Barca pneumatica EnergoTeam din hypalon?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 16 Iun 2009, 13:37

taicanoe scrie:mai Adi daca vrei sa-ti plimbi si jumatatea sau amanta pe lac nu e bine sa mai ai o bancuta ? :lol:
:lol:
Pt. nevasta, OK 2 bancute. Pt. amanta nici una...da' nici podina de aluminiu...mai bine gonflabila... podina!

P.S. la Energo-ul tau ai ceva fustita sau margine antival? Sau despre ce zicea adrian frunza, ca m-a facut curios? Eu n-am remarcat nimic suplimentar.
Si cum e podina? E din aluminiu sau din tego intarit cu aluminiu pe margini?

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 17 Iun 2009, 14:25

Eu am ajuns la concluzia ca mai toate barcile sunt facute in aceeasi fabrica la chinezi.... De ex. barca mea e facuta intr-una din farbricile in care isi fac si marile companii barcile si era mentionat ca e facuta pt furnizorii oficiali ai olimpiadei de la Beijing. Am comparat barca mea cu un energoteam, un quicksilver si chiar am vazut si o baracuda. Nu prea am vazut diferente.....doar ca a mea are mai multe benzi de protectie ( pt valuri, pe kila ) si alte accesorii . M-am uitat si la un kingfisher si se vede clar ca materialul e mult mai subtire decat la un energoteam sau decat la a mea, plus ca benzile de protectie nu sunt asa de sanatoase....Despre podina nush ce sa zic.... eu am podina gomflabila rigida ( air deck) si stau perfect in picioare pe ea fara am probleme cu echilibrul; daca aveam podina din tego nush ce ma faceam ca si asa am reale probleme cu transportul ( catareste vreo 43 de kg si stau la et. 4 :? )
Acum ma holbez dupa un motor dar deocamdata nu prea sunt cocosei....

Aici poze cu barca http://www.rapitori.ro/forum/album_personal.php
Obiectiv: 8,1 kg !

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 17 Iun 2009, 15:40

Ce greutate ai?La 110kg mai e valabila chestia cu statul in picioare,ca eu atat am?

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 17 Iun 2009, 16:02

charly 33 scrie:Ce greutate ai?La 110kg mai e valabila chestia cu statul in picioare,ca eu atat am?
Iti raspund eu. Imi permit, la cele 125Kg ale mele :lol: .
Am fost o singura data cu un Quick Silver cu podea gonflabila rigida, cum e cea de mai sus. Daca stai bine cu echilibrul, stai in picioare si reusesti sa si pescuiesti. In nici un caz, insa, nu te simti relaxat. Podeaua se deformeaza sub picioare si trebuie sa fii atent cand schimbi pozitia si ramai sa te sprijini pe-un singur picior. Daca mai da naiba sa fiti 2 in barca e si mai rau. Totusi, fata de o podina gonflabila moale, pe care eu, unul, n-am reusit niciodata sa stau drept in picioare, pe asta de mare presiune e mai bine. Nu se compara, insa, cu o podina rigida de aluminiu. Pe asta ma plimb fara probleme. Cum nu car 2 ancore dupa mine, faptul ca vantul ma rasuceste nu e un impediment major. Ma intorc cu fata spre bordul unde am treaba si pescuiesc ca de pe mal. De aia si ziceam ca nu-mi doresc bancheta fixa pe mijlocul barcii, necum doua. As fi ca la 110m garduri.
Confortul asta ridicat cere si sacrificii: hamaleala. Noroc ca Baracuda e impartita in doua genti, ca altfel pana si mie mi-ar fi greu s-o car de unul singur. Cand e montata, o pot da la apa singur, dar nu o pot transporta mai mult de cativa metri.

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 17 Iun 2009, 16:20

Grea intrebare:greutate mica sau stabilitate?Merci ptr raspuns

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 17 Iun 2009, 16:58

am incercat si eu un airdeck pe dunare pe valuri moderate, dupa 3minute imi era dor de tego al meu; podeaua se deforma usor (dar suficient de enervant) sub cizmoaca si trebuiau facut e tot felul de corectii de echilibru, continuu.... se pescuieste foarte incordat.

pe tego stau lejer pe valuri mari, sau rigid din AL ;)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 17 Iun 2009, 18:52

ovidiu scrie:...se pescuieste foarte incordat...
Se cheama ca am avut aceleasi senzatii. Pe airdeck stai in picioare, dar dupa o zi din asta faci febra musculara la picioare...

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 17 Iun 2009, 19:14

Musti scrie:
ovidiu scrie:...se pescuieste foarte incordat...
Se cheama ca am avut aceleasi senzatii. Pe airdeck stai in picioare, dar dupa o zi din asta faci febra musculara la picioare...
iar pe valuri de la 20cm in sus nu mai stai in picioare nici cum, poate cu evantaie chinezesti, dar la fel de bine poti sa stai si pe picioroange...
totusi eu in locul airdeck-istilor mi-as monta fund rigid..,nu-i mare greutate...4-5 traverse de Al si tego deasupra sau direct podea de Al.

eu la mine am vreo 6traverse de Al, apoi tego deasupra, trebuiau trversele fin;ca altfel chila umfla tego in sus ;)

omu' cat traieste invata
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

fornetti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 25 Feb 2009, 18:08

Mesaj de fornetti » 19 Iun 2009, 20:09

Eu in principiu sunt interesat de modele mari de la energo.Pentru nevoile mele mi-as dori un 3.60,deorece pescuiesc pe dunare si merg impreuna cu tatal meu,iar aceasta dimensiune cred ca ne-ar oferi loc destul sa ne desfasuram ;).
Faptul ca barcile energo sunt mai grele decat cele de la alte firma reprezinta din punctul meu de vedere un avantaj...asta inseamna ca materialul de la mijloc este mai gros.
Ce-i drept am avut ocazia sa vad o gonflabila italiana (Lomac) 3.80 facuta din Hypalon.Cantarea aproape de 100 kg cu podina montata.Era de vanzare la mana a doua,fabricata in 1989 si in unele locuri stratul de neopren se curatase si se vedea materialul textil de la mijloc.Dupa parerea mea stratul acela era impenetrabil....poate doar cu cutzitul lui Sandokan si multa vointza, vorba domnului Ovidiu. :)
Ma gandesc ca si la barcile energo acel strat de material textil este foarte gros de acolo si greutatea mai mare.Pacat ca sunt facute din Pvc si mai ales ca au garantia mica la lipituri deoarece din cate stiu odata ce o barca din pvc incepe sa se dezlipeasca ...procesul e ireversibil.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Iun 2009, 20:54

din cate stiu odata ce o barca din pvc incepe sa se dezlipeasca ...procesul e ireversibil.
in nici un caz
se lipesc si sunt ca noi
mie mi-a pocnit un kingfisher pentrru ca am lasat-o ca boul umflata la maxim, la soare pe un dig de beton la 35 grade afara, si a facut poc la o lipitura
am scos kit-ul de reparatie, am lipit, am lasat la soare o ora si am folosit inca partida aceea barca fara probleme
ulterior am dus-o la producator pentru o relipire profi, si profi a fost, am mai pescuit ani de zile cu ea

Scrie răspuns