Barca aluminiu Motocraft xxx review

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Barca aluminiu Motocraft xxx review

Mesaj de goodmans » 04 Mai 2021, 18:32

carbocalm scrie:
04 Mai 2021, 16:53
Multumesc pentru pontul cu chingile retractabile de la can-am
La ghidajele laterale, merge pusa o teava de ppr(eu asa am), care sa se roteasca in momentul in care urci barca pe peridoc.
Ti-ai aranjat un setup foarte practic si usor, pe care probabil il poti da la apa cam in orice conditii.
Salut carbocalm.
Exact asta am urmarit,sa intru pe apa in aproape orice conditii.
Cu chingile corect,sint can-am luate de la evo-moto si sint excelente.

Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Re: Barca aluminiu Motocraft xxx review

Mesaj de srb » 05 Mai 2021, 14:54

Până la urmă cât e grosimea tablei?
Pe site-ul producătorului spune că la oglindă e 2 mm, restul fiind de 1.6.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Barca aluminiu Motocraft xxx review

Mesaj de goodmans » 06 Mai 2021, 13:10

srb scrie:
05 Mai 2021, 14:54
Până la urmă cât e grosimea tablei?
Pe site-ul producătorului spune că la oglindă e 2 mm, restul fiind de 1.6.
Ai dreptate,am gresit eu,eram cu gandul la barcile alaska 370 care au tabla de 2mm cu 3mm la oglinda.Oricum modelul nou a primit tabla mai groasa pentru inainte kiturile aveau tabla de 1.2mm,cel putin asa mi-a zis producatorul.

Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Re: Barca aluminiu Motocraft xxx review

Mesaj de srb » 06 Mai 2021, 22:18

Așteptăm un review după ce dai de ape mai agitate.
Ne-ar fi de un real folos.
Să o stăpânești și să o folosești sănătos .

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Barca aluminiu Motocraft xxx review

Mesaj de costi » 11 Mai 2021, 19:26

Am modificat peridocul in sensul ca am modificat suportul de numar sa incapa numar normal, deoarece dupa ca am coborat cat de mult am putut sinele laterale imi lovea barca in numar. Si chiar si asa coborate sinele nu ajungea barca cu chila pe role. Am modificat suporti rolelelor ca sa imi ajunga barca cu chila pe ele. La doua a fost suficient sa lungesc putin gaurile ca sa culiseze putin mai sus suportul, insa la unul din ele a trebuit lungit.

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Barca aluminiu Motocraft xxx review

Mesaj de goodmans » 12 Mai 2021, 14:18

costi scrie:
11 Mai 2021, 19:26
Am modificat peridocul in sensul ca am modificat suportul de numar sa incapa numar normal, deoarece dupa ca am coborat cat de mult am putut sinele laterale imi lovea barca in numar. Si chiar si asa coborate sinele nu ajungea barca cu chila pe role. Am modificat suporti rolelelor ca sa imi ajunga barca cu chila pe ele. La doua a fost suficient sa lungesc putin gaurile ca sa culiseze putin mai sus suportul, insa la unul din ele a trebuit lungit.

Imagine

Imagine

Imagine
Inteleg acum.La partea de reglaje si eu m-am chinuit ceva si chiaram improvizat la role.
Eu am luat numar patrat deci nu pot schimba pozitia lui dar cand am incercat sa cobor sinele ca sa ajunga barca pe role am constatat ca atingea de aripi inainte sa loveasca in numar.
Am pus niste prelungiri la suportii de role astfel incat sa le pot ridica mai sus.
Sincer,la cat de usoara e barca nici nu are nevoie de role,o trageam cu mana direct pe sine.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Barca aluminiu Motocraft xxx review

Mesaj de costi » 12 Mai 2021, 15:38

De acord... barca goala e usoara.. dar se adauga motor termic, motor electric pe varf, baterie, eu am adugat si o podina.... se mai ingreuneaza... si la drum lung prefer ca barca sa stea cat mai ok.

Suportul din poza 2 e cel lungit. La cel din poza 1 sunt doar lungite putin canalele pe care culiseaza suportul....

Suportul de numar l-am modificat inainte sa scot numarul definitiv la peridoc.

Si da.... daca coboram mai mult de atat imi lovea barca in aripi... asa sta cam la 1 cm deasupra aripilor.
Imagine

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barca aluminiu Motocraft xxx review

Mesaj de sosoktm » 24 Aug 2021, 13:00

si aripile se pot muta in jos, fara mari artificii tehnice, pentru a aduce barca cat de jos permite peridocul. Stiu ca e o barca usoara, dar....mai jos e mai bine, indiferent de barca&peridoc

Scrie răspuns