul 4lb, fenomenul e suficient pt. a-ti ingreuna si mai mult aruncarea. Chiar si intre mulinete bunicele se pot sesiza diferente intre lungimile lanseurilor, diferente care sunt cu atat mai mari cu cat scade greutatea nalucii. Iti dau exemplul meu. Am Fireline 4lb pe o Daiwa Capricorn 2000 si pe o Daiwa SS Tournament 1300, mulinete comparabile ca dimensiuni. Datorita diferentelor de asezare a firului, a geometriei si dimensiunilor tamburului, aleg intotdeauna SS-ul cand am de gand sa folosesc microvoblere. Am facut nenumarate teste alternand cele 2 mulinete pe acelasi bat, cu aceleasi naluci. Capricorn-ul (mai proaspat achizitionat si mai "aratos") nu reuseste sa arunce atat de bine ca SS-ul.

In concluzie, cunoscand Maver-ul tau si firul pe care il folosesti, presupunand ca ai o mulineta buna, pot sa-ti spun ca nu firul e de vina. Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu vei putea sa arunci bine voblere mici (1-3g) cu acel bat. Poti doar sa iti imbunatatesti tehnica, pt. a creste distanta. Precizia lanseurilor, insa...

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 25 Feb 2007, 11:35

Eu folosesc un Maver de 3 metri si pe un tambur de rezerva am un fir subtire de 0.12 sau 0.14 SLR , nu mai stiu exact , dar pentru voblere mici e super si arunci si departe......
Incearca si vezi cum se comporta , si mai discutam. :idea: :idea: :idea:

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 25 Feb 2007, 11:53

Am si un Maver Esox de 3 m, cu actiune 15-40g. Cu acesta arunc bine, ma refer la jig-uri de 15-17g, insa acesta il folosesc cand ma duc la stiuca mare. Nu l-am folosit insa niciodata la lansat naluci de 2g.... :?

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 25 Feb 2007, 12:12

Musti scrie:
pikeman scrie:in primul rand folosesti un batz cu actiune 5-20gr si incerci sa lansezi naluci de 2-4 gr, zici ca folosesti casting sper ca te pricepi sa lansezi fiindca am inteles ca e un pic mai greu pana prinzi miscarea...
Nu e vorba despre o lanseta de casting. Stralis-ul Spigot e o lanseta de spinning. Problema e ca aceasta lanseta e una rigida (e f. buna de jig), are si 9 inele pe 2,1m, asemanatoare sistemului Fuji Concept, deci e dificil de aruncat microvoblere.

@ringogabi
Firul Fireline 4lb pe care il folosesti e ideal pt. pescuit cu naluci usoare. Il am si eu pe 2 mulinete si am ajuns sa-l folosesc exclusiv pe el in pescuitul light. Foloseste-l cateva partide si vei vedea ca se inmoaie, devenind matasos, fara a-si pierde rezistenta. La inceput, cat e nou, are o usoara rigiditate, care, combinata cu inelele mici ale batului tau, ingreuneaza oarecum lansarea. Aceasta rigiditate initiala, care oricum se pierde dupa cateva zeci de lanseuri, nu este insa mai mare decat ale unui monofilament.
Nu ne-ai spus, insa, ce mulineta ai. Sunt diverse mulinete care arata bine, dar care aseaza firul execrabil pe tambur, permitand intrepatrunderea spirelor. In cazul unui multifilament extrem de subtire cum e Fireline-ul 4lb, fenomenul e suficient pt. a-ti ingreuna si mai mult aruncarea. Chiar si intre mulinete bunicele se pot sesiza diferente intre lungimile lanseurilor, diferente care sunt cu atat mai mari cu cat scade greutatea nalucii. Iti dau exemplul meu. Am Fireline 4lb pe o Daiwa Capricorn 2000 si pe o Daiwa SS Tournament 1300, mulinete comparabile ca dimensiuni. Datorita diferentelor de asezare a firului, a geometriei si dimensiunilor tamburului, aleg intotdeauna SS-ul cand am de gand sa folosesc microvoblere. Am facut nenumarate teste alternand cele 2 mulinete pe acelasi bat, cu aceleasi naluci. Capricorn-ul (mai proaspat achizitionat si mai "aratos") nu reuseste sa arunce atat de bine ca SS-ul.

In concluzie, cunoscand Maver-ul tau si firul pe care il folosesti, presupunand ca ai o mulineta buna, pot sa-ti spun ca nu firul e de vina. Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu vei putea sa arunci bine voblere mici (1-3g) cu acel bat. Poti doar sa iti imbunatatesti tehnica, pt. a creste distanta. Precizia lanseurilor, insa...
Pana acum foloseam o mulineta Lexus ( am avut anul trecut un Shimano care a mers f bine, dar a "crapat", am alunecat si a cazut mulienta pe o bucata de beton). Lexus-ul l-am cumparat fiind ieftin ca pret, pana imi iau din nou un Shimano. Acum vreau sa folosesc un Shimano Super 2500GT-FA, vreau sa mai achizitionez niste tamburi sa am mai multe tipuri de fir. Inca nu am apucat sa-l folosesc fiindca au inghetat apele. Sa inteleg ca Shimano 2500 e prea mare ( pt naluci f mici )? Sa-mi caut una mai mica pt naluci mici?
Ma gandeam sa-mi cumpar si un Berkley FireLine Crystal de 2lb... :roll:

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 25 Feb 2007, 12:20

tu cu lexus vroiai sa pescuiesti:)) nu-i de mirare ca nu puteai lansa...cumparati o mulineta 1000-1500-2000max ptr naluci mici, eu imi iau ss 700 pe care o voi folosi cu pp de 5lb :) ss nu are anti-retur infitin, are anti-retur dar nu infinit...ceea ce in pescuitul cu voblere nu ma prea deranjaza, intrucat o mana o am tot timpul pe mulineta... incearca sa iti iei o mulineta calumea si dupa ai sa lansezi mai bine ;)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 25 Feb 2007, 12:25

pike nu compara un telescop de 3.60m su un batz special de spinnig
Eu zic k sunt diferentze mari
Dar cine stie poate chiar is eu in avantaj k is badie din talmaciu :lol: :lol: :headbash: :crazy1: nu???

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 25 Feb 2007, 12:39

batul ala e mult prea rigid ca sa poti arunca rotative mici. Eu mai putin de 7 gr nu arunc cu acel bat, decat daca ma multumesc cu 7-8 metri.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 25 Feb 2007, 12:43

Ionut the carp scrie:tu cu lexus vroiai sa pescuiesti:)) nu-i de mirare ca nu puteai lansa...cumparati o mulineta 1000-1500-2000max ptr naluci mici, eu imi iau ss 700 pe care o voi folosi cu pp de 5lb :) ss nu are anti-retur infitin, are anti-retur dar nu infinit...ceea ce in pescuitul cu voblere nu ma prea deranjaza, intrucat o mana o am tot timpul pe mulineta... incearca sa iti iei o mulineta calumea si dupa ai sa lansezi mai bine ;)
Dupa ce am pierdut mulineta Shimano in toamna, am avut de ales: sa stau cuminte pana imi cumpar alt Shimano, sau sa-mi iau ceva care sa ma tina cateva luni pana gasesc ceva bun.
Acasa nu am putut sta, asa ca am ales o "mulineta de compromis" :lol:

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 25 Feb 2007, 13:09

ringogabi scrie:... Sa inteleg ca Shimano 2500 e prea mare ( pt naluci f mici )? Sa-mi caut una mai mica pt naluci mici?
Ma gandeam sa-mi cumpar si un Berkley FireLine Crystal de 2lb... :roll:
Nu e prea mare. In principiu, cu cat tamburul are un diametru mai mare, cu atat arunci mai bine. Limitarea e data de gabaritul (deci si greutatea) disproportionat intre o mulineta mare si batul recomandat pt. naluci mici, care e unul light (subtire si usor). O mulineta mare si grea pe un bat light il dezechilibreaza, facandu-l mai incomod. De pescuit, insa poti pescui cu ea. Pe Stralis-ul Spigot 2,1m merge si Shimano-ul 2500. Eu as pune, totusi, unul de 1000, cu Fireline 4lb. Lasa in pace Fireline Crystal-ul de 2lb. Ai nevoie si de rezistenta in fir, nu numai de lanseuri lungi.

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 25 Feb 2007, 13:32

ok !
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Se pare ca trebuie sa-mi mai cumpar inca o mulineta... :evil:

Scrie răspuns