ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
krd69
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Iun 2012, 11:37
Localitate: Satu Mare
Contact:

ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

Mesaj de krd69 » 31 Aug 2012, 10:21

Ce marca/model/marime de ancore imi recomandati pentru voblerele rapala la somn (spinning). Pana acum am pierdut vreo 10 somni mari din cauza carligelor. :(

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

Mesaj de anem » 31 Aug 2012, 11:37

Din punctul meu de vedere primul lucru care trebuie facut la majoritatea voblerelor cu care cauti somnul este schimbatul triplelor lor ... din pacate nici eu nu le schimbam chiar tot timpul si am avut surprize neplacute nu de putine ori, dar de atunci m-am cam lecuit.

Ca si triple incearca sa te uiti la cele de la Owner seriile ST-66 si ST-67. Ar mai fi si ceva de pe la Gamakatsu a caror serie nu o mai retin. Pe langa astea recent mi-au picat sub mana si niste triple de la VMC O'Shaughnessey (ceva 4X) care par a fi mai mult decat interesante dar cu care inca nu am reusit sa prind nici un peste ca sa imi pot da cu parerea.

Marimea lor o alegi in functie de marimea voblerului evident, cu precizarea ca triplele pe care le pui sa fie un numar mai mic decat cele originale datorita greutatii. Adica toate cele enumerate mai sus sunt mai groase si evident mai grele decat cele normale iar daca pui acelasi numar cu cele originale s-ar putea sa ai surprize ca voblerul nu mai evolueaza la fel sau chiar deloc.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
krd69
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Iun 2012, 11:37
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

Mesaj de krd69 » 01 Sep 2012, 10:37

Multumesc, anem, am comandat deja ancorele (VMC)... si cred ca o sa schimb si inelele de la carlige.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

Mesaj de Zamfi » 01 Sep 2012, 10:55

Baga Predatek!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
krd69
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Iun 2012, 11:37
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

Mesaj de krd69 » 01 Sep 2012, 12:22

OK, Zamfi, mersi! ;)

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

Mesaj de costi » 01 Sep 2012, 20:45

Daca vrei unele bune si sa nu te rupa la buzunar incerca VMC 9626PS 4X.

Ieftine si bune..... pana acum nu am indrepat nici una nici in peste nici in agatatura....

insa daca vrei ce e mai bun atunci parerea mea e Owner ST 56 sau ST 66 daca ai chiar namile mari in zona....
Imagine

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

Mesaj de SF » 04 Sep 2012, 00:05

Owner 56 ar trebui sa ajunga , 66 le vad exagerate pentru voblere , VMC mi se par cam largi in picior , si destul de grele .

Foarte la moda , carligele Decoy pe voblere

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... 1-1-0.html

Au ochetu in linie , asa ca stau in pozitia corecta fata de altele care il au la 90 de grade . Nu afecteaza vobleru ca o ancora 4x , release rapid si usor , mai greu de agatat insa evident fata de o ancora pot aparea unele rateuri .

Inelele despicate de la Shout cred ca-s cele mai tari la marime , cel putin io nu am gasit altele care sa ofere mai mult la aceasi marime :wink:

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Re: ancora schimbata la vobler pentru somn - recomandari

Mesaj de Sebicu » 05 Sep 2012, 14:03

Punce ce ti-a zis @anem adica O'Shaughnessy. Nu ti le mai indreapta nimeni. Garantat.
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

Scrie răspuns