Antiretur instant Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 14 Feb 2016, 09:21

Pentru Johnnybravo:
Salut. N-am iesit la pescuit pe considerente meteo, asa ca am sa-ti raspund. Da, avem cunostinte comune, baieti exceptionali.
Sunt adeptul lucrului bine facut, cum spune si presedintele nostru. Dar, cred ca binele trebuie facut cand oamenii sunt contienti de el. Daca o buna intentie este intimpinata refracator, mai bine faci un pas inapoi, fiindca nu ai nimic de pierdut si lasi lucrurile asa cum sunt. Chiar imi pare rau ca am deschis acest subiect. Notiunile de facere de bine si voluntariat sunt adesea o asociere nefericita.
Te voi ajuta cu multa placere cand vei avea nevoie. Ceilalti se vor descurca ca si pana acum. Sunt destui care sa-i sfatuiasca de bine...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 14 Feb 2016, 09:51

Tot pt. Johnnybravo :
Presupun ca piesa pe care ai inlocuit-o la TD Sol este rulmenrul cu role. Daca il mai ai pe cel original, ia-l cu tine in cazul in care ne vedem cu ocazia vreunei probleme. Vreau sa fac niste teste si am nevoie de un rulment defect. Cred ca daca obtin rezultatul scontat dupa experiment, nu va mai fi nevoie pe viitor sa aruncam nici cei mai uzati rulmenti de antiretur. ( nici pe cei care scapa la + 25C ) Pana acum n-a fost nevoie sa schimb nici unul, am rezolvat altfel problema, asa ca nu am unul cu adevarat defect.
Pe langa metoda pe care o aplic demult si este garantata, neinvaziva si reversibila, daca doresti, pot sa-ti transform de exemplu Sol-ul din mulineta cu antirevers instant tip on/off intr-una cu antirevers instant permanent ON (tip unisens) fara sa inlocuiesc nici o piesa. Ceea ce ma deranjeaza oarecum este ca in aceasta situatie trebuie introdus un corp strain in mulineta, respestiv un arc. Antireversul in acest caz devine permanent, fara rateuri la temperaturi sub 0 si in acelasi timp insensibil la ulei. (E ceea ce le trebuie celor ce nu se pot abtine sa nu greseze in exces mulinetele)
In multe cacazuri doar gandirea noastra ne limiteaza posibilitatile si n-ar trebui sa fie asa...
Iti doiresc o duminica frumoasa. Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de johnnybravo » 14 Feb 2016, 11:16

Ok, il pun in cutia mulinetei ca sa nu-l uit acasa si ti-l dau la testat cand ne intalnim.
Exista si varianta inlocuirii acelui rulment de plastic cu cilindri cu un alt rulment unisens deci fara arcuri.
Tot revenind la topic, eu tin antireversul decuplat pt ca am vrut sa evit tensiunea in timpul transportului si mai ales daca accidental cutia mulinetei e presata de bagaje si astfel sa se creeze tensiune pe manivela si angrenajul respectiv inclusiv pe pickup. Mulineta o fac cat mai compacta inainte de a o baga la loc in saculet si cutie. Am 1-2 pliculete cu silicon pt a atrage umezeala pe care le tin in saculetul mulinetei sau in cutie si cam asta e....nu am probleme cu ele, sunt neservisate in interior pana acum si tind sa cred ca si Sol-ul rezista daca nu as fi incercat ungerea respectiva.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 19 Feb 2016, 17:29

pt. Johnnybravo
Salut. Daca-i asa cum spui, atunci intamplator ai facut ceea ce trebuie. Nu ai desfacut \ uns mulinetele (Daiwa) si ai cuplat antireturul doar in timpul pescuitului. De aceea, nu ai probleme cu ele. Daca producatorul ar fi scris aceste lucruri in instructiunile de utilizare, atunci cei care le-ar fi citit si le-ar fi respectat ar fi fost la fel de multumiti ca tine si ca mine. Asa... fiecare cu abordarea proprie si cu problemele (si frustrarile) in consecinta. Convingerile mele legate de acest subiect s-au adeverit chiar daca testul propus de mine a esuat din lipsa de colaboratori. Sa auzim numai de bine. Rew.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tito » 19 Feb 2016, 20:35

tdum scrie:pt. Johnnybravo
Salut. Daca-i asa cum spui, atunci intamplator ai facut ceea ce trebuie. Nu ai desfacut \ uns mulinetele (Daiwa) si ai cuplat antireturul doar in timpul pescuitului. De aceea, nu ai probleme cu ele. Daca producatorul ar fi scris aceste lucruri in instructiunile de utilizare, atunci cei care le-ar fi citit si le-ar fi respectat ar fi fost la fel de multumiti ca tine si ca mine. Asa... fiecare cu abordarea proprie si cu problemele (si frustrarile) in consecinta. Convingerile mele legate de acest subiect s-au adeverit chiar daca testul propus de mine a esuat din lipsa de colaboratori. Sa auzim numai de bine. Rew.
:) :) ...si ce anume s-a adeverit in afara faptului ca scapa in draci antireturul la 70-80 la suta dintre mulinetele Daiwa. Daca vroiai sa dai sfaturi de intretinere, manipulare a mulinetei si rezolvarea problemelor ce apar la aceste mulinete, topicul ar fi trebuit sa se intituleze altfel, nu sa cauti sa faci sondaje dupa care sa te superi, sa-ti iei jucariile si sa pleci. Putea fi un topic interesant si util unora...asa a murit inca din fasa.

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de andriipopa75 » 20 Feb 2016, 09:47

tdum , daca vrei sa faci un bine fa-l, fara a cauta sa fi implorat sau adulat , nu toti o sa fie de acord dar nici nu o sa te omoare. prea mult orgoliu duce la autosuficienta .
revenind la subiect, la shimano scrie pe colivia rulmentului antiretur = no grease = banuiesc ca de aici apar problemele, cand ajunge unsoare in antiretur, fie pusa pe ax, fie adusa de ax din interiorul mulinetei. si deformarea lamelelor de plastic poate fi o cauza, dar nu stiu care ar fi remediul in cazul asta. pt surplusul de unsoare , solutia ar fi o degresare, cu alcool si servetele.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tito » 20 Feb 2016, 12:20

andriipopa75 scrie:tdum , daca vrei sa faci un bine fa-l, fara a cauta sa fi implorat sau adulat , nu toti o sa fie de acord dar nici nu o sa te omoare. prea mult orgoliu duce la autosuficienta .
revenind la subiect, la shimano scrie pe colivia rulmentului antiretur = no grease = banuiesc ca de aici apar problemele, cand ajunge unsoare in antiretur, fie pusa pe ax, fie adusa de ax din interiorul mulinetei. si deformarea lamelelor de plastic poate fi o cauza, dar nu stiu care ar fi remediul in cazul asta. pt surplusul de unsoare , solutia ar fi o degresare, cu alcool si servetele.
In rulmentul antiretur exista din fabrica ulei si atunci cand se serviseaza mulineta se va aplica un strat subtire de ulei de mecanisme fine (foarte subtire). Multi cred ca daca scrie "no grease" inseamna ca nu se unge, dar "grease" inseamna unsoare=vaselina. Daca ajunge un strop de vaselina in zona aia, adio antiretur. Am patit-o in momentul in care am zis sa testez o vaselina mai subtire pe care am si alicat-o in exces in mulineta si dupa 2-3 partide am ramas fara antiretur, mulineta nefiind Daiwa. Gandeste-te ca in antiretur piesele sunt in miscare si suporta forte mari la tractarea nalucilor sau in drill, iti dai seama ca piesele alea din plastic s-ar uza mult mai repede neavand ulei. Eu rezolvasem in mare parte problema antireturului de la Daiwa destul de simplu, folosind un ulei uscat, fara sa stau cu grija decuplarii antireturului si restul sfaturilor date de "tdum". Cred ca cel mai in masura sa raspunda ar fi "edi_curiosul"

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 06 Mar 2016, 12:10

La topic. Ramane de vazut daca utilizatorii de mulinete Daiwa sunt dispusi sa testeze varianta cuplarii antireturului doar in timpul pescuitului efectiv, si daca concluziile lor ulterioare vor crea sau nu, un trend benefic. (Nu se mai aplica daca s-a ,,mesterit" deja in mulineta) Rew.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de RaPpSodIq » 02 Noi 2016, 11:35

tdum scrie:La topic. Ramane de vazut daca utilizatorii de mulinete Daiwa sunt dispusi sa testeze varianta cuplarii antireturului doar in timpul pescuitului efectiv, si daca concluziile lor ulterioare vor crea sau nu, un trend benefic. (Nu se mai aplica daca s-a ,,mesterit" deja in mulineta) Rew.
Sunt inca unul care are probleme cu antireturul la o Daiwa Certate 3000. Tin sa mentionez ca nu am decuplat niciodata antireturul cand am terminat partida de pescuit, in schimb desfac frana la maxim. Nu mi se pare normal ca o mulineta din gama de top Daiwa sa aiba probleme de genul asta. Cel putin sa iti scrie in instructiuni ca trebuie desfacut antireturul cand nu folosesti mulineta :). Mai am ceva probleme cu asezarea firului din cauza tamburului ABS. Indiferent cate saibe pun sub tambur, tot conic cu baza in sus imi aseaza firul. Am luat pana si sabe de la Luvias (care sunt identice) si am adaugat pe Certate si tot nu e nici o diferenta.
Dezamagit de mulineta si nu am pe nimeni aici care sa se priceapa sa-i faca un servis. Din cate am citit de pe forumurile americane, antireturul se poate rezolva foarte usor prin printr-o simpla indoire a unei piese din compozitia lui, dar parca nu mi-as baga mainile in ea....inca nu vreau sa o dau la piese de schimb. Problema cu asezarea firului chiar nu mai am idei cum sa o corectez. La luvias am adaugat o saiba si totul a fost perfect. In schimb la certate nu am reusit sa-i dau de cap. :?
spinning la scobar

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de semlecangheorghe » 02 Noi 2016, 22:16

Acceeasi problema cu asezarea firului am observat-o la o Daiwa Balistic..sa ii adaugi aleia o saiba sub tambur e o intreaga filozofie..si dupa ce reusesti observi ca nu ai rezolvat nimic..

D-aia sunt fan Shimano...sic)))
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns