Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de ringogabi » 25 Sep 2016, 17:10

Daca ai tinut-o umflata permanent in casa la o temperatura constanta iarna-vara, atunci ai o sansa. Daca ai tinut-o pliata in geanta atunci e cazul sa o faci cadou.


goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de goodmans » 07 Noi 2016, 11:40

Cea mai buna este yamaha aia dar pe care va trebui sa o duci la un service pt lipire.
Daca materialul nu este imbatranit,merita lipita si probabil te va costa maxim 200-250 lei.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de albert.C » 07 Noi 2016, 12:09

nu te sfatuiesc sa te complici cu yamaha aia,are problema exact pe dunga de imbinare,omul se chinuie s-o vanda din 2015,restul de barci din exemplele tale imi par mai mult a saltele gonflabile decat a barci.

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 270
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Alex-BAV » 07 Noi 2016, 12:22

Intrebare:

Stie cineva daca se poate monta/modifica o husa gen: http://www.3dtender.com/files/176/CATAL ... 16_ENG.pdf (modelul superlight twin vib air 280 sau rib Lux 280) pe un Ultra light rib aluminium 270 ???

In afara de Hibiscus, mai este cineva care aduce asa ceva ?

Multumesc.
Do it with passion or not at all !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de tito » 07 Noi 2016, 12:35

albert.C scrie:nu te sfatuiesc sa te complici cu yamaha aia,are problema exact pe dunga de imbinare,omul se chinuie s-o vanda din 2015,restul de barci din exemplele tale imi par mai mult a saltele gonflabile decat a barci.
Link-urile sunt pur orientative, ma intereseaza mai mult ce marci au o calitate mai buna, oricum voi cauta una noua. Ceva de 2,60-2,80 din care sa poata pescui 2 persoane. Nu ies pe Dunare sau pe ape curgatoare, strict pentru balta , deplasari scurte...voi folosi doar vaslele (imi mentin astfel si conditia fizica :) ). Idea e sa o pot pune cat mai repede pe apa si sa nu cantareasca peste 30-35kg.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de pikeman » 07 Noi 2016, 15:39

Alex-BAV scrie:Intrebare:

Stie cineva daca se poate monta/modifica o husa gen: http://www.3dtender.com/files/176/CATAL ... 16_ENG.pdf (modelul superlight twin vib air 280 sau rib Lux 280) pe un Ultra light rib aluminium 270 ???
In afara de Hibiscus, mai este cineva care aduce asa ceva ?
Multumesc.
Salut, eu am twin vib air de 3m , barca vine cu doua huse de neopren , una neagra si una alba, ele sunt prinse cu arici de balon, deci raspunsul este da
mergi la materiale de croitorie si cauti arici care parca se vindea la rola sau metru , nu stiu daca partea din fata a husei poate copia forma barcii tale, in rest daca ai balonul la acelasi diametru nu ar trebui sa ai probleme
oricum o sa ai probleme pt ca din cate stiu Hibiscus nu mai aduce 3d tender , daca te uiti mai e doar una de vanzare, eu mi-am luat de la un magazin din UK cu livrare aici
ai teama ca pica un salau cu spinul pe balon? :p

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 270
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Alex-BAV » 07 Noi 2016, 15:58

pikeman scrie:
Alex-BAV scrie:Intrebare:

Stie cineva daca se poate monta/modifica o husa gen: http://www.3dtender.com/files/176/CATAL ... 16_ENG.pdf (modelul superlight twin vib air 280 sau rib Lux 280) pe un Ultra light rib aluminium 270 ???
In afara de Hibiscus, mai este cineva care aduce asa ceva ?
Multumesc.
Salut, eu am twin vib air de 3m , barca vine cu doua huse de neopren , una neagra si una alba, ele sunt prinse cu arici de balon, deci raspunsul este da
mergi la materiale de croitorie si cauti arici care parca se vindea la rola sau metru , nu stiu daca partea din fata a husei poate copia forma barcii tale, in rest daca ai balonul la acelasi diametru nu ar trebui sa ai probleme
oricum o sa ai probleme pt ca din cate stiu Hibiscus nu mai aduce 3d tender , daca te uiti mai e doar una de vanzare, eu mi-am luat de la un magazin din UK cu livrare aici
ai teama ca pica un salau cu spinul pe balon? :p
Am vazut ca sunt prinse cu arici de balon, dar problema e ca nu stiu de unde sa cumpar husa respectiva.

Cu salaul nu stiu ce sa zic......, sunt atent :mrgreen:

Multumesc.
Do it with passion or not at all !

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de RYOBI » 07 Noi 2016, 21:25

Din pacate nu se mai fac gonflabile de calitate pt ca piata nu le cere si nu se poate face fata la concurenta venita din China.Pana si firma Zodiac si a desfintat liniile Made in France si a emigrat in China asa ca vrei nu vrei tot gonflabila China cumperi
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de tito » 07 Noi 2016, 21:45

Ce marca recomandati dintre astea : Storm, Colibri, Bark, Kingfisher, Intex (Mariner 3) ?

Scrie răspuns