Alternative la ungerea mulinetelor.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 13 Iun 2011, 00:01

Deja subiectele cu vaseline s-au dezbatut de ani de zile, se reiau periodic si de fiecare data graviteaza in jurul bidonaselor magice , mult prea scumpe pentru ceea ce sint de fapt.Ba mai trebuie sa le comanzi cu VISA si sa astepti saptamini dupa ele, cind in fiecare oras sint magazine ce au la vaseline de te poti unge din cap pina in picioare, si balamalele si tot ce misca in casa.
Daca in cele auto si de rulmenti tot nu are cineva incredere mai sint reprezentante de scule,drujbe,motociclete, barci ..samd cum ar fi Stihl , Husqvarna , Hilti (zicea chiar cineva aici) , Makita , Bosch, Mercury,Yamaha. ..daca tot vrei ca vaselina ta sa aiba un nume...si banuiesc ca astia nu pun ceva unsori de mina a saptea la vinzare.
Daca te plimbi 3 ore prin Brasov, sint sigur ca poti cumpara doua valize de vazeline cu viscozitate potrivita si marci renumite ce merg de minune in orice mulineta. La o adica pui pe degete, le freci intre ele sa vezi cum aluneca, o mirosi , vezi cit de repede o poti spala...nah...teste..

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 13 Iun 2011, 07:01

ai dreptate, orice unsoare e bună decat nimic, eu cea mai scumpa pt mulinete am luat-o la 80lei, cea mai ieftina la 12lei
sa cumperi alte vaselina/ulei decat cea pt mulinete trebuie sa cunosti caracteristicile celei din "bidonasul scump", adica cu silicon sau teflon
eu nu am cautat altele tinand cont ca ce folosesc costa 15lei si intra la 7revizii-vaselina, uleiul cred ca 20, nu vad unde e scumpetea
da alternativa pt spalat, eu aia o consider scumpa: petrol de bricheta cca 3 spalari = 15lei

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Iun 2011, 07:31

Edi ce parere ai despre WD-40,spray,cica se foloseste pentru contacte dar si la degesarea sau desfiletarea suruburilor "sudate"de rugina...Ala este bun sa cureti mulineta pe mecanism inainte sa aplici vaselina??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 13 Iun 2011, 07:42

edi_curiosul scrie:ai dreptate, orice unsoare e bună decat nimic, eu cea mai scumpa pt mulinete am luat-o la 80lei, cea mai ieftina la 12lei
sa cumperi alte vaselina/ulei decat cea pt mulinete trebuie sa cunosti caracteristicile celei din "bidonasul scump", adica cu silicon sau teflon
eu nu am cautat altele tinand cont ca ce folosesc costa 15lei si intra la 7revizii-vaselina, uleiul cred ca 20, nu vad unde e scumpetea
da alternativa pt spalat, eu aia o consider scumpa: petrol de bricheta cca 3 spalari = 15lei
eu cred ca prea putini pescari cunosc caracteristicile magice ale lubrefiantilor numai bune pt mulinete si ca cei care jura in numele celor vindute anumea doar iau de bun faptul ca sint " anumea " deci nici ei nu le stiu caracteristicele alea dar vorbesc despre ele
deja filozofam pre mult

din cite imi dau eu seama Jedi vorbea de diferenta de pret care era legata de cantitate , adica astea " anumea " fiind la acelasi suma de bani cu alte tuburi mai imbelsugate care de fapt contin tot aceiasi marfa dar sint vindute sub alta denumire si in alte magazine , si de aici comparatia ...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 13 Iun 2011, 07:46

semlecangheorghe scrie:Edi ce parere ai despre WD-40,spray,cica se foloseste pentru contacte dar si la degesarea sau desfiletarea suruburilor "sudate"de rugina...Ala este bun sa cureti mulineta pe mecanism inainte sa aplici vaselina??
pe unii mecanici i-am auzit vorbind caci nu e bine sa speli piesele prea bine
chipurile vorbeau de ceva depuneri care le protejeaza si le face bine

eu nu sint mecanic si nu ma pricep sa explic mai bine lucrul asta

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Iun 2011, 07:54

Se refereau probabil la anumite uzuri in piese,"acoperite" sau "astupate"de depuneri.Nu stiu daca este cazul la mulinete..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 13 Iun 2011, 08:01

O mica precizare despre ulei: uleiul auto e mai bun decat uleiul siliconic. La concluzia asta am ajuns cand m-am apucat sa gresez axul unui ventilator din laptop. Ala siliconic ramane pe ax 2-3 saptamani, ala de motor are de-acum peste 3 luni la activ. Angrenajele mulinetei sunt intr-adevar supuse la mai putine rotatii decat un ax de ventilator si s-ar putea sa fie suficient uleiul siliconic. Dar... daca se poate ceva mai bun si mai ieftin...

Daca aveam inspiratie atunci faceam un experiment cu ulei de la shimano. :) chiar sunt curios.

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 13 Iun 2011, 08:42

semlecangheorghe scrie:Edi ce parere ai despre WD-40,spray,cica se foloseste pentru contacte dar si la degesarea sau desfiletarea suruburilor "sudate"de rugina...Ala este bun sa cureti mulineta pe mecanism inainte sa aplici vaselina??
e un produs foarte bun pt un lantul bicicletei, dupa ce il sprayez bine imi raman o buna parte din mizerii in carpa, fac si ungerea lantului si nici nu te murdaresti pe pantaloni, asta fac cam o data pe luna

dar W-40 e un ulei sa zicem de completate in cazul mulinetelor, eu l-as folosi max la galet cand il ungi dupa fiecare partida de avat

dupa ce o sa speli o mulineta in petrol o sa vezi ca pe fundul recipientului de spalare ai tot felul de impuritati de la nisip la particule metalice si iarba, pamant etc (la dimensiuni a zecimilor de mm), cu W-40 cum le indepartezi?

sau te referi la faptul ca dupa speli mulineta dai cu W-40? dc sa nu dai cu ulei Abu, sau ceva din comert pe baza de silicon, daca gasesti?

daca pui inainte sa pui vaselina cred ca vaselina nu mai are priza asa buna

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 13 Iun 2011, 08:45

nu stiu daca aici e vorba de bani, cred ca mai repede de sursa, daca gasim sau nu gasim ulei cu silicon si vaselina cu teflon, pana la urma fiecare pune ce vrea si untura e buna cu ulei de la bunica decat nimic, la balamaua de la usa merge ft bine, la mulineta...? :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Iun 2011, 08:54

edi_curiosul scrie:
semlecangheorghe scrie:Edi ce parere ai despre WD-40,spray,cica se foloseste pentru contacte dar si la degesarea sau desfiletarea suruburilor "sudate"de rugina...Ala este bun sa cureti mulineta pe mecanism inainte sa aplici vaselina??
e un produs foarte bun pt un lantul bicicletei, dupa ce il sprayez bine imi raman o buna parte din mizerii in carpa, fac si ungerea lantului si nici nu te murdaresti pe pantaloni, asta fac cam o data pe luna

dar W-40 e un ulei sa zicem de completate in cazul mulinetelor, eu l-as folosi max la galet cand il ungi dupa fiecare partida de avat

dupa ce o sa speli o mulineta in petrol o sa vezi ca pe fundul recipientului de spalare ai tot felul de impuritati de la nisip la particule metalice si iarba, pamant etc (la dimensiuni a zecimilor de mm), cu W-40 cum le indepartezi?

sau te referi la faptul ca dupa speli mulineta dai cu W-40? dc sa nu dai cu ulei Abu, sau ceva din comert pe baza de silicon, daca gasesti?

daca pui inainte sa pui vaselina cred ca vaselina nu mai are priza asa buna

Eu folosesc W.D.40 asta la diverse scule de timplarie,de mina, de exemplu pe coloanele de culisare la oberfreza,sau lamello,sau pe axul fierastraului pendular.Cind il aplic,are secundele acelea cind este putin efervescent si scoate impuritatile..

Ma gindeam sa-l folosesc dupa ce spal angrenajul mulinetei,grosier,cu o pensula cu petrol si apoi sa-i aplic citeva sprituri de wd-40.N-am stiu ca vaselina aplicata in urma lui nu adera asa bine...Si asta in ideea ca demontez doar capacul mulinetei ,ca acolo la rotor nu am curajul sa-l desfac piesa cu piesa..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns