Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de crapmaniacul » 11 Noi 2016, 07:52

Sincer nu prea mi-au fost clare motivele reale pentru care cineva ar dori sa plateasca o suma considerabila (gen 600 Euro) pe un motor electric, cand aparent exista motoare electrice bune (?) la preturi putin sub 200 Euro. Nu mai spun ca la acelasi pret (600 Euro) gasesti un termic decent de care in mod sigur te vei bucura mai multi ani, dar asta e alta discutie.

Motoarele mai ieftine in jurul a 200 Eur (sunt pe probarca multe exemple de acest gen) aveti idee la ce capitole sufera sau ma rog , nu au asa performante bune ? Pe o pneumatica de 2.40 m un electric de 40 lbs ar fi potrivit ?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de tito » 11 Noi 2016, 10:10

In pagina anterioara pusesem si eu niste intrebari, imi poate raspunde cineva daca bateriile de genul ala sunt indicate pentru motoarele electrice de barca ?

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de informer » 11 Noi 2016, 10:52

tito scrie:In pagina anterioara pusesem si eu niste intrebari, imi poate raspunde cineva daca bateriile de genul ala sunt indicate pentru motoarele electrice de barca ?
Iti recomand cu caldura sa cumperi o baterie pe care scrie in mod clar: "DEEP CYCLE / DEEP DISCHARGE" (ca de exemplu prima dintre cele pe care le-ai postat).
Exista foarte mult "folclor" despre bateriile plumb acid, iti recomand sa citesti o documentatie cu argumente bazate pe stiinta nu pe ce crede unul si altul... in caz ca vrei sa stii de ce ii mai buna una fata de alta. :)
Dealtfel, pt. motorul de barca poti folosi SI orice acumulator auto DACA ai grija sa nu-l descarci mai mult de 65 - 75%, depinzand de constructie.
Daca are importanta, eu folosesc de 20 ani cele mai ieftine acumulatoare auto (cu lichid nu neaparat cu gel) pe care le gasesc in comert (noi) si n-a fost una sa ma tina mai putin de 6-7 ani. Am intotdeauna 2 mai mici la mine si nu merg niciodata pana nu se mai invarte motoru`... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de crapmaniacul » 11 Noi 2016, 11:24

Acum ca am lamurit-o in mare cu bateriile, lamureste-ne si cu cateva indicatii despre motoarele electrice cu raport pret calitate bun si la pret decent, din experienta pe care o ai pana acum. Care sunt mai fiabile in timp ... ? Multam !

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de crapmaniacul » 11 Noi 2016, 11:26


Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de informer » 11 Noi 2016, 11:31

crapmaniacul scrie:Acum ca am lamurit-o in mare cu bateriile, lamureste-ne si cu cateva indicatii despre motoarele electrice cu raport pret calitate bun si la pret decent, din experienta pe care o ai pana acum. Care sunt mai fiabile in timp ... ? Multam !
Din pacate, daca pe mine ma intrebi, nu pot face o recomandare in privinta marcii / modelului de motor, eu am folosit doar MinnKota, actualul de 30lb il am din 2005... am schimbat 3 pneumatice in intervalul asta, motorul inca merge la fel ca atunci cand l-am cumparat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de tito » 12 Noi 2016, 13:06

Multumesc de ajutor celor care s-au "obosit" :) sa posteze. Acum mai am o intrebare, ce incarcator sa cumpar pentru a putea incarca o baterie de 100Ah ?

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de informer » 12 Noi 2016, 18:02

tito scrie:Multumesc de ajutor celor care s-au "obosit" :) sa posteze. Acum mai am o intrebare, ce incarcator sa cumpar pentru a putea incarca o baterie de 100Ah ?
Se recomanda un curent de incarcare de maxim a 10-a parte din capacitate asa ca un incarcator care poate livra un curent de pana-n 10A ti-ar fi OK.
Desigur ca o baterie se poate incarca si la un curent mult mai mic insa timpul de incarcare creste proportional.
Exista la preturi rezonabile incarcatoare "destepte" care printre alte optimizari se si decupleaza automat la terminarea incarcarii, protejand astfel bateria... am luat unul ca rezerva la o oferta la Lidl de acu` vreo doua luni..., nu-i prea "potent" dar daca ala "mai mare" pateste ceva, se incarca si cu asta, mai incetuț asa. :)
Poza gasita pe net: Imagine
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de dumi_id » 12 Noi 2016, 21:45

Este adevarata treaba cu 1/10 din amperajul bateriei pentru incarcare. Am avut Sunline AGM de 80Ah si in prospect spunea sa nu fie incarcat cu mai mult de 8A.
Incarcatoarele bune sunt destul de scumpe, iar daca ai AGM (sau deep cycle) este foarte indicat un incarcator "smart". Aceste incarcatoare recunosc tipul de baterie si il incarca corespunzator.
Mai este si un incarcator bun de la minn kota, ce putea incarca 2 batrii simultan: http://www.minnkotamotors.com/Battery-C ... -Chargers/
Sau de la Bosch: C7 sau C3 (desi cel din urma este o varianta mai simpla, incarca cu un curent mai mic, nu incarca baterii descarcate....)

Aby129
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 20 Ian 2015, 19:31

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Aby129 » 16 Noi 2016, 08:59

Eu am electric Watersnake Venom de 44lb, am dat vreo 180€ pe el și sunt foarte mulțumit de el. Îl folosesc de un an, destul de des, pe o pneumatica de 3.3. La spinning și trolling e perfect. Minn-kota mi se par foarte scumpe, mai ales ca ai de unde alege.

Scrie răspuns