Barca pneumatica

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Barca pneumatica

Mesaj de horia flucus » 01 Noi 2007, 22:56

Vreau sa-mi cumpar barca dar nu stiu ce sa aleg intre Kingfisher 270m si Allroundmarin Jolly 230.Are cineva idee cam care e mai rezistenta?La pret sunt cam la fel.Astept eventual si alte sugestii de modele de la cunoscatori...

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Barca pneumatica

Mesaj de adi777 » 01 Noi 2007, 23:08

horia flucus scrie:Vreau sa-mi cumpar barca dar nu stiu ce sa aleg intre Kingfisher 270m si Allroundmarin Jolly 230.Are cineva idee cam care e mai rezistenta?La pret sunt cam la fel.Astept eventual si alte sugestii de modele de la cunoscatori...
Eu zic sa iti cumperi Energo Team, sunt super bune.
TEAM ATOM

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Mesaj de horia flucus » 01 Noi 2007, 23:14

Multumesc ptr promptitudine adi777 dar mai am o mica problema.Kingfisher cantareste 22 kg iar Energo 36.Ce parere ai?

Alex_
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 14 Oct 2007, 11:51

Mesaj de Alex_ » 01 Noi 2007, 23:18

Ia zodiac sau bombard, chiar daca-s mai scumpe.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 01 Noi 2007, 23:18

daca ai cu ce sa o cari ia-ti energo, dar crede-ma ca pliata este enorma..intra greu in portbagajul loganului.
alea de la king se pliaza mai bine...si mai putin voluminoase...e si material diferit, ceva mai subtire..dar oricum f rezistent...
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 02 Noi 2007, 11:20

la Allround aveti idee, podina e gonflabila sau cum? aluminiu, etc?

La Energo, melamina aia de pe fundul barcii poate sa aiba foarte multa personalitate. Adica sa nu se lase montata nici de a dracu...
Lazea stie! :D
near the beer

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 02 Noi 2007, 11:31

se pare ca doar melamina mea e mai a drecu :D
da o s-o domolesc eu sa mearga usor
deci dupa ce montati melamina pe barca , Energo e cea mai buna barcuta din variantele enumerate mai sus
nu uitati si de chila gonflabila.....prelatele de la kingfisher :D si barcile allround marine nu au ...

daca poti insa sa-ti iei zodiac bombard , do it .....

HORIA FLUCUS ...daca esti din sercaia , si dadeai in liceu la scobar :D , da-mi un PM ..... :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 02 Noi 2007, 11:36

costica_fishing scrie:la Allround aveti idee, podina e gonflabila sau cum? aluminiu, etc?

La Energo, melamina aia de pe fundul barcii poate sa aiba foarte multa personalitate. Adica sa nu se lase montata nici de a dracu...
Lazea stie! :D
Eu am de la Allround o barca Jolly 230 care nu are chila,iar podina e din stinghii de lemn (vre-o 6 ) care se pliaza odata cu barca cind o stringi.
Am avut si eu Energo cu placi detasabile ca si a lui Lazea si iti rugai "moartea " pina o montai (mai ales pe frig) +ca e mai grea cu 11 kg. :twisted: decit Jolly.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 02 Noi 2007, 11:54

5-6 stinghii are si Kingfisherul meu de 2,70. Ma gandeam totusi la ceva mai destept. Respectiv cu o chila mai bombata.
Asta a mea nu are deloc directie. O ia cum bate vantul..
Io ma mai dau si pe Dunare cu ea. Acu' mi'am luat si un motoras..

In fine....mi-ar fi placut ceva cu chila gonflabila, dar fara sa trebuiasca sa montezi mobilierul inainte sa pleci pe garla...Ideal era sa fie si podina gonflabila...
near the beer

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 02 Noi 2007, 14:41

Sunt si cu chila gomflabila ,dar pretul se apropie de 1000 de euro. :wink:sau chiar mai mult .Totusi cred ca merita banii daca vorbim de Quicksilver sau alte barci "americanesti".
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns