AS SAMBA 230

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

AS SAMBA 230

Mesaj de DM » 22 Oct 2009, 10:17

Salut, :D
Va rog sa ma ajutati in legatura cu aceasta barca, adica daca merita cu adevarat banutii, ce informatii mai aveti despre acest tip de barca chiar daca are alta lungime, material,are podina de aluminium si aceasta dimensiune etc.
Eu am cumparat deja un motor Minn Kota Enduro 30, acumulator Exide Gel 65A plus un sonar Humminbird 718 cu sonda QuadraBeam.
Doresc sa folosesc barca la pescuit, singur, numai pe lacuri la biban, strapi, plus la plantat.

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: AS SAMBA 230

Mesaj de DM » 23 Oct 2009, 08:27

Salut forumisti,
Ceva, ceva vizitatori :shock: pe aici vad ca sunt, nu ca a-ti duce lipsa,
da ..... ceva, ceva din casa nu dati si voi?
Chiar asa am cumparat ultimul j_g :oops: de echipament si nu stiu eu ... :wallbash:
iar barca asta e sub orice standard :?: de nu vad nici o reactie din partea voastra si ma refer aici si la stiucile astea mai batrane si mai experimentate :respekt: care navigheaza pe forumul asta.
Eu inteleg ca sunt mai nou si poate sunt ceva retineri ... da ... curaj :bere:

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 23 Oct 2009, 10:11

Din punctul meu de vedere, pentru pescuit pe balta, barca e mai mult decat ai nevoie. Daca te uiti prin anunturi sunt de vanzare barci de acelasi dimensiuni(Baracuda si Energi) cu vreo 16 mil. Scutesti vreo 20 de mil pe care le poti investi in altceva :wink:

Singurul inconvenient e ca nu o sa poti pescuit decat singur in barca in rest pentru ce spun ca ai nevoie este arhisuficient!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Mesaj de DM » 23 Oct 2009, 10:45

Salut Armand
Multumesc de raspuns.
Acum ce sa spun, dorinta mea este sa am la barca podina de aluminiu si chila gonflabila si sincer nu-mi vine sa renunt absolut deloc la aceste 2 lucruri.
In plus o greutate (dimensiune) mai mica la barca este mai bine, char daca cum spui si tu am sa pescuiesc singur cu ea.
Acum eu nu am gasit modele care sa corespunda acestor 3 aspecte :
greutate mai mica (dimensiune mica),chila gonflabila si podina de aluminiu
Am cumparat deja un acumulator de 65A si sper ca daca barca este mai mica (usoara) pot sa rezist mai mult timp.
Sau poate ca diferenta de sa zicem 10-15 Kg in plus care este la o dimensiune mai mare (dar alta firma si poate ceva mai ieftina) sa nu influienteze foarte mult timpul de utilizare a bateriei.
Pana la urma aici este zbaterea mea, vreau calitate la barca plus chila plus podea de aluminiu ca sa nu ajung sa le schimb prea des.
Multumesc inca odata de raspuns si mai astept si alte opinii, eventual modele de barca pe care le folositi, sunteti multumiti de ele si indeplinesc si cerintele mele.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 23 Oct 2009, 11:27

Deci...pe piata in momentul asta gasesti mai multe variante de barci de 2.30 metri la pret mai mic decat ce ti-ai propus tu.

Daca vrei aprobare pentru produsul pe care l-ai ochit...BRAVO, E CEA MAI TARE BARCA!

Ca o parere personala iti spun ca dai cu cel putin 10 milioane mai mult decat ar fi necesar. Mai ales daca e prima barca, cu siguranta in 2-3 ani o sa iti doresti altceva.

Daca iti faci probleme in privinta podinei, tego iti rezista multi ani fara sa dea semne de oboseata :wink:

In ceea ce priveste greutatea, la o privire aruncata asupra specificatiilor, barca pe care vrei sa o iei are 37 de kg...ceea ce mi se pare destul de greu (mai ales daca o pui pe apa singur).

Iar in ceea ce priveste chila gonflabila, la mers pe balta si motor electric nu cred ca se simte vreo diferenta!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Mesaj de DM » 23 Oct 2009, 13:25

Armand
Prima barca nu este, am una fara oglinda si fara podina, deci normala de ceva vreme (multa :shock: ), dar acum pentru motor electric si sonar modificarile nu prea mai merita si decat sa ma muncesc cu ea si pe urma sa cumpar alta, mai bine cumpar de acum.
Acum ce sa-ti spun, cum tu spui ca chila nu este o necesitate pentru lac si ca scandura de tego tine multa vreme chiar ca devine mult mai ieftin.
Acum sunt un pic in incurcatura tinand seama de faptul ca am vazut atat textul (specificatia) cu "scandurele" cat si, cel putin asa am inteles eu, podina complecta din tego si cred ca cel mai bine ma indrept spre podina complecta.
Incet, incet incepe sa se mai lege informatia.
Sincer nu vrea sa obosesc pe nimeni, dar sunt destul de multi bani si vreau sa ma indrept spre ce trebuie si normal ce merita mai din prima. :D

Cipi tm
veteran
veteran
Mesaje: 1237
Membru din: 10 Dec 2007, 17:46
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cipi tm » 23 Oct 2009, 14:18

Pescuiesc de aproximativ 2,5 ani cu o barca Kingfisher de 2,7 metri pe rauri la rapitori(Timis,Bega,Mures) cu unul sau doi prieteni si nu am avut deloc probleme.Barca este foarte stabila,podina din scanduri tego,cu placa pentru motor,se poate pescui si din picioare.Anul acesta am folosit si un motor electric de 30 lbs si am reusit sa urcam 2 persone plus bete plus bagaje impotriva curentului pe Mures dar a fost cam la limita.

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Mesaj de DM » 23 Oct 2009, 14:51

@ Cipi tm
Ok, multumesc pt. informatie.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 25 Oct 2009, 00:01

Barcile vandute de Baracuda au si chila gonflabila, si podea de aluminiu, si material identic cu Samba. Ceea ce le lipseste e pretul nejustificat... :wink:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Oct 2009, 08:21

Si eu am in plan sa imi cumpar barca,si daca va fi una gonflabila,neaparat trebuie sa fie de culoare deschisa ,pt ca stiu 'stiuci batrine'care au facut baie in barci inhise la culoare umflate prea tare pe un soare dogoritor,Si am inteles ca tot din aceasta cauza materialul se coace mai repede ,mai ales daca pescuiesti mult vara,cind barca sta linga mal asteptind sa plantezi la crap cu ea :wink:

Scrie răspuns