Alegerea corecta motor barca

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Alegerea corecta motor barca

Mesaj de shimano » 27 Sep 2013, 09:40

Avand experienta ZERO in domeniu, va cer sa ma sfatuiti putin referitor la ce motor electric sa-mi iau.
Barca este un Allroundmarine Samba de 3 m. Am tot vazut ca motoarele electrice sunt de 30/40/55/etc LBS, si as vrea sa stiu cam care s-ar potrivi la o barca de 3 m, de 55 kile, cu chila gonflabila in V si podina de aluminiu. Totodata daca puteti sa-mi recomandati si niste modele pe care le-ati incercat si fac treaba buna, la fel si vreo baterie adevarata.
Multumesc.
Robert

Avatar utilizator
gabitoi
veteran
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 31 Aug 2009, 19:46
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de gabitoi » 27 Sep 2013, 13:05

shimano scrie:Avand experienta ZERO in domeniu, va cer sa ma sfatuiti putin referitor la ce motor electric sa-mi iau.
Barca este un Allroundmarine Samba de 3 m. Am tot vazut ca motoarele electrice sunt de 30/40/55/etc LBS, si as vrea sa stiu cam care s-ar potrivi la o barca de 3 m, de 55 kile, cu chila gonflabila in V si podina de aluminiu. Totodata daca puteti sa-mi recomandati si niste modele pe care le-ati incercat si fac treaba buna, la fel si vreo baterie adevarata.
Multumesc.
Robert

Ti-am trimis MP cu ce te intereseaza.
:respekt:
Am invatat ca oricum ai taia, orice lucru are doua fete.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de crapmaniacul » 27 Sep 2013, 16:32

Barca e destul de grea dar buna si cu ce mai pui si in ea, ma gandesc la un singur lucru, un termic ... Electricele din ce-am mai vazut alea bune, adica puternice, sunt scumpe, sar de 250 Euro, plus ca trebuie si o baterie pe masura si un redresor la fel, ambele scumpe si ele. Deja atingi sau depasesti linistit un termic decent. Dar asta e doar o parere personala.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de vali stratonov » 27 Sep 2013, 16:47

Deja atingi sau depasesti linistit un termic decent. Dar asta e doar o parere personala.
Nu e doar parerea ta , ci si a unuia care a avut vre-o 6 motoare electrice de aproape toate tipurile si marimile si peste 6 acumulatori :roll: in ultimii 7-8 ani.
Investitia e mult prea mare pe termen lung fata de un motor termic chiar si de putere mica 2,5-3,3 cai.
Bateriile "mor" destul de repede dupa max. 2-3 ani ,incarcatorul potrivit e scump cam 100 euro, iar motorul electric intre 170 euro si 550 euro Maxxumul de 55 lbs (cel mai bun motor electri din gama).
De banii astia iti poti lua o bijuterie de termic SH sau chiar nou de pina in 5 cai si ai scapat de griji si probleme ....parerea mea. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de dumi_id » 27 Sep 2013, 16:52

Daca baltile pe unde pescuiesti tu nu iti impun sa folosesti un motor electric, iti recomand sa iti iei un temic de 2.5CP. Motorul electric+baterie+redresor (daca sunt noi) sar de 2000 de ron lejer, iar acel termic este undeva la 1500 ron SH.
Iti garantez ca termicul ala face electricul la autonomie, viteza si greutate.
Mai ales daca te gandesti ca un acumulator de 100Ah are ~33kg si termicul pana in 20kg. La aia 33kg trebuie sa mai adaugi si motorul electric inca vreo 10kg (55 lbs).

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de mynu_cs » 27 Sep 2013, 21:15

Subscriu :) doar ca in unele locuri nu poti intra cu termic... dar in rest... termic bate electric la curu gol
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de WBF » 28 Sep 2013, 23:24

@Shimano

Nu-mi permit sa dau sfaturi decat din xp propriu:
Gonflabila zodiac de 3.6. Termic de 8 cp Mercury pentru rapitor. Sweet.Period.
Merge si mai mic dar efortul sa-ti iei permis la Dej e minim. Si pecuniar esti tot acolo.....
Vrei mai mult? Bagi fise.
La crap prin delta nu ai ce cauta cu gonflabila.
Acuma ce vrea fiecare, eu nu-s purist, doar pescar, fiecare peste cu sezonul lui

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de shimano » 29 Sep 2013, 13:42

Multumesc. Nu le am cu crapul, ma intereseaza strict rapitorul. Sunt de acord ca termicul bate oricand electricul, insa in zona mea din jud Mures ori nu te lasa cu termic (ex. Bezid), ori nu ai mare nevoie de motor (cateva balti mici de balastiere). Eventual pe Mures as putea folosi cu succes un termic, dar ma mai gandesc la asta...
N-am inteles exact cum e cu permisul asta de la Dej... imi trebuie la orice termic, sau doar de la un anumit CP in sus?

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de dumi_id » 29 Sep 2013, 14:27

Iti trbuie permis pentru orice motor termic de peste 3,6kW (4,82 CP).

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Alegerea corecta motor barca

Mesaj de vali stratonov » 29 Sep 2013, 16:22

dumi_id scrie:Iti trbuie permis pentru orice motor termic de peste 3,6kW (4,82 CP).
Mai EXACT iti trebuie permis daca motorul trece de 3,68 kw.....adica 5 CP. :lol1: :lol1:
La un motor de 3,7kw iti trebuie permis. :wallbash: :headbash:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns