Alegere ulf 2,10

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Alegere ulf 2,10

Mesaj de rapace » 26 Noi 2018, 12:45

Buna ziua ,,,,incerc sa ma apuc serios de ul fiind putin lipsit de experienta am achizitionat deja o lanseta savage ghear black savage pe care am schimbat inelele dar nu se potriveste cu stilul meu de pescuit .....in concluzie asi dori ceva sfaturi pentru o lanseta ul sau un blanck care sa fie fast sau xfast fara a avea varf blaktor , in lungime de 2.10 sa spunem ca exclud varfurile de gama...adic buget max 200 de eur ,dar poate fi si o lanseta de 50 de eur atata timp cat intruneste cerintele .Multumesc...

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de goodmans » 26 Noi 2018, 15:18

Salut,

Inteleg ca vrei un bat UL? 1-7gr fast action ar fi OK?
Cauta sa pipai batul asta:
WFT Penzill Nano Cork UL 2.03m 1-7g

problema ar fi ca o gasesti doar la 2.03 sau 2.21

Pur si simplu o sa il iubesti.Am scos cu el de la bibi mai mici decat guma cu care pescuiam la salai de 2-4kg si "shaolini" de 10kg luati de spinare.
Nu are blector iar raportul calitate/pret este imbatabil.
Daca esti din Bucuresti si vrei sa vezi cum este batul...te astept.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de rapace » 26 Noi 2018, 17:42

Salut


Sunt din buc ..dar traiesc in franta foarte interesanta lanseta am vazut un filmulet pe youtube cred ca al dv cu ceymar 1000 ,cat despre reclama cu fuji sic k e un pic fortata pretul la un set de sic k depaseste bine pretul lansetei...dar dupa cum am vazut blancul in drill este ceea ce caut ...bibaneala si pastrav la softuri pe lac... in schimb am sa aleg un 2,20 nu ne lasa cu barcile pe lacdeci de pe mal ..am sa ii contactez sa vad daca se poate livra aici sau sa o livreze la maicamea si o trimite ea ....Multumesc

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de goodmans » 26 Noi 2018, 19:18

Cu placere.
Este batul folosit cel mai des de fii-mea atunci cand vine cu mine la pescuit.

Uite un filmulet de acum o luna, cum tragea de un salau sanatos:


Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de tito » 27 Noi 2018, 01:12

rapace scrie:
26 Noi 2018, 12:45
Buna ziua ,,,,incerc sa ma apuc serios de ul fiind putin lipsit de experienta am achizitionat deja o lanseta savage ghear black savage pe care am schimbat inelele dar nu se potriveste cu stilul meu de pescuit .....in concluzie asi dori ceva sfaturi pentru o lanseta ul sau un blanck care sa fie fast sau xfast fara a avea varf blaktor , in lungime de 2.10 sa spunem ca exclud varfurile de gama...adic buget max 200 de eur ,dar poate fi si o lanseta de 50 de eur atata timp cat intruneste cerintele .Multumesc...
Din descriere banuiesc ca vrei sa o pescuiesti preponderent la biban, cu gume, apoi te-as intreba pe ce ape pescuiesti, ca una e pe lac sau rauri mici si alta e pe rauri mai mari unde ai nevoie de una mai puternica !? Daca e ptr rauri mici iti recomand o lanseta sub 2.10m, pentru ca ai copaci si multa vegetatie in jur, cu una mai scurta poti lansa mai usor pe sub mana.
Atentie ca fast sau x fast nu-ti da certitudinea ca lanseta e si rigida (buna de gume).
In 200 de euri poti gasi lansete foarte bune , arunca un ochi aici viewtopic.php?f=11&t=47510&p=708600&hil ... te#p708600 , eventual ia legatura cu ily si sigur te va ajuta.
Daca vrei o lanseta noua cu un raport foarte bun calitate pret ,iti recomand un Crazy xxx Levin http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... ords=levin.
Penzill Nano Cork UL 1-7g , e o lanseta foarte buna in banii aia dar are 2 probleme, nu e prea senzitiva si la pretul ala ar fi culmea sa fie, dar nu asta e marea problema ci faptul ca nu are nicio legatura cu UL, lucreaza corect in intervalul 5-15 gr.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de rapace » 27 Noi 2018, 03:11

Buna Tito mersi de specificatie....bine ca nu apucasem inca sa o comand ..se mai adauga o maimutza in rastel sa stea degeaba cat despre lansetele de la crazy xxx cred ca vazusem una ceva mai scumpa la 2,10m 0,8 -5 g freedom force asta stii ceva despre ea? asa cum banuiesti achizitia este pt biban cu softuri pe lac in apa pana in 2m e zona cea mai buna pt ei in acest lac deci imi trebuie lungime pt lanseuri dupa prag acum ma uitam la linkul lui illy ,tu ai pipait lansetele acelea?este vreuna din ele sa se incadreze la ce doresc eu ?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de tito » 27 Noi 2018, 11:25

Nu mi-a picat in mana niciun Freedom force ,asa ca nu-mi pot exprima vreo parere si la bete, in general, un pret mai mare cu 20-30% nu e obligatoriu sa fie mai bun. Daca pescuiesti pe lac, de pe mal de ce nu un 2,30-2,40m ? Lansetele japoneze, multe sunt mai elastice dar cam toate au o revenire foarte rapida, unii prefera pentru pescuitul cu softuri, rangile si nu stiu in ce categorie te incadrezi in aceasta privinta. Personal de mai bine de 2 ani pescuiesc exclusiv cu lansete japoneze. Ti-am trimis in privat un mesaj cu detalii suplimentare.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de stefanflorin » 28 Noi 2018, 18:04

http://www.totalfishing.ro/lanseta-craz ... 76838.html ar fi varianta faina de bibanoi si ceva salau finesse. Puterea ei reala e cam pana in 10g.
Lanseta Crazy xxx Freedom Force 2.10m/0.8-5g este la fel o varianta foarte misto, dar presupun mai potrivita pt. apele noastre unde bibanii sunt mai subdimensionati deci si plasticele mai micute.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de rapace » 01 Dec 2018, 19:13

Multumesc la toti pentru sfaturi dupa cautari asidue si cu ajutorul lui Ily am decis sa imi iau un Yamaga blank blue curent 72/tz nano ce cantareste 73 de gr,am iesit mult din bugetul propus, comanda este facuta acum astept joarda ce o voi imperechia cu un certate 2506 custom . Multumesc se poate inchide...

Gabriel68
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 14 Apr 2014, 12:49

Re: Alegere ulf 2,10

Mesaj de Gabriel68 » 02 Mar 2019, 19:19

Sa o folosesti sanatos. Dar pentru un incepator la ul puteai sa incepi si cu lansete mai ieftine din clasa de mijloc asa cum ti-au recomandat si colegii. Eu folosesc ULF 2.10 si sant multumit .Peste sa fie.

Scrie răspuns