Bat, mulineta, momeli, accesorii

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Andrey95
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 26 Aug 2007, 17:32

Bat, mulineta, momeli, accesorii

Mesaj de Andrey95 » 27 Aug 2007, 14:38

In primul rand vreau sa va salut pe toti membrii forumului, acesta fiind primul meu post.

In al doilea rand vreau sa va spun ca sunt incepator in spinning si vreau sa va intreb:
1. Am vazut un bat Belzer, 1.95m, la 220 lei. Merita? Am vazut si o Baracuda, 2.10m, pret 125 lei. Care merita mai mult? Eu as cumpara Belzer. Voi ce recomandari imi faceti? (dar va rog pretul sa nu depaseasca 300 lei).
2. Ce ziceti despre o mulineta Shimano Alivio, la 70RON? Recomandari?
3. Care e cea mai buna momeala pentru stiuca? Lingurita? Dar pentru salau?
4. Am niste shad-uri dar nu stiu cum sa bag carligul prin ele. Imi puteti explica cum?

Singura specie de rapitor dupa care am dat si am prins a fost somnul, la coropisnita + rama neagra. Am mai prins, tot la rama neagra, si salau, dar dadeam dupa crap.

Va rog sa-mi raspundeti la intrebari, dand explicatii cat mai amanuntite si va rog sa nu va suparati ca pun atatea intrebari, dar v-am mai spus: sunt incepator.

Multumesc anticipat!

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 27 Aug 2007, 15:16

In primul rand ce specie de rapitor urmaresti si de unde dai de pe mal sau din barca :?: :!: Pune si tu intrebarile mai exact ca sa-ti raspunda careva :!: :wink:

Andrey95
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 26 Aug 2007, 17:32

Mesaj de Andrey95 » 27 Aug 2007, 16:52

Da.. Scuze. De pe mal dau si urmaresc salau si stiuca.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 27 Aug 2007, 17:09

Daca dai de pe mal si malul nu este impanat cu pomi cu coroane bogate e mai bine sa-ti iei o lanseta mai lungutza.
As zice ca minim 2.10.
Asta ar merge destul de bine si daca dai pe sub coroane.
Modele si marci gasesti daca mai citesti topicuri deja postate in sectiunea de echipamente.
Eu unul as opta pentru scule din state dar si pe totalfishing gasesti marci bune.
La stiuca poti da cu ce crezi sau dupa cum ai inspiratie.Dupa experientza mea as face un clasament al nalucilor cam asa:
1.oscilante
2.jeliboane
3.voblere
4.rotative
Cel mai bine merge insa la curent electric sau carbid
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sper ca stii de gluma :shock:
In principiu la spinning trebuie sa te orientezi pentru un echipament usor altfel, dupa o zi de dat din maini, daca sculele-s grele, renuntzi la abonamentul de fitness :lol: :lol: Singura problema este ca, daca nu esti ambidextru, iti dezvoltzi doar partea dreapta :lol:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 27 Aug 2007, 18:10

Cum a zis si meas o lanseta mai lunguta ar fi f.buna minim 2.10m.Eu am un maver exos de 2.10 si intetionez sa-mi iau unul de 2.40m pt a controla mai bine stiuca in dril.Trebuie sa-ti alegi lanseta in functie de ce naluci vrei sa folosesti si cat de grele vrei sa fie! La stiuca nu exista o sg naluca buna trebuie sa ai cam toata gama la tine de naluci: oscilante, twistere, voblere, rotative s.a.m.d. pt ca nu sti ce mananca ea in ziua respectiva!!! Ca mulineta iti recomand o shimano putin mai buna cum ar fi Nexave(de care am eu), Exage care costa pana in 1.5mil pt ca este mai imp decat batul si sa folosesti textil!!!

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 27 Aug 2007, 18:25

Daca tot trecem pe recomandari,eu as opta pentru acest combo
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... 20287&rid=
Batzul e super pentru stiuca sau shalau,mulineta este Daiwa,pretzul este pana in 300 lei :lol: indiferent de dimensiunea batzului sau marimea mulinetei.
Daca mai iei textil Power Pro de 10lbs ai un echipament pe viatza(daca nu traiesti cat lumea :lol: :lol: ).
Mai faci investitia in momeli diverse si..................fir intins :wink:
Daca vrei mai ieftin,exista si acest combo:
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... 20287&rid=
Batzul e mai elastic.Sau si mai ieftin e asta:
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... 20287&rid=
Ai de unde alege :lol: :lol:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 27 Aug 2007, 18:40

gandestete ca la preturile de acolo mai adaugi cam 30%-40% taxe ca sa le aduci in Ro asa ca pune si asta la socoteala inainte sa faci achizitia!!!

Andrey95
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 26 Aug 2007, 17:32

Mesaj de Andrey95 » 27 Aug 2007, 18:49

Multumesc!

Acum... Lamuriti-ma si pe mine va rog: stiu ce e ala shad si ce e aia lingurita. Dar spuneti-mi care e oscilanta, twisterul, voblerul, jelibonul, rotativa.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 27 Aug 2007, 19:02

tali scrie:gandestete ca la preturile de acolo mai adaugi cam 30%-40% taxe ca sa le aduci in Ro asa ca pune si asta la socoteala inainte sa faci achizitia!!!
Cel mai scump este ala de 109.98+35%=148.473x2.4(max)=356lei.


MesajTrimis: Lun 08 27, 2007 6:49 pm Titlul subiectului:
Multumesc!

Acum... Lamuriti-ma si pe mine va rog: stiu ce e ala shad si ce e aia lingurita. Dar spuneti-mi care e oscilanta, twisterul, voblerul, jelibonul, rotativa

Cel mai bine te duci intr-un magazin de unelte si te delectezi printre rafturi stand de vorba cu vanzatorul.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 27 Aug 2007, 20:13

sau cel mai bine vizitezi un magazin on-line www.totalfishing.ro si te lamuresti cam cum arata fiecare ;) linguritele se impart in lingurite rotative si lingurite oscilante, twisterele(plasticele moi) in shaduri, gruburi, si alte vietati fabricate din cauciuc :)

Scrie răspuns