Berkley Fireline

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Berkley Fireline

Mesaj de tali » 11 Ian 2009, 20:20

Ceva pareri despre aces fir ca ma bate gandul sa-l incerc?! Ma intereseaza in principal cel de 0.15mm si 6lb! Daca l-ati incercat postati parerile voastre aici!!!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 11 Ian 2009, 20:22

Ia Power Pro. La 15 lb PP e superior din toate punctele de vedere.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 11 Ian 2009, 20:32

nam ce face cu pp de 15lb e prea gros! :cry: yo intrebam de fireline de 6lb

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 11 Ian 2009, 20:36

A, sorry. In fuga am citit 15 lb :))
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 11 Ian 2009, 22:28

Daca te intereseaza ...am folosit de 0,17,culoare "smoke".
Se cam scamoseaza ,dar nu isi pierde rezistenta.
De cand am facut rost de Power pro,l-am pus la pastrare. :lol:

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 11 Ian 2009, 23:02

sunt un fan fireline smoke dar mai subtire de 0,10.
al meu nu se scamoseaza, iar culoarea i-o redai cu markerul, o rola pe sezon de obicei.
dau cu jiguri usoare si de aia folosesc subtire.
am incercat si cristalul, dar la aceiasi dimensiune cu firelineul e mai gros, e enervant albul ala, iar invizibil e doar in reclama...

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 11 Ian 2009, 23:27

Eu folosesc de vreo 4 ani FireLine "fumee". Nu sunt un pescar cu pretentii, insa sunt multumit de el. Am facut comparatie dintre FireLine de la taraba din piata si cel achizitionat de la Cabella's. Nu seamana. Un dezavantaj este acela ca dupa 2 pescuieli "intense", elimin prima portiune (cea solicitata la lansari).

Facand comparatie cu cu fir multifilar gen PowerPro aste mai slab si mai rigid (sarmos). Nu am probat culoarea galbena, insa acesta "fumee" face aproape imposibila urmarirea firului la suprafata apei pentru a sesiza atacuri fine gen salau. Pentru stiuca si avat mi s-a parut ok.
Bucuresti

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 12 Ian 2009, 14:52

foarte bun fireline! dupa 3 ani de fireline folosesc de alti 3 ani power-pro! :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Re: Berkley Fireline

Mesaj de aditud » 12 Ian 2009, 16:43

tali scrie:Ceva pareri despre aces fir ca ma bate gandul sa-l incerc?! Ma intereseaza in principal cel de 0.15mm si 6lb! Daca l-ati incercat postati parerile voastre aici!!!
Eu tocmai mi-am luat o rola de 114m de Fireline Crystal 6lb dar n-am putut sa-l pun (tensionat) pe un tambur de Daiwa Spinmatic Z500T pe care scrie c-ar lua 170m de fir de 0.14mm. Deci asta care, chipurile are 0.15mm, ar trebui sa-ncapa si sa mai si ramana loc.
L-am dat unui prieten sa mi-l masoare la micrometru sa vedem la cine "fac scandal", Daiwa sau Berkley. :( L-am preferat in loc de Power Pro pentru ca-i translucid si-am crezut ca-l pot folosi si fara leader. Si sunt de acord cu cine zicea mai sus ca nu-i invizibil, dar pentru un braid e mai mult decat translucid, e zic ca din punctul asta de vedere e bun.
Va spun de acum ca ma-ndoiesc ca va trece testul micrometrului; l-am pus langa un Seaguar InvizX de 0.165mm (4lb) si pare clar mai gros ca acesta...dar hai sa zicem ca ma-nsala ochiul (si ochii tuturor pe care i-am pus sa le compare!) pentru ca Seaguarul e aproape invizibil si e greu sa-i apreciezi grosimea cand nu prea-i distingi periferia.

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 12 Ian 2009, 17:30

am si yo power pro de 8lb si m-apus dracu sa dau la stiuca cu rotative si s-a rasucit destul de mult plus ca vreau sa incerc acuma fireline de 6lb verde fluo sa fac o comparatie intre cele doua

Scrie răspuns