Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 14 Mar 2008, 17:15

AXA:
Ai dreptate, pompa aia de mana dublu sens baga prea mult. Aia ar fi buna pentru chila. Cat despre petecul ala rece, eu mi-as cumpara totusi un clei special pt hypalon shi as pune un petec tot de hypalon. ca ala de cauliuc arata urat. Ai grija sa dai cu smirghel in jurul gaurii, unde lipesti petecul. SERIOS!

AdiWolf:
Da si tu o cautarte pe google dupa "inflatable boat motor support" si o sa vezi. Ideea e ca alea pe care o sa le gasesti se monteaza in doi suporti mici care trebuie sa existe pe barca, in spate. O alternativa e suportul de motor pentru Gumotex Byboat care pare solid. Gata, am spus tot ce stiam.

m Out.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 14 Mar 2008, 19:05

mihaif99 scrie: AdiWolf:
Da si tu o cautarte pe google dupa "inflatable boat motor support" si o sa vezi. Ideea e ca alea pe care o sa le gasesti se monteaza in doi suporti mici care trebuie sa existe pe barca, in spate. O alternativa e suportul de motor pentru Gumotex Byboat care pare solid. Gata, am spus tot ce stiam.

m Out.
multumesc,dar genul asta de suporturi le cunosc si nu ma ajuta cu nimic.
acest gen de suportori,implica niste "urechi" de prindere lipite pe barca,preferabil din fabrica.
barca mea nu are asa ceva si sa lipesc acele "urechi" nu am cum.
ma gandeam ca stii altfel de suport si deaia am intrebat.
multumesc mult oricum :wink:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

fishmaster
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 22 Ian 2007, 10:20
Localitate: Radauti

Mesaj de fishmaster » 18 Mar 2008, 21:17

As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca stiti ceva despre barcile de la Baracuda.Am vazut una la 1500ron pe site-ul lor si pare destul de faina da am auzit ca-s facute in China si mi-a scazut entuziasmul.

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 18 Mar 2008, 21:23

da energo unde crezi ca is facute?

fishmaster
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 22 Ian 2007, 10:20
Localitate: Radauti

Mesaj de fishmaster » 20 Mar 2008, 08:50

Tot chinezu`bata-l vina face si pentru Energo?M-apuca jalea si plansul.Sunt curios de garantia care o dau la Baracuda.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 20 Mar 2008, 09:48

chinezii o sa faca si o replica planetei Terra. Obisnuiti-va cu ideea.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 22 Mar 2008, 18:00

nu chinezul e de vina ci calitatea pe care o comanzi ...
Daiwa, Maver, Trabucco etc. si multe altele fac produse in china ... dar daca dai 2 lei pe produs de 2 lei o sa te tina.
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 06 Aug 2008, 16:10

Achizitie noua!
Am cumparat ieri seara (inca) o barca pneumatica. Flotila creste!

E un Mercury air-deck hypalon (cu podea gonflabila de inalta presiune). Barca e 2007 si, dupa ceva targuiala, am luat-o la un super pretz: 1000$ (2200 ron)

Nu am apucat inca sa ma dau cu ea, dar imi place cum e construita... de mina in China :-).
E loc berechet in ea pentru doi oameni (e rated 5 persoane - he he) si cica ar merge un motor de 15 cai. Are vreo 50 kg pt ca hypalonul e cam greu.

Acum ma maninca in palma stinga sa imi comand un Nissan de 9.8 de la Cabelas...

Avem si un nou castigator la barci ieftine: Intex Seahawk II, care e un un sanwich de pvc si costa cam 500 RON la Cerrefour si alte magazine.

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 06 Aug 2008, 16:36

Excelente informatii, m-am chinuit si nu am gasit nici o hiba. :)

Eu am doua Areca (hypalon verde, podina de tego) si un 6cp 4T. Una de 3m cu baloane de 60 si podina de tego de 12mm, care cantareste enorm, dar este extrem de stabila si duce mult (3 persoane zdravene, motor, bagaje cat cuprinde). Cealalta e de 2.70 cu podina de tego subtire (6mm cred) si mult mai usoara, dar ma simt in ea ca pe plansa de surf.

Personal cred ca Areca e mult peste Kingfisher ca material/lipituri.
Cu lacrimi Bastus!

perca
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iul 2006, 22:47
Localitate: Botosani

Mesaj de perca » 06 Aug 2008, 19:07

mihaif99 scrie:
Acum ma maninca in palma stinga sa imi comand un Nissan de 9.8 de la Cabelas...
Cam care sunt taxele la un asemenea motor? Si eu as dori sa fac aceiasi achizitie, desi am vazut si pe alte situri oferte tentante mai ales ca dolarul este asa jos.
xxx don't think because they know everything.

Scrie răspuns