Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de dumi_id » 08 Noi 2016, 21:35

Kingfisher. Motivul: se fac in bucuresti, daca ai vreo problema te duci pana acolo si se rezolva.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de tito » 08 Noi 2016, 23:58

dumi_id scrie:Kingfisher. Motivul: se fac in bucuresti, daca ai vreo problema te duci pana acolo si se rezolva.
Sunt mai scumpe decat cele din Ukraina si la marimi comparabile sunt mai usoara, ma gandesc ca materialul e mai subtire. Kingfisher merita daca iti faci pe comanda, cu materiale mai bune.

Cred ca voi lua un Bark, am vb. cu cel care le comercializeaza si mi-a spus ca sunt identice cu Kolibri (cica s-ar face in aceeasi fabrica), ca lipiturile sunt facute la cald, etc...ca orice dealer, isi lauda produsele .
Modelul este BARK B 280
caracteristicile
lungime cm 280
Latime, cm 139
Diametrul balonului 38. Am mai optat sa aiba bandou antival si de protectie pentru 50 lei in plus. Pret total 1050 lei, daca ma tine 3 ani cu 20-30 de iesiri pe sezon voi fi multumit.

Kolibri si Storm au balonul de 36. Am ales asa si pentru faptul ca ti se ofera garantie 3 ani si acte de provenienta, fata de cel care comercializeaza Storm si nu ofera nici garantie nici vreun act.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de tito » 09 Noi 2016, 01:47

Si inca o intrebare. Care e diferenta intre motoarele electrice Minnkota Endura ,cel de 40lbs costa 680 in diverse magazine, C2 costa 1350 (cu reducere la TF) si Max 1999 ?! Merita Max-ul diferenta de pret sau mare parte e doar marketing ? Ce baterie ma sfatuiti sa iau si eventual daca ar fi mai indicat sa optez pentru o barca cu oglinda ?

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de DEM » 09 Noi 2016, 12:07

am eu,bark de 3m,fara oglinda,merge bine la vasle,(daca iti place)balon de 40,3 persoane facem chef in ea. :P
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Gogol » 09 Noi 2016, 12:28

inseamna ca aveti toti trei sub un metru daca faceti chef. :headbash:

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de DEM » 09 Noi 2016, 12:37

Cel mai mic are 1.60m,cel mare 1.80m si daca ma supar ii fac si punte ca la bass boat. :twisted:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de tito » 09 Noi 2016, 13:58

tito scrie:Si inca o intrebare. Care e diferenta intre motoarele electrice Minnkota Endura ,cel de 40lbs costa 680 in diverse magazine, C2 costa 1350 (cu reducere la TF) si Max 1999 ?! Merita Max-ul diferenta de pret sau mare parte e doar marketing ? Ce baterie ma sfatuiti sa iau si eventual daca ar fi mai indicat sa optez pentru o barca cu oglinda ?

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de crapmaniacul » 09 Noi 2016, 14:37

tito scrie:
tito scrie:Si inca o intrebare. Care e diferenta intre motoarele electrice Minnkota Endura ,cel de 40lbs costa 680 in diverse magazine, C2 costa 1350 (cu reducere la TF) si Max 1999 ?! Merita Max-ul diferenta de pret sau mare parte e doar marketing ? Ce baterie ma sfatuiti sa iau si eventual daca ar fi mai indicat sa optez pentru o barca cu oglinda ?
Buna intrebare, as vrea sa stiu si eu care-i baiul cu ele ... Insa mi-e greu sa cred ca vom avea un raspuns detaliat spre pertinent ptr ca totusi motoarele astea nu sunt ca mulinetele, sa le schimbi ca pe ciorapi, dar cine stie ... astept si eu cu interes.
Sunt bune si exemplele de genul "... sa nu luati modelul X" si de ce anume ...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de sosoktm » 09 Noi 2016, 15:07

plm, alea clasice consuma la fel (adica maxim) indiferent de treapta de viteza iar cele "digitale" /"cu maximizer" consuma fix in functie de treapta de viteza aleasa.Diferenta se simte la o zi lunga de pescuit la electric. Totusi, cati vor lua in gonflabila o baterie de 30 kile?

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de goodmans » 09 Noi 2016, 15:39

sosoktm scrie:plm, alea clasice consuma la fel (adica maxim) indiferent de treapta de viteza iar cele "digitale" /"cu maximizer" consuma fix in functie de treapta de viteza aleasa.Diferenta se simte la o zi lunga de pescuit la electric. Totusi, cati vor lua in gonflabila o baterie de 30 kile?
pai soso,aia care nu vor termic
bateria 30kg dar motorul are 5kg poate nici atat
un termic de 5-6cp are tot 30kg,daca folosesti rezervorul intern,daca iei unul extern care are minim 12l.....tot aia e

Scrie răspuns