Alternative la ungerea mulinetelor.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Alternative la ungerea mulinetelor.

Mesaj de haprian ionel » 10 Iun 2011, 15:21

Am o mulineta pe care nu am desfacut-o nici o data de cand am cumparat-o si acum a inceput sa scoata un zornait ciudat. Am cautat pe la magazinele din zona si nu am gasit nicaieri ceva uleiuri sau vaseline speciale de mulinete.
Am descoperit prin trusa de la masina de cusut a nevestei niste uleiuri pentru mecanisme fine si ceva ulei special pentru masini de cusut.

Oare o fi bun sa-mi ung mulineta cu el ? Ati mai incercat asa ceva ?

Sau ce as mai putea folosii in afara de ulei special de mulinete ?

Daca o desfac oare trebuie neaparat sa o si degresez sau este de ajuns daca o ung in locul unde zornaie ?

Probabil ca sa mai discutat si pe alte topicuri problema asta dar lipsa de timp nu imi permite sa stau sa caut acum asa ca orice sugestie e bine venita. Multumesc .

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Iun 2011, 15:25

Uleiul dizolva vaselina siiese o chestie viscoasa care nu greseaza cum trebuie,si mai si curge..Mulineta trebuie desfacuta,curatata cu un solvet de vechea vaselina si unsa din nou cu vaselina adecvata.Dar cel mai bine te adresezi cuiva care se pricepe,pentru sfaturi suplimentare:

http://mulinete.wordpress.com/
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 10 Iun 2011, 15:31

dude , eu imi ung mulinetele cu ulei de arma . nu s-a plins nici una pina acuma .

la o mulineta de crap primita cadou am gasit in cutie si un flaconas cu ceva ulei de mecanisme fine , l-am folosit si pe ala da` s-a terminat repede . banuiesc ca exista ceva dedicat pt. mulinete .

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 10 Iun 2011, 18:00

Exact la asta m-am gandit si eu .. nu vad de ce nu s-ar potrivi un ulei sau ceva vaselina pentru mecanisme fine si la mulinete. Adevarat ca cel mai bine ar fi daca s-ar degresa mulineta inainte si pe urma sa fie gresata corespunzator.
O sa o desfac usor sa vad daca ii gasesc problema cu zornaitul si o sa o ung cu ulei de mecanisme fine dar in continuare mai caut si ceva vaselina speciala pentru mulinete.
Daca stie cineva vreun magazin care sa aiba asa ceva pe la noi pe la Alba as fi recunoscator daca m-ar indruma !

toby
veteran
veteran
Mesaje: 2111
Membru din: 13 Sep 2010, 20:04
Localitate: Dr.Tr. Severin

Mesaj de toby » 10 Iun 2011, 19:09

eu pt mulinetele scumpe folosesc o vaselina hilti,facuta in Germania ,50 ml in tub si are codul 203086

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Alternative la ungerea mulinetelor.

Mesaj de rine » 10 Iun 2011, 19:59

haprian ionel scrie: Am descoperit prin trusa de la masina de cusut a nevestei niste uleiuri pentru mecanisme fine si ceva ulei special pentru masini de cusut.

Oare o fi bun sa-mi ung mulineta cu el ? Ati mai incercat asa ceva ?

Multumesc .
foloseste-l cu incredere acolo unde trebuie ulei. pe angrenaje trebuie vaselina .

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 10 Iun 2011, 21:22

Am desfacut mulineta si am constatat ca rulmentul de la galet este de vina . Nu imi vine sa cred ca un rulment atat de mic poate face o asemenea galagie. Era putin ruginit si aproape gripat.. cum as putea sa curat eu un asemenea rulment? Mai ales ca garniturile alea care tin vaselina pe bile si nu permit apei sa intre sunt metalice si nu le pot desface si nici nu permit acetonei sau uleiului sa intre la bile ca sa se poata lubrifia.

Ideal ar fi sa gasesc eu un rulment identic si sa-l schimb, dar de unde? am uitat sa mentionez ca mulineta este o Okuma Zeon ZN 30. Mai am una la fel dar de 2000 si ma tem ca si cu ea o sa patesc la fel daca nu o ung din timp.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 10 Iun 2011, 21:40

ala e un rulment capsulat.sa nu incerci sa-i scoti garniturile alea ca-l distrugi.

scufunda-l intr-un vas cu ceva acetona si lasa-l cateva zeci de minute.

repeta figura pe urma in vas cu ulei.sigur o sa se unga.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 10 Iun 2011, 22:10

1. orice vaselina e mai buna decat nici o vaselina :wink:
2. gresare fara degresare prealabila nu se cheama ungere :wink:
3. pentru rulmentii capsulati se folosesc uleiurile (si e bun orice ulei de mecanisme fine indiferent ca e ptr. masina de cusut sau ceas elvetian )
4. rulmentul ruginit lasa-l in lichid de frana cateva ore si apoi invarte-l (tot in baie de lichid ) pana se curata. dupa aceea il scufunzi in ulei cum a zis si colegu' mai sus. nul salvezi dar tot e mai bine pana gasesti altul.
5. in ultimul numaqr dee la una din cele 2 reviste de profil de la noi se vorbeste exact de gresarea mulinetelor :wink:
vaselinele indicate sunt cele pe baza de teflon si de lithium .

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 10 Iun 2011, 22:32

(...teflon si silicon)

Scrie răspuns