Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 06 Aug 2008, 19:38

Eu acum folosesc modelul asta de barca si mi se pare super OK din toate punctele de vedere : Maxxon mx265al-euro sport series inflatable boat (2.65mtr).
Ce e drept nitel cam grea dar excelenta ca stabilitate si comportare pe apa !

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 06 Aug 2008, 19:51

Am uitat sa apun ca Mercury air-deck cumparat de mine are 3.40 metri.

Adica la fix cat sa poata pescui o persoana lejer, sau doua persoane fara sa se pocneasca in cap :-)

Cat despre taxele la motor, imi pare rau dar habar nu am cat costa in Romania...

ventoflorin
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 29 Iul 2008, 14:57
Localitate: SUCEAVA
Contact:

Mesaj de ventoflorin » 06 Aug 2008, 19:55

eu mi am luat un zodiac fastroller de 2.80m.chiar daca are cativa anisori nu are petice iar pretul a fost de 500 euro.barca are in jur de 4-5 ani.am vrut kingfisher dar am fost sfatuit sa iau zodiac second.e prima barca,nu s cunoscator dar pot sa zic ca sunt f multumit de ea. :lol:

ventoflorin
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 29 Iul 2008, 14:57
Localitate: SUCEAVA
Contact:

Mesaj de ventoflorin » 06 Aug 2008, 19:59

mihaif99 scrie:Am uitat sa apun ca Mercury air-deck cumparat de mine are 3.40 metri.

Adica la fix cat sa poata pescui o persoana lejer, sau doua persoane fara sa se pocneasca in cap :-)

Cat despre taxele la motor, imi pare rau dar habar nu am cat costa in Romania...
cel de la care am luat zodiac-ul si a luat altul de 3.4m.e alta viata...deja vreau si eu :roll: dar si pretul pe masura: 1660 euro nou nouta. :shock:

ventoflorin
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 29 Iul 2008, 14:57
Localitate: SUCEAVA
Contact:

Mesaj de ventoflorin » 06 Aug 2008, 19:59

mihaif99 scrie:Am uitat sa apun ca Mercury air-deck cumparat de mine are 3.40 metri.

Adica la fix cat sa poata pescui o persoana lejer, sau doua persoane fara sa se pocneasca in cap :-)

Cat despre taxele la motor, imi pare rau dar habar nu am cat costa in Romania...
cel de la care am luat zodiac-ul si a luat altul de 3.4m.e alta viata...deja vreau si eu :roll: dar si pretul pe masura: 1660 euro nou nouta. :shock:

ventoflorin
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 29 Iul 2008, 14:57
Localitate: SUCEAVA
Contact:

Mesaj de ventoflorin » 06 Aug 2008, 20:00

eu mi am luat un zodiac fastroller de 2.80m.chiar daca are cativa anisori nu are petice iar pretul a fost de 500 euro.barca are in jur de 4-5 ani.am vrut kingfisher dar am fost sfatuit sa iau zodiac second.e prima barca,nu s cunoscator dar pot sa zic ca sunt f multumit de ea. :lol:

symtab
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 29 Sep 2008, 11:40

Mesaj de symtab » 29 Sep 2008, 11:46

Salut,

Vreau sa fac o excursie pe dunare pana in delta, doar for fun (nu sunt pescar). 4 persoane. Ce barci imi recomandati (eu ma gandeam la 2 Gumotex Palava).

Multumesc anticipat,
Adi.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 29 Sep 2008, 14:43

Manerele laterale de la Kingfisherul meu au inceput sa se dezlipeasca.
Cu ce adeziv as putea sa le lipesc la loc?
Gasesc ceva acceptabil prin comert sau ar trebui sa ma duc la ei la fabrica si sa plang pana imi dau un tub de lipici?
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 29 Sep 2008, 18:13

Armand scrie:Manerele laterale de la Kingfisherul meu au inceput sa se dezlipeasca.
Cu ce adeziv as putea sa le lipesc la loc?
Gasesc ceva acceptabil prin comert sau ar trebui sa ma duc la ei la fabrica si sa plang pana imi dau un tub de lipici?
daca ai posibilitatea,dute la ei la fabrica cu barca cu tot,sa rezolve ei problema.
e mai sigur si mai cinstit asa :wink:

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 30 Sep 2008, 21:55

symtab scrie:Salut,

Vreau sa fac o excursie pe dunare pana in delta, doar for fun (nu sunt pescar). 4 persoane. Ce barci imi recomandati (eu ma gandeam la 2 Gumotex Palava).

Multumesc anticipat,
Adi.
Da, sunt excelente "Palava". Ai grija insa la cantitatea de echipament. Ai echipament bun, usor si mic, sau vrei sa cari casa cu ea? Daca ai testat-o incarcata si te satisface e OK. Fii sigur ca nu o sa te inneci cu ea. Ia doar un set de petece, in caz ca Doamne fereste se intzeapa.
Daca te-ai hotarit sa iei Palava noua noutza, si sa platesti pretul intreg pe ea, uite si alte variante:
- O canoe foldabila ramine o optiune buna. Eu de curand mi-am luat la mina a doua o canoe foldabila Packanoe 170, facuta de Pakboat (in Europa, Ally of Norway face astfel de canoe) si pot incarca in ea cantitati uriase de echipament, sau trei persoane + echipament de baza. Daca consideri ca are "doar" 25 kg, adica cam cat Palava, e o diferenta mare. Petecele insa sunt necesare si la asta.

Scrie răspuns