BETE

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 14 Ian 2005, 11:26

adilucu scrie:Ce pot eu sa-ti recomand este un Ron Thompson Monterra de 2,10 cu act. 5-18 gr. la 1,2 mil, bineinteles carbon. Eu am batul asta si sunt foarte multumit de el. E super usor si rezista foarte bine in drill, in caz de agatatura trag direct de fir.
Salut Adi!]
Acum ca ai batul asta de ceva vreme, probabil l-ai tot incercat. Spune-mi si mie, te rog, cum se comporta in dril. Ce actiune are? rapida, parabolica? (ma refer la modul in care raspunde lanseta)
Poti spune ca face parte din clasa light?
Multumesc!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 14 Ian 2005, 12:11

@Paul

nu stiu ce zice producatorul despre aceasta lanseta, dar eu as zice ca e din clasa light, iar actiunea, dupa parerea mea a medium-fast. Sper sa intelegem amandoi acelasi lucru prin "medium-fast action" :D
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 14 Ian 2005, 12:22

Pot sa-ti mai spun ca am folosit-o doar la voblere si oscilante(ma rog, si la cicada). La voblerele pe care eu le folosesc cel mai des, adica cele intre 1,5 si 5 gr., lanseta raspunde foarte bine la contra(intepare). Pot sa spun ca nu am avut aproape nici o ratare de cand o folosesc, si cred ca acest lucru i se datoreaza si ei(lansetei). La boblere mai mari, sau care opun o rezistenta mai mare la tractiune, sau la oscilante mai grele(sa zicem 14 gr.), parca nu mai reactioneaza atat de prompt. Asta se intampla cand o folosesc la stiuca. DAR avand in vedere ca am luat-o pt. clean, pastrav(rau si lac), avat, biban, folosesc voblere in general mici si usoare(cum ziceam si mai sus) si sunt foarte multumit.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 14 Ian 2005, 12:44

adilucu scrie: Sper sa intelegem amandoi acelasi lucru prin "medium-fast action" :D
Dupa mine, medium - fast inseamna ca se indoaie prima bucata (varful) cam pe 3 sferturi sau aproape tot... cam asa imi inchipui eu.
Cam rapida, ma gandesc eu, dar avand o actiune de varf destul de mica (5 - 18g) banuiesc ca nu ai probleme in a arunca destul de departe naluci de gramaj mic.
Oricum, dintre toate la care m-am uitat (bineinteles, prima data m-am uitat la pret :shock: ) asta mi-a placut cel mai mult.
Sper s-o gasesc si s-o pot cumpara pana in primavara.
Multumesc de raspuns!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 14 Ian 2005, 22:43

Si mie mi-a adus mosu' un RT Monterra,ce pot sa-ti spun ca lanseaza super voblere de 6-8 gr,fir de 0.18,de drill inca nu pot sa-ti zic nimic... :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 15 Ian 2005, 15:25

Eu am un Decathlon SpinTravel 700 de 2,70m, 5-25grame, din 4 bucati pe care am luat-o din Franta acum vreo 2 ani (Decathlon este un lant de magazine cu articole sportive care au si cateva produse proprii, printre care si o linie de articole de pescuit). Nu prea stiu ce sa zic de actiune, este parabolica pe 3/4 din lungime (primele 3 segmente de la varf spre maner), nu seamana cu nici o alta pe care am folosit-o vreodata. Ce ma incanta este faptul ca este foarte comoda la transport si la 2,70m este ideala pentru pescuitul pe rauri largi.

In ce priveste lanseurile sunt foarte multumit, lansez precis, destul de depqarte, merge f. bine la lansari razante aproape de suprafata apei in cazurile in care este vant sau vreau sa lansez sub coroana rachitilor de pe malul apei.

Folosesc lanseta pe Somes la clean si avat, mai intra si cate un salau, mi se pare o lanseta universala pentru pescuitul cu voblere.

Mentionez ca folosesc fir multifilament (Shimano Stella 0.12) tot timpul, cand dau la clean si avat mai pun cate un leader de monofilament pentru discretie cat de cat. Fac asta deoarece folosesc aceeasi mulineta si pe batul de stiuca si, desi am pe al doilea tambur monofilament, mi se pare ca am mult mai putine rateuri la intepare cu Shimano Stella decat cu monofilament. Plus ca rareori am mai pierdut un vobler de cand folosesc Shimano.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 16 Ian 2005, 13:51

si eu am avut o lanseta din 4 buc un Drachko Quatro de care am fost destul de multumit dar acum folosesc mai putin modele europene.

Scrie răspuns