Barca pneumatica EnergoTeam din hypalon?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

fornetti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 25 Feb 2009, 18:08

Barca pneumatica EnergoTeam din hypalon?

Mesaj de fornetti » 13 Iun 2009, 00:17

Salut,

Am fost la targul de pescuit si am stat de vorba cu un baiat de la energofish care imi spunea ca barcile EnergoTeam ar fi facute din hypalon,lucru care m-a mirat dealtfel dat fiind pretul mic pentru o barca facuta dintr-un astfel de material si garantia foarte mica ( 1 an de zile).
Se stie ca barcile din hypalon de la firme de renume au garantia in jur de 10 ani.
Am incercat sa caut o informatie oficiala pe site-urile energofish-ului insa nu am gasit nimic in legatura cu materialul din care sunt facute.
Ce parere aveti?Este cineva pe acest forum care stie mai multe despre aceste barci si care poate confirma cele spuse de acea persoana? Multumesc!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 13 Iun 2009, 07:22

daca vrei sa cumperi, merita fiecare leut o barca din aia si te asigur ca te va tine mai mult de un an; totusi daca obisnuiesti sa ai o coasa in barca, un pumnal cum avea sandokan , s-ar putea sa te tina mai putin ;) materialul barcilor este 2straturi de pvc cu ceva tesatura textila sintetica intre ele, , avantajul chestiei este ca o intepatura cu coasa sau pumnalul nu se intinde ramane pe loc.

dezavantajul este ca nu exista barca sub 35kg din acest material, cu exceptia barcii mele care este mai spartana fara niciun accesoriu care sa o ingreuneze si care are 28kg echipata complet, astea de firme toate cam sar de 40kg echipate de actiune
totusi firmele de renume, care au un nume de renume (desigur) iti vor cere dublul pretului energoteam, nu ca ar avea niste proprietati miraculoase, sa nu uitam ca in fond sunt niste barci , nu navete spatiale.

cunosc cativa posesori de energoteamuri si sunt multumiti, daca cineva are zodiac si a dat o carca de bani pe barca va fi si el multumit, nu o sa zica nimeni ca a dat prea multi bani (1000$) pe ceva la fel de bun ca alt produs de 500$ sa zicem.

vad pe Dunare lume cu barci de fash care pescuieste bine merci, si deja eu cu a mea barca hand/genunchi-made dar din materiale bune ma simt cel putin Crostofor a lui Columb.

http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=8398

o barca din acelasi material ca si energo

spor la shoping sau la cercetat marketu ;)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 13 Iun 2009, 21:35

mah ovidiule,
ai un stil de povestitor de imi lumineaza ziua cand te citesc :lol:
si pe deasupra mai ai si dreptate :wink:

darkseth
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 235
Membru din: 18 Noi 2008, 07:38
Localitate: bucuresti

Mesaj de darkseth » 13 Iun 2009, 21:39

O barca similara cu cea de la energo , e cea oferita de baracuda....cea de 2,40 are o greutate acceptabila(in jur de 35 kg).

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Barca pneumatica EnergoTeam din hypalon?

Mesaj de vali stratonov » 14 Iun 2009, 08:31

fornetti scrie:Salut,

Am fost la targul de pescuit si am stat de vorba cu un baiat de la energofish care imi spunea ca barcile EnergoTeam ar fi facute din hypalon,lucru care m-a mirat dealtfel dat fiind pretul mic pentru o barca facuta dintr-un astfel de material si garantia foarte mica ( 1 an de zile).
Se stie ca barcile din hypalon de la firme de renume au garantia in jur de 10 ani.
Am incercat sa caut o informatie oficiala pe site-urile energofish-ului insa nu am gasit nimic in legatura cu materialul din care sunt facute.
Ce parere aveti?Este cineva pe acest forum care stie mai multe despre aceste barci si care poate confirma cele spuse de acea persoana? Multumesc!
Nici vorba ....nu poate fi vorba de hypalon la pretul asta ....din pacate cel cu care ai vorbit te-a dezimformat ....ca sa nu zic ca habar nu are ce vinde :evil:
Am avut barca energo printre primii din RO si am fost multumit de ea ,doar ca am vindut-o din cauza ca era prea grea pt.mine dupa ce m-am operat ....in rest atit pretul cit si cum e facuta e ok.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 14 Iun 2009, 10:13

Eu am o barca Baracuda 2,70m. Am ales-o pt. ca era mult mai ieftina decat Energo-ul cu aceleasi dotari (chila gonflabila si podina din aluminiu). Materialul e identic cu Energo si nu e in nici un caz hypalon. E un sandwich PVC-textil-PVC. Si Baracuda e o barca grea (a mea are 48kg), dar zdravana cum e, parca nu ma mira.
Pun si eu o intrebare, apropos de hypalon. Materialul in sine e mai usor decat PVC-ul? Barcile de hypalon cu podea completa de aluminiu ies mai usoare?

darkseth
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 235
Membru din: 18 Noi 2008, 07:38
Localitate: bucuresti

Mesaj de darkseth » 14 Iun 2009, 11:00

Mult mai usoare,cam la jumatate fata de cele de la baracuda sau energo.In 2009 cei de la energo au scos ,din cate stiu,un model nou de barca pneumatica la care au inlocuit podeaua de tego cu cea din aluminiu si s-ar putea sa fi umblat si la materialul din care este alcatuita.(oricum tot in china este facuta ...ca si multe alte barci de fitze....)

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 15 Iun 2009, 09:12

am un energo de 2,35 , printre primele ajunse la noi , cu 2 bancutze.
Nu e hypalon , sunt facute in china , da materialul e f bun
am 3 ani cu ea , si singura chestie care incepe sa se duca e podina , nicidecum barca....pt ca la modelul vechi marginile podinii nu erau captusite cu aluminiu
f rezistenta ...daca vrei sa pescuiesti fara probleme si fara frica e ce trebuie
e putin mai grea decat alte barci , da merita

ce merita sa ai peste energo e probabil allroundmarine dynamic cred ca ii zice , varful de serie .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 15 Iun 2009, 11:34

kingfisher-ul din ce le face? tot pvc-textil-pvc?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 15 Iun 2009, 11:42

Sorin scrie:...singura chestie care incepe sa se duca e podina , nicidecum barca....pt ca la modelul vechi marginile podinii nu erau captusite cu aluminiu ...
Asta e motivul pt. care am ales pana la urma Baracuda. La pret mai mic decat Energo ofera podeaua complet din aluminiu pe cele 2 tronsoanele dreptunghiulare de la mijloc si spate si tego cu bordura din aluminiu la tronsonul triunghiular de la varf. Cele doua placi de aluminiu sunt rigidizate la imbinare cu 2 traverse laterale pe aproape toata lungimea. Foarte solida constructia. Eu am 125kg si nici macar nu scartaie la imbinari cand calc pe-acolo.

Scrie răspuns