blancuri

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 19 Noi 2004, 15:00

Wavedancer scrie: Sint citiva care stiu despre ce vorbesc.
Probabil... tu cunosti mai bine. Pacat ca nu arata si poze.

P.S. Sper ca nu te-a suparat gluma mea!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Noi 2004, 15:05

Adriane, iti trimit luni detaliile pe privat.
Sa fac rost de e-mail-ul lor.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 19 Noi 2004, 15:05

Nici vorba de suparare Paule! Stiu sa apreciez o "intepatura" amicala! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 19 Noi 2004, 15:09

OK! :) data viitoare mai incerc si la "Pescaresti"

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 22 Noi 2004, 11:19

danr scrie: Dl. Tarus este profesor in ce anume ?
Pentru marea majoritate a pescarilor de la noi, Victor Tarus e PROFESOR in orice e legat de pescuitul de orice fel.
Sa nu uitam ca a scris cateva carti despre pescuit, a editat si inca mai editeaza o revista, este multiplu campion national de casting, are o experienta competitionala interna si internationala extraordinara, i-au trecut prin mana scule de pescuit (de caliatate) mai multe decat vor trece vreodata majoritatii noastre, stie ce inseamna cresterea si inmultirea pestelui si multe, multe altele.
Cu siguranta exista pescari care il depasesc pe Victor cu nivelul cunostintelor teoretice si practice la un anume stil de pescuit (ex. crap, match, fly), dar nu cred ca sunt multi cei care sa cumuleze experienta si cunostintele lui generale despre orice insamna pescuit.
Intreaga lui viata si cariera, incepand de la terminarea facultatii cand s-a ocupat de salmonicultura si pana in prezent este legata de pesti si pescuit.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 22 Noi 2004, 11:22

Ce viata frumoasa trebuie sa fi avut si, bineinteles, are in continuare...
Felicitari lui.

P.S. Il asteptam printre noi, pe forum!

Avatar utilizator
razvan
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 08 Iul 2004, 21:26
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de razvan » 22 Noi 2004, 12:18

Tipul din Craiova monteaza bine asa cum a zis Eugen, eu nu-l cunosc personal, dar ce vreau sa spun este ca batul lui todi era rupt intr-un loc "imposibil" :D ...si l-a facut cat se putea de bine...zic eu....

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 22 Noi 2004, 13:41

Vad ca nu sunt singurul cu o stima extraordinara pentru domnul Tarus. Am citit si eu Pescuit din Delta in Carpati, editata in 69 parca, carte care m'a impins spre pescuitul rapitorilor cu naluci.

@razvan

Da, Gabi lucreaza super.

Numai bine!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 23 Noi 2004, 05:51

Si copilaria mea a fost "bucurata" de cartea lui Tarus-"Pescuit din Delta in Carpati".O am si acum(varianta cu poze alb-negru si color).Ma bucur de asemenea si de emisiunea lui,face mai mult decat Rex Hunt de 1000 de ori,e la noi in tara si mai real pentru noi.Am tot respectul pentru acest om si pescar.Intradevar,nu stiu daca vreunul dintre noi il va egala in capturi,partide de pescuit,diversitate si cunostinte.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 23 Noi 2004, 07:46

Cred ca ar fi bine sa-l respectam pe Victor Tarus pt.tot ceea ce a facut si incearca sa faca pt. pescuitul romanesc.
In primul rand Victor e un pescar pasionat cu mult talent in a prezenta pasiunea lui si altora.In afara de pasiune are si pregatirea necesara,specialitatea lui fiind salmonicultura. Nu trebuie sa fie cel mai bun pescar(dar Victor este un bun pescar) pt. a-i invata pe multi sa iubeasca pescuitul ,sa respecte natura.
Poate sant alti pescari mai buni ca Victor dar de ce nu impartasesc cunostintele lor prin carti,radio,televiziune?
Cine l-a numit profesor daca folosea ghilimelele,nu gresea,insa pt. cine nu stie Victor e inginer silvic cu specializarea salmonicultura.
Si daca la Facultatea de Silvicultura din Oradea profesor de vanatoare si salmonicultura este cineva ce nu e nici vanator nici pescar,atunci Victor poate fi considerat profesor emerit in pescuit!!!
Am vazut si eu cateva emisiuni facute de Victor si ma alatur opiniei lui Michael spunand ca erau mai interesante(cel putin pt. mine)decat cele ale lui Rex Hunt pe care le-am putut vedea in Romania (in Texas nu se transmit emisiunile lui Rex Hunt)
Sinceri fiind cati dintre noi stim de la legatul unor muste artificiale pana la construirea unui bat de pescuit ca si Victor si avem si talentul lui de a expune ceea ce stie.
Va garantez ca daca ar dispune de mai multi bani si revista lui ar fi mult mai buna decat este.

Jean Scurtu

Scrie răspuns